top of page

SVAČINOVÝ CHLÉB S KUŘETEM A CHIA

Kategorie: Paleo

svačinový chleba (2)_edited.jpg

Na první pohled to možná vypadá, že tento chleba peču proto, že je nabitý samými „super potravinami“. Ale není tomu tak. Hlavním důvodem, proč jsem se do něj pustila, bylo, že jsem potřebovala najít nějaké dobré odbytiště pro kuřecí maso z polévky! Jak se blíží zima a teplota čím dál víc klesá, vyhovuje mi pravidelně vařit a konzumovat zeleninové polévky (ovšem na bázi vývaru). Jsou ideální jak k snídani (kdo by si kdy pomyslel, že si na takovou snídani zvyknu a bude mi vyhovovat), tak jako svačinka nebo lehká a výživná večeře.

Takže jsem spojila příjemné s užitečným a připravila tuto výbornou snídani (nebo svačinu).

Není pochyb, že tento chléb je mnohem zdravější a výživnější variantou toho kupovaného. Jako všechny mé recepty neobsahuje lepek (ani mléko), a tudíž se při jeho konzumaci snižuje riziko nepříznivých reakcí. Obsahuje zdravá semínka (zvolte si taková, která máte nejradši) a hlavně, tzv. super potraviny v podobě chia a francouzského lahůdkového droždí. A jak jsem uvedla už na začátku, využijete kuřecí maso z polévky a svou snídani obohatíte o bílkoviny.

Chia semínka pochází původně z Mexika a v mayské kultuře byla hojně využívána pro svou schopnost dodat válečníkům energii a sílu. [1] Chia je nabitá vlákninou, bílkovinami, omega-3 kyselinami (ALA) a minerály jako vápník, měď, fosfor, draslík a zinek. Je přirozeně bohatá na antioxidanty, a proto účinně podporuje regeneraci a detoxifikaci organismu a bojuje proti stárnutí. Díky vláknině podporuje zdravé trávení a díky své schopnosti předcházet zánětu a snižovat krevní tlak a cholesterol dobře působí i na naše srdce.

Francouzské lahůdkové droždí (nazývané také tebi, v angličtině nutritional yeast) jsou vlastně neaktivní kvasnice vyráběné z cukrové řepy a třtiny. [2] Jsou to houbovité mikroorganismy živící se cukrem. Jelikož jsou neaktivní, nepoužívají se jako tradiční pekařské kvasnice, ale spíše jako zdravý doplněk přidávaný pro zdravotní přínos a pro podporu chuti. Lahůdkové droždí je zdrojem kompletních bílkovin a řady vitamínů, například vitamínů B, a také minerálů jako selen a zinek. Lahůdkové kvasnice podporují imunitu, mají antivirové a antibakteriální účinky, podporují zažívání a zdraví pokožky, vlasů a nehtů.

Díky své neaktivní formě nepůsobí zažívací potíže. Více si o nich v češtině můžete přečíst zde.

Jak vidíte, díky této slané pochoutce zabijete hned několik much jednou ranou, takže s chutí do toho!

 

[1] http://draxe.com/chia-seeds-benefits-side-effects/

[2]http://draxe.com/nutritional-yeast/

PŘÍSADY

POSTUP

 • 3 kuřecí stehna (uvařená ve vývaru, použijeme pouze maso)

 • 1/2 hrnku chia semínek (a voda na dolití)

 • 1/2 hrnku kokosové mouky

 • 2 lžíce arrowrootu

 • 6 vajec

 • 1/2 hrnku kachního sádla

 • 2 mrkve (nastrouhané)

 • 3 lžíce sušeného lahůdkového droždí (nutritional yeast)

 • 1/2 hrnku směsi semínek + na posypání (já jsem použila směs slunečnicových, dýňových a sušených rajčat)

 • 1 lžíce sušené bazalky

 • 1 lžíce kmínu

 • sůl, pepř

1. Asi dvě hodiny dopředu si namočíme chia semínka. Hrnek z půlky naplníme semínky a dolijeme vlažnou vodou. Každou čtvrthodinu promícháme. Vznikne nám dost hustá lepkavá hmota.

 

2. Předehřejeme si troubu na 175°C.

3. Nakrájíme si kuřecí maso z polévky a nastrouháme mrkev. Pro zjednodušení je můžeme pouze nasekat v společně v mixéru. Zatím odložíme stranou.

4. Na mírném ohni rozpustíme kachní sádlo.

5. V mixéru smícháme vejce, sádlo a sušené droždí.

6. Přidáme ostatní ingredience (kromě masa a mrkve) a opět promícháme.

7. Nakonec vmícháme maso a mrkev.

8. Směs dáme do vymazané formy a posypeme směsí semínek.

9. Pečeme cca 40 minut. Podávat můžeme ještě za tepla (ale vyplatí se počkat, až chleba trochu vystydne, půjde líp vydělat z formy) nebo za studena.

DALŠÍ TIPY

Maso můžete použít jakékoliv, podle preferencí (jakékoliv zbytky, uzený losos, slanina apod.). Můžete i úplně vynechat, případně nahradit jinými přísadami (např. olivy).

 

Kachní sádlo jsem použila proto, že lépe tuhne. Můžete ale vyzkoušet například s olivovým olejem.

 

Chleba se dá udělat na sto různých způsobů, takže neváhejte a zaexperimentujte se svými oblíbenými ingrediencemi.

Místo chleba můžete zkusit udělat muffiny.

Dobrou chuť!

svačinový chleba (2)_edited.jpg

AUTOIMUNITNÍ KUCHAŘKY

Autoimmune Paleo Cookbook

The Nutrient-Dense Kitchen: 125 Autoimmune Paleo Recipes for Deep Healing and Vibrant Health

Autoimmune Protocol Made Simple Cookbook: Start Healing Your Body and Reversing Chronic Illness Today with 100 Delicious Recipes

The Autoimmune Solution Cookbook: Over 150 Delicious Recipes to Prevent and Reverse the Full Spectrum of Inflammatory Symptoms and Diseases

PROGRAM AMAZON ASSOCIATES

Online Shopping

Své stránky provozuji čistě ve volném čase jako svůj koníček, nejsou komerční, ani výdělečné. Program Amazon Associates mi umožňuje nejen uvést zde konkrétní odkazy, ale zároveň mi při koupi produktů přes daný link je na účet připsáno drobné procento z prodeje (cena produktu pro vás zůstává stejná). Díky programu mě můžete touto formou podpořit. Mohu vás ujistit, že uvádím pouze produkty a knihy, které považuji za kvalitní. Filozofii o tom, proč jsem produkty a knížky zařadila na blog najdete zde. Děkuji za pochopení!

 

OBLÍBENÉ PRODUKTY

Jelikož se mě často ptáte na doporučení konkrétních značek a produktů, rozhodla jsem se je také zařadit jako obsah na blog. Vytvořila jsem mimo jiné stránku s mými oblíbenými produkty, kde najdete mé oblíbené produkty z kategorií potravinové doplňky (probiotika, vitamíny a minerály, enzymy a výtažky z rostlin), kuchyňské spotřebiče a potraviny, vychytávky do kuchyně, dámské produkty, kosmetika, hygiena a relax, volný čas a osobní rozvoj. Stránku pravidelně aktualizuji a vždy na ni hledám výrobky, u kterých vychází co nejlepší poměr cena-dostupnost-kvalita.

 

Glass Water Bottle
bottom of page