• Emma H.

Proč potřebujeme více tuku

...a není třeba se ho bát
Potřebujeme do stravy zařadit víc zdravých tuků a minimalizovat cukry. Toto mě tady uslyšíte říkat prakticky neustále. Víc tuků, žádné cukry. Je načase vysvětlit, proč tomu tak je.


Nedávno jsem se zaregistrovala na stránkách The Diabetes Summit, sérii online přednášek předních odborníků na cukrovku s funkčním zaměřením. V rámci registrace jsem dostala mimo jiné přepis jedné přednášky z názvem Sugar Shakedown (volně přeloženo Posviťme si na cukr), kde Dr. Johnny Bowden velmi vtipně a polopaticky vysvětluje, proč je cukr a jeho konzumace takový problém. Ráda bych se s vámi o jeho pohled na věc podělila. (A pokud vás budou zajímat další podrobnosti, můžete si přečíst článek Hladové hormony.)Před padesáti lety


Dr. Bowden vysvětluje interakce cukru v těle následujícím způsobem. Představme si, jak trávily děti volná odpoledne někdy před padesáti lety:


Přišly ze školy, daly si malou svačinku, třeba kousek sýra a jablko. Tato svačinka jim zvýšila cukr v krvi, čehož si ihned všimla slinivka: „A hele, vidím cukr v krvi, musím do práce.“ A vyslala do systému malé množství inzulinu, hormonu, který má za úkol cukr v krvi poslat do svalů na zpracování pro energii.

Děti pak vyrazily ven hrát fotbal nebo honičku. A hned se ozvaly jejich svaly: „Haló, cukr sem! Potřebujeme cukr!“


A inzulin na to: „Jasně, pošlu vám ho.“


Svaly odpověděly: „Pošli, co nejdřív! To děcko běhá jako splašené, potřebujeme palivo!“


Postupem času během dovádění