top of page
  • Obrázek autoraEmma H.

Přírodní progesteronový krém

Aktualizováno: 9. 7. 2023

12 základních informací, které se hodí vědět (nejen) v souvislosti s endometriózou

Ve chvíli, kdy mě doktoři postavili před volbu „buď silné hormony, nebo částečnou hysterektomii„ (protože „jinak se nemoc bude rozšiřovat a zhoršovat a nemůže se to tak nechat“), jsem nejdřív zalapala po dechu, vymáčkla ze sebe, že si to musím rozmyslet, a odešla se domů na několik dnů vzpamatovávat. (Článeček o emoční houpačce při boji s endometriózou si můžete přečíst tady.)


Nakonec jsem se rozhodla (naštěstí za psychické podpory nově oslovených lékařů), že na drastická řešení je ještě čas. Že budu hledat další alternativy. A přírodní progesteronový krém je jednou z nich!


Ještě než se pustím do jakéhokoliv vysvětlování, chci velmi, ale velmi zdůraznit, že pokud se rozhodnete začít krém používat, na tisíc procent doporučuju přečíst si obě níže zmíněné knížky. Tak jako u syntetických hormonů neplatí, že prostě budu jíst pilulku denně, nebo měsíčně chodit na injekci, a nemusím se o nic starat, tak u přírodního progesteronového krému neplatí, že si jej prostě budu dvakrát denně mazat a problémy se vyřeší. Pokud máte diagnostikovanou endometriózu, tak bych doporučovala rovnou počítat s tím, že problémy se nevyřeší, respektive ne úplně. Ale to u endo platí u jakékoliv další „léčby“. Endometrióza je nemoc multisystémová a velmi komplikovaná a vyžaduje si zásah na mnoha frontách.


Ale zpět ke krému. Endokrinní systém (tedy hormony) je nečekaně zapeklitý. Systém pohlavních hormonů u žen je složitý na druhou. Než začnete jakékoliv hormony používat, vyplatí se mít velmi dobrý přehled o tom, jak funguje přirozený ženský cyklus, jaké orgány (hypotalamus, hypofýza, vaječníky, případně nadledvinky) a jaké hormony (skupina estrogenů, progesteron, testosteron, případně kortizol a inzulin) do něj vstupují. Nutné je také vědět, jak vypadá zrovna váš cyklus a v jaké fázi se momentálně nacházíte. (U mě je to například docela snadné, protože různé fáze cyklu se u mě vyznačují různými signály a bolestmi, které jsem se za poslední dva roky naučila dost dobře číst.) A potom je potřeba nastudovat si, jak pracuje samotný přírodní progesteronový krém, a jak může pomoci zrovna vám.


V rámci rešerše na toto téma jsem čerpala především ze dvou knih, které napsal přední odborník na progesteronové krémy Dr. John Lee s kolegyněmi Virginií Hopkins a Jesse Hanley: Dr. John Lee’s Hormone Balance Made Simple [1] a What Your Doctor May Not Tell You About Premenopause [2]. V této knize autoři uvádí termín „premenopauza“ a používají jej pro různé (stále častěji se vyskytující) gynekologické obtíže, které trápí ženy ve věku přibližně 30 až 50 let. Řadí sem problémy typu fibroidy, cysty, bolestivá prsa, premenstruační syndrom (PMS), potíže s početím, problematickou menstruaci či endometriózu, ale i zdánlivě drobnější trápení jako příbytek na váze, únavu, podrážděnost a deprese, migrény, potíže s pamětí či studené ruce a nohy.


V tomto článku se zaměřím na představení přírodního progesteronového krému v souvislosti s endometriózou, ale pokud vás trápí jakákoliv z výše uvedených potíží, kniha o premenopauze je podle mého neocenitelným zdrojem informací. Autoři mimo jiné kladou obrovský důraz na změnu stravy a životního stylu (vysvětlují souvislost mezi stravou, spánkem, nadměrným cvičením či stresem a zmíněnými gynekologickými potížemi.)


Aktualizace: Dva roky poté, co jsem psala tento článek, se můj názor opět vyvinul. Nyní se domnívám, že by používání (byť přírodního) progesteronového krému mělo probíhat pouze pod dohledem lékaře. Pracovat s hormony v jakékoliv podobě prostě není jednoduché, a člověk může někdy přivodit víc škody než užitku. Maximálně na toto téma doporučuji článek od Dr Jolene Brighten. A teď už zpět k původnímu článku.


A co se tedy vyplatí vědět jako základní informace před nákupem přírodního progesteronového krému?
Co je přírodní (bioidentický) progesteronový krém?


Přírodní progesteronový krém je krém, který obsahuje určité množství přírodního (bioidentického) progesteronu. Aplikuje se na kůži kdekoliv na těle (ideálně tam, kde je méně tuku – zápěstí, vnitřní strana rukou, v kolenní jamce), nejčastěji dvakrát denně, vždy v pečlivě stanovené fázi cyklu. Používá se v případech, kdy je potřeba napravit hormonální nerovnováhu a tělu dodat progesteron.Jaký je rozdíl mezi přírodním a syntetickým „progesteronem“?


Výraz „přírodní“ neznamená, že progesteron pochází z přírodních zdrojů (což sice pochází, ale syntetický progestin také). Znamená, že progesteron obsažený v krému má naprosto stejnou strukturu jako progesteron, který si vytváří naše tělo samo. Odtud také pojmenování „bioidentický“. Syntetický progesteron (správně se nazývá „progestin“) sice také pochází ze stejných přírodních zdrojů jako bioidentický progesteron, je ale v laboratoři pozměněn tak, aby se od lidského progesterony lišil, alespoň jedním atomem. Farmaceutické společnosti to dělají proto, aby si mohly výrobek patentovat. (Přírodní progesteron patentovat nelze. U látky, jež je naprosto stejná jako látka nacházející se v přírodě či v živém organismu to není možné.)


Pokud vám někdo tvrdí, že progesteron a progestin je jedna a tatáž věc, uveďte mu následující příklad: V těhotenství ženské tělo přirozeně vylučuje asi 300 až 400 mg progesteronu denně. Přitom víme, že takovéto množství progesteronu je pro vývoj plodu příznivé. Pokud by se ale těhotné ženě podalo i mnohem nižší množství syntetického progestinu, vedlo by to k poškození plodu.Proč je progesteron důležitý?


Progesteron si tělo vyrábí jako jeden ze steroidních hormonů (z hormonu pregnenolon). Vyrábí jej především vaječníky uprostřed cyklu (po ovulaci). V menším množství jej produkují také nadledvinky, a v ještě menším množství dokonce i nervové buňky (Schwannovy buňky).


Progesteron je prekurzorem pro většinu dalších steroidních hormonů (tzn. že je ho potřeba pro jejich tvorbu), včetně kortizolu, androstenedionu, estrogenů a testosteronu.


Při podávání doplňkového progeste