top of page

CITRÓNOVO-KURKUMOVÁ MARINÁDA

Kategorie: AIP

005 (3)_edited.jpg

Nikdy jsem se o jídlo moc nezajímala (kromě sladkostí). V minulosti jsem do sebe jen tak naházela, co mi přišlo pod ruku, abych prostě neměla hlad. Ani teď se vlastně o jídlo moc nezajímám. Zajímám se ale o své zdraví. Problém je, že jídlem to začíná a končí (no dobře, ještě spánkem a správně nastavenou fyzickou aktivitou). Takže se teď zajímám o to, které jídlo podporuje zánět a škodí imunitě. Zajímám se, jaký poměr bílkovin, sacharidů a tuků je pro mě prospěšný. Zajímám se, jak do těla dostat veškeré potřebné vitamíny a minerály a odkud nejlépe čerpat vlákninu. A zajímám se, jaké sladkosti můžu doma připravovat, což mě baví (a někdy drží při smyslech). Ale moc se nezajímám o to, jak připravovat hlavní jídla.

S hlavními jídly si opravdu hlavu nelámu. Prostě udělám maso nebo rybu, k tomu nějakou teplou a nějakou syrovou zeleninu. A co znamená „udělám“? Trouba nebo pánev a kombinace soli, olivového oleje a bylinek. Každé maso a každá zelenina chutná jinak. Moje chuťové buňky už dávno nejsou znecitivělé přemírou soli nebo cukru (nebo obojího zároveň) ze zpracovaných potravin. Když se mi chce, udělám svoji oblíbenou marinádu: olivový olej, šťáva z čerstvých citrónů, rozmačkaný česnek, med, tymián a sůl. Vždyť je to vlastně jedno. Nebo není?

V rámci svého boje proti zánětu v těle (a obrovským menstruačním bolestem) jsem nedávno objevila kurkumu. Zjistila jsem, že se jedná o jedno z velmi ceněných „léčivých“ koření. Kurkuma má výrazné protizánětlivé účinky a snižuje oxidativní zátěž organismu. A navíc jsem se nedávno setkala v knížce Balance Your Hormones, Balance Your Life [1] s myšlenkou, že jak tradiční čínská medicína, tak Ajurvéda respektují především princip, podle kterého tělo bylo po tisíciletí zvyklé rozpoznávat a efektivně využívat jen ty látky, které přijímá z celých, nezpracovaných potravin. Jen tak si dokáže velmi inteligentně zvolit, co přesně potřebuje vstřebat, kam to poslat a co raději vyloučit. Dává to dost smysl.

Takže mám nový úkol: V rámci boje proti neustálým bolestem do těla dostat co nejvíce kurkumy, a to přirozenou cestou. (Musím přiznat, že navíc v určité části cyklu zařazuji i kurkuminové doplňky, protože můj organismus je na tom tak špatně, že opravdu potřebuje veškerou péči a pomoc.)

A tak jsem objevila recept na citrónovou-kurkumovou marinádu (či chcete-li, zálivku). Je jednoduchá a rychlá (jak jinak) a chutná skvěle! Tak, že se mi skoro chce říct, že vlastně není jedno, jak si připravíte maso k večeři.

[1] Claudia Welch. Balance Your Hormones, Balance Your Life. Da Capo Press, 2011

PŘÍSADY

POSTUP

  • ¼ hrnku čerstvé citrónové šťávy

  • ¼ hrnku kvalitního olivového oleje

  • 1 lžička jablečného octa

  • 1 lžička oregana

  • ½ lžičky kurkumy

  • ¼ lžičky pepře

  • ¼ lžičky mletého zázvoru

  • Sůl podle chuti

1. Nejdříve smícháme tekuté suroviny.

 

2. Přidáme k nim veškeré koření a sůl a pečlivě promícháme.

 

3. Používáme ihned jako marinádu či jako zálivku na salát. Můžeme také skladovat v ledničce (před použitím je potřeba marinádu protřepat.

DALŠÍ TIPY

Většinou u všech receptů píšu, ať experimentujete a upravíte si je podle svého. A to pořád platí! Ale kdykoliv budete používat kurkumu, nezapomeňte přidat i černý pepř. Bez něj ji totiž tělo prakticky vůbec nevstřebá. A to by byla škoda.

Místo jablečného octa můžete použít např. i balsamico. Problém ovšem je, že běžně dostupné octy mají často přidaný lepek, či další nežádoucí suroviny. Vždy si pečlivě přečtěte složení.

Množství surovin můžete zdvoj či ztrojnásobit a marinádu / zálivku budete mít vždy po ruce!

Inspirace z: Strictly Delicious

Dobrou chuť!

005 (3)_edited.jpg

AUTOIMUNITNÍ KUCHAŘKY

Autoimmune Paleo Cookbook

The Nutrient-Dense Kitchen: 125 Autoimmune Paleo Recipes for Deep Healing and Vibrant Health

Autoimmune Protocol Made Simple Cookbook: Start Healing Your Body and Reversing Chronic Illness Today with 100 Delicious Recipes

The Autoimmune Solution Cookbook: Over 150 Delicious Recipes to Prevent and Reverse the Full Spectrum of Inflammatory Symptoms and Diseases

PROGRAM AMAZON ASSOCIATES

Online Shopping

Své stránky provozuji čistě ve volném čase jako svůj koníček, nejsou komerční, ani výdělečné. Program Amazon Associates mi umožňuje nejen uvést zde konkrétní odkazy, ale zároveň mi při koupi produktů přes daný link je na účet připsáno drobné procento z prodeje (cena produktu pro vás zůstává stejná). Díky programu mě můžete touto formou podpořit. Mohu vás ujistit, že uvádím pouze produkty a knihy, které považuji za kvalitní. Filozofii o tom, proč jsem produkty a knížky zařadila na blog najdete zde. Děkuji za pochopení!

 

OBLÍBENÉ PRODUKTY

Jelikož se mě často ptáte na doporučení konkrétních značek a produktů, rozhodla jsem se je také zařadit jako obsah na blog. Vytvořila jsem mimo jiné stránku s mými oblíbenými produkty, kde najdete mé oblíbené produkty z kategorií potravinové doplňky (probiotika, vitamíny a minerály, enzymy a výtažky z rostlin), kuchyňské spotřebiče a potraviny, vychytávky do kuchyně, dámské produkty, kosmetika, hygiena a relax, volný čas a osobní rozvoj. Stránku pravidelně aktualizuji a vždy na ni hledám výrobky, u kterých vychází co nejlepší poměr cena-dostupnost-kvalita.

 

Glass Water Bottle
bottom of page