top of page

Mé oblíbené knihy a produkty

Aktualizováno: 24. 4. 2020

…a proč jsem se rozhodla zařadit je jako obsah na blog
Aktualizace květen 2019


Jsem pořád velký příznivec Amazonu a stále jej využívám k nákupu především specifických potravinových doplňků (viz moje stránka s oblíbenými produkty). Vím, že lidé v naší komunitě používají k nákupům často iHerb, ale pokud vím, existují zde podrobná pravidla, jak postupovat, aby člověk například nemusel platit clo. Amazon funguje jako běžný elektronický obchod, se stejnými postupy i pravidly. Stránka Amazon.de je nyní k dispozici už i v češtině (jazyk můžete změnit úplně dola na stránce), a při nákupech nad určitou částku nabízí dopravu do ČR zdarma. A co je nejdůležitější, na německém Amazonu toho najdete stále víc a víc. Ten britský už téměř není potřeba využívat. V Belgii, kde žiju, vznikl nedávno i nový online bio obchod s potravinami a dalšími výrobky, který funguje na principu předplatného, jako třeba americký Thrive Market. Kazidomi je velmim ekologicky a environmentálně zaměřený a je pro mě vlastně lokální. Řadu potravin a například čisticích či hygienických produktů jsem tedy začala objednávat od nich. Cenově je ještě výhodnější než Amazon, takže si rozhodně vytvořili nového spokojeného zákazníka. Navíc k tomuto obchodu mám vytipované i další místní producenty, jejichž výrobky (především maso) kupuji.Tipy na lokální producenty v ČR


A protože je pro nás důležitá rovnováha mezi hledáním vhodných výrobků a starostí o naši planetu, zde je seznam s tipy na místní výrobce a ekologicky smýšlející firmy, od kterých lze v ČR nakupovat. Posílejte další tipy, ráda jej budu aktualizovat!


Původní článek


Rozhodla jsem se, že pro vás začnu na blogu uvádět odkazy na konkrétní produkty, které používám. Důvod je ten, že se mě na to často ptáte, a také ten, že si uvědomuji, že pro někoho s novou diagnózou může být záplava informací a emocí dost vyčerpávající, a konkrétní tipy a doporučení mu můžou pomoc. A také proto, že všechno, co tady doporučuji, mi pomohlo a funguje!


Poté, co jsem začala doporučené produkty připravovat, jsem si uvědomila, že téměř všechno, co uvádím, kupuju z Amazonu. Jedná se totiž o velmi specifické výrobky a potraviny (platí to obzvlášť pro doplňky, které vybírám nesmírně pečlivě). A tak jsem se rozhodla přihlásit do programu Amazon Associates. Tento program mi umožňuje nejen zde jednoduše uvádět konkrétní odkazy na produkty, ale zároveň mi při koupi produktů přes daný link je na účet připsáno drobné procento z prodeje.


Afiliační programy pro blogery jsou v dnešní době již zlatým standardem. Řada blogerů si díky nim dokonce vydělává na živobytí. Já vás můžu ujistit, že to rozhodně nebylo mým cílem a nijak s tím nepočítám :-). Své stránky provozuju čistě ve volném čase jako svůj koníček, nejsou komerční, ani výdělečné. Přesto jim věnuju opravdu hodně času a úsilí. (Doufám, že se vám líbí!) Web hosting a další související služby samozřejmě nejsou zadarmo. A proto musím přiznat, že bych se nezlobila, kdyby se mi časem podařilo, že by si na sebe blog dokázal vydělat sám. Byl by to moc příjemný pocit zadostiučinění. Ale pokud se tak nikdy nestane, netrápí mě to. Naštěstí momentálně nepotřebuju hledat nové zdroje příjmů.Proč Amazon


Pro odpověď na tuto otázku budu muset hodně do historie. Od třetí třídy základky jsem se začala učit anglicky, vystudovala jsem anglickou sekci gymnázia Hejčín v Olomouci a magisterské studium překladů a tlumočení na UK. Knížky v angličtině čtu prakticky od svých patnácti a nepřestává mě to bavit.


Čtečka Kindle


Svou první čtečku Kindle od Amazonu jsem si koupila na univerzitě. Vydržela mi asi pět let, než se mi podařilo si zničit obrazovku tím, že jsem ji zalehla v posteli. (Čtení v posteli je v mém případě někdy prakticky nutností.) Teď čtu na Kindlu Paperwhite, a navíc používám tablet Kindle Fire. Tabletovému šílenství se mi podařilo původně dost dlouho odolávat, ovšem jen do té doby, než jsem zjistila, že svůj tablet má i Amazon. Pak bylo rozhodnuto.


Díky Kindlu se mi otevřel neuvěřitelný svět plný anglických originálů, které jsem měla na dosah ruky. Mohla jsem nakupovat anglické knížky z České Republiky, vlastně rovnou z postele. Jakmile máte u Amazonu založený účet (více zde), elektronické knížky, které si koupíte, už vlastníte napořád. Pokud vlastníte zařízení Kindle více, můžete si je všechny synchronizovat a číst na všech. Můžete si do nich vkládat záložky, zvýrazňovat text nebo třeba dělat si poznámky, což hojně využívám. To že Kindle podporuje češtinu, myslím ani nemusím zdůrazňovat. Navíc si do čtečky můžete posílat vlastní dokumenty jako .doc nebo .pdf.


Dříve se čtečka pro jakoukoliv evropskou zemi musela nechat poslat přímo z USA. V dnešní době už tomu tak není, čtečky můžete koupit např. na německém Amazonu (a poštovné byste měli mít zdarma). U tabletu Fire je to jinak, ten (pokud vím) musíte stále ještě objednat z Ameriky. Jak u čtečky, tak u tabletu musíte koupit verzi „bez reklam“, protože ty s reklamami (levnější) se prodávají vždy jen v určitém regionu (např. USA nebo Spojené království).


Za sebe můžu říct, že jsem s fyzickými objednávkami z USA od Amazonu neměla nikdy žádné problémy.


Pokud byste se chtěli na čtečky a (hlavně!) mé oblíbené knížky podívat, nachystala jsem pro vás tuto stránku.
Potravinové doplňky


Amazon si dále mou náklonnost získal někdy před dvěma lety, kdy jsem v souvislosti se zdravotními problémy začala hledat konkrétní výrobky, které se nedaly v ČR (a ani v Belgii, kde žiju) sehnat. Ostatně často se nedaly sehnat ani na francouzském nebo německém Amazonu (což už je spíše výjimkou). Ale na tom britském ano!


Na začátku své cesty za lepším poznáním a zdravím jsem jednoduše sáhla po prvním doplňku, co mi přisel pod ruku. Například Centrum pro ženy nebo sójový lecitin z lékárny. Ale postupem času, jakmile jsem se dozvídala více informací a začala lépe chápat souvislosti, mi došlo, že jestli se chci opravdu dostat ze svých obrovských zažívacích problémů a potravinových intolerancí, budu se muset doplňkům podívat na zoubek.


Vypracovala jsem si postupně seznam několika různých doplňků, kterým opravdu věřím a mám je vyzkoušené. (Stránku s mými oblíbenými produkty najdete zde.) Zjistila jsem, že většina toho, co se dá normálně koupit v lékárně nebo např. v DMku, nesplňuje moje přísné požadavky na čistotu a kvalitu produktu. Produkty většinou obsahovaly lepek, laktózu, rýžový či kukuřičný škrob nebo sóju. Postupem času jsem se také začala učit, že ne každá forma doplňku je pro tělo dobře vstřebatelná, a je proto třeba hledat konkrétní formu aktivní látky (např. chelatovaný horčík). No a v neposlední řadě jsem například u probiotik zjistila, že nějakých 5 miliard jednotek a 5 různých kmenů v tobolce z lékárny je mi dost na nic, když do sebe potřebuju dostat alespoň 70 miliard denně a 10 různých kmenů.


A jako vždy mě zachránil Amazon. Kupuju je tam proto, že mám největší jistotu, že konkrétní produkty, o které mám zájem, seženu. Při nákupu si dávám vždy pozor na to, abych kupovala výrobek z kategorie „Prime“, „Fulfilled by Amazon“ nebo „Eligible for free delivery“ (a jejich ekvivalenty v dalších jazycích). Pak je výrazně nižší poštovné. (Pozor, tyto kategorie se různě mění, takže ne vždy jde slepě pořád dokola opakovat tu samou objednávku.)
Potraviny a další výrobky


Podobná věc se mi stala i u potravin. Skvělým příkladem je třeba kokosová mouka. Samozřejmě, dá se koupit v jakémkoliv bio obchodě. Já jich ale vyzkoušela alespoň pět a s žádnou z nich jsem nebyla úplně spokojená. A tak jsem zkoušela tak dlouho, dokud jsem nenašla Tiana Fair Trade. A nedám na ni dopustit. Mým dalším oblíbeným výrobkem je např. želatina od Great Lakes (pokud koupíte oranžové balení, je to želatina, která tuhne a hodí se třeba do dezertů, pokud koupíte zelené balení, je to kolagen, který netuhne, a tudíž se hodí třeba do nápojů a smoothie. Nebo raw vanilkový prášek. Nebo sekané kakaové boby (raw cacao nibs). Nebo škrob arrowroot. Nebo svačinka na cestu v podobě vyškvařených škvarků z bio vepřů (pork cracklings).  A takto bych mohla pokračovat (a pokračuju tady).


Navíc se mi u nakupování přes Amazon líbí, že si můžu objednat produkty ve velkém. Např. kilové balení mandlové mouky. Kilové balení raw bio makadamií. Často také nabízí sice malá balení (např. 125 gramů sekaných mandlí, ale v „balíčku“ jich je šest.) Cena vyjde i s poštovným rozhodně lépe, než kdybych takové množství koupila u nás v bio obchodě. A navíc, výrobky, které mají vysokou cenu, vám dost dlouho ze své povahy vydrží (pokud teda nespořádáte kilo makadamií na posezení, což nedoporučuju.) Já dělám objednávku doplňků a potravin zpravidla jednou měsíčně.Kuchyňské spotřebiče


Kuchyňské spotřebiče (např. Instant Pot, mixér nebo blender z britského Amazonu nekupuju, protože mají jinou zástrčku do zásuvky :-). Rozhodně tedy sáhněte po německém, který řadu spotřebičů posílá zdarma. Anebo se možná vyplatí sednout si na to a udělat si pořádné srovnání českých internetových obchodů a Amazonu. To už záleží na vás.Netoxická kosmetika


Na Amazonu se mi také daří najít různou kosmetiku bez toxinů. Opět platí, že je na něm větší výběr, seženu výrobek, který mi vyhovuj a který se buď v bio obchodech nedá dostat, nebo je tam k mání za vyšší cenu. Objednávám si například přírodní zubní pastu od Urtekramu, deodorant bez hliníku od Schmidt's Naturals nebo přírodní epsomské koupelové soli.Transparentnost a jednoduchost


Jak vidíte, mám s Amazonem dobré zkušenosti. Dokonce ani nemám zkušenosti s reklamací výrobků, protože jsem to nikdy nepotřebovala. (Ale například u čteček jsem už mnohokrát slyšela, že Amazon byl velmi vstřícný.) Je samozřejmě zcela na vás, zda se tímto přístupem necháte nadchnout, nebo ne. Mým hlavním cílem je, aby se vám líbily moje články a recepty. A pro jednoduchost přidávám tento nadstandard rychlého odkazu na konkrétní výrobky, který můžete využít, anebo ne.


Chci vás ujistit, že v každém případě budu uvádět odkazy jen na ty výrobky, které mám vyzkoušené a které sama používám. Případně ještě na výrobek, který má v dané oblasti velké renomé. Odkazy budu vždy vybírat zcela konkrétně, manuálně, a pokusím se je vždy umístit tak, aby vás moc nerušily. Navíc se vždy podívám na to, ze kterého regionálního Amazonu se nejvíc vyplatí.
​​

Děkuji vám za pochopení a pokud budete mít nějaké rady a zlepšováky, ráda je uslyším!


Nezapomeňte i na mou uzavřenou diskuzní skupinu na Facebooku, která je také ideálním prostorem pro výměnu informací o výrobcích, které máte rádi a které vám vyhovují.

177 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page