• Emma H.

Přírodní progesteronový krém

12 základních informací, které se hodí vědět (nejen) v souvislosti s endometriózou

Ve chvíli, kdy mě doktoři postavili před volbu „buď silné hormony, nebo částečnou hysterektomii„ (protože „jinak se nemoc bude rozšiřovat a zhoršovat a nemůže se to tak nechat“), jsem nejdřív zalapala po dechu, vymáčkla ze sebe, že si to musím rozmyslet, a odešla se domů na několik dnů vzpamatovávat. (Článeček o emoční houpačce při boji s endometriózou si můžete přečíst tady.)


Nakonec jsem se rozhodla (naštěstí za psychické podpory nově oslovených lékařů), že na drastická řešení je ještě čas. Že budu hledat další alternativy. A přírodní progesteronový krém je jednou z nich!


Ještě než se pustím do jakéhokoliv vysvětlování, chci velmi, ale velmi zdůraznit, že pokud se rozhodnete začít krém používat, na tisíc procent doporučuju přečíst si obě níže zmíněné knížky. Tak jako u syntetických hormonů neplatí, že prostě budu jíst pilulku denně, nebo měsíčně chodit na injekci, a nemusím se o nic starat, tak u přírodního progesteronového krému neplatí, že si jej prostě budu dvakrát denně mazat a problémy se vyřeší. Pokud máte diagnostikovanou endometriózu, tak bych doporučovala rovnou počítat s tím, že problémy se nevyřeší, respektive ne úplně. Ale to u endo platí u jakékoliv další „léčby“. Endometrióza je nemoc multisystémová a velmi komplikovaná a vyžaduje si zásah na mnoha frontách.


Ale zpět ke krému. Endokrinní systém (tedy hormony) je nečekaně zapeklitý. Systém pohlavních hormonů u žen je složitý na druhou. Než začnete jakékoliv hormony používat, vyplatí se mít velmi dobrý přehled o tom, jak funguje přirozený ženský cyklus, jaké orgány (hypotalamus, hypofýza, vaječníky, případně nadledvinky) a jaké hormony (skupina estrogenů, progesteron, testosteron, případně kortizol a inzulin) do něj vstupují. Nutné je také vědět, jak vypadá zrovna váš cyklus a v jaké fázi se momentálně nacházíte. (U mě je to například docela snadné, protože různé fáze cyklu se u mě vyznačují různými signály a bolestmi, které jsem se za poslední dva roky naučila dost dobře číst.) A potom je potřeba nastudovat si, jak pracuje samotný přírodní progesteronový krém, a jak může pomoci zrovna vám.