top of page

DOMÁCÍ (PALEO) JOGURT

Kategorie: AIP

domácí jogurt (4)_edited.jpg

Tento recept je bonusovým receptem k mému článku o chytrém tlakovém hrnci Instant Pot.

 

Paleo jogurt? Ne, opravdu si nemyslím, že by se naši předci před nějakými dvaceti tisíci lety zabývali připravováním domácího jogurtu. Pro mě je výraz paleo jednoduchá a rychlá zkratka pro to, že recept je bez obilovin, mléčných výrobků, bílého cukru či luštěnin. Když mě uslyšíte používat přívlastek AIP, tak je recept navíc ještě bez ořechů a semínek, vajec, lilkovitých či kakaa. Takže tento jogurt vlastně není paleo, ale spíš AIP!

Vyrobila jsem jej z kokosového krému (mléka, chcete-li) z plechovky. A nepřidává se do něj nic jiného než startovací kultura obsahující prospěšné bakterie (které zajistí jeho fermentaci a typickou jogurtovou chuť) a trocha želatiny na zhoustnutí.

Bez Instant Potu bych se do jogurtu nikdy nepustila. Zkusila jsem to jednou podle receptu, který jogurt nechává zrát v troubě, ale nepodařilo se, protože jsem pravděpodobně nedosáhla vhodné teploty pro zrání kultur. (Pokud byste to přece jen chtěli vyzkoušet, recept najdete třeba na stránkách Nom Nom Paleo.) V Instant Potu je to ale hračka! Pokud pořídíte model přímo s funkcí „jogurt“, nemusíte se prakticky o nic starat.

Hrnec kokosový krém nejdříve povaří. Cílem je pasterizovat mléko, aby se zahubily veškeré špatné bakterie. U kokosového krému to sice není potřeba, ale stejně se to hodí, protože krém se vám krásně rozpustí (a budete v něm tedy schopni rozmíchat startovací prášek), a navíc se zahřeje na potřebnou teplotu.

Startovací kulturu jsem pořídila na Amazonu, ale seženete ji podle mě v jakémkoliv bio obchodě. Pak už je to jen otázka toho nastudovat si, co přesně obsahuje, a vyzkoušet si, jaké kmeny bakterií vám vyhovují nejvíce. Tento jogurt je dělaný ze směsi Lactobacillus bulgaricus a Streptococcus thermophilus.

Po povaření (které zabere pár minut) krém necháte trochu zchladnout, vmícháte startovací kulturu a hrnec nastavíte na cca 14 hodin na program „jogurt“. Ideální je to přes noc. Ráno už jen uplatníte níže popsaný trik na zajištění hladkosti a krémovosti jogurtu, přelijete do skleniček a necháte na 4 – 6 hodit uležet v lednici. Ideální před odchodem do práce. Až přijdete domů, můžete si dát zdravou svačinku.

Zajímavost: Želatina je vlastně povařený kolagen, což je bílkovina, kterou tělo potřebuje při budování tkání v kůži, kloubech a kostech, hojení propustného střeva či pro normalizaci hormonálních procesů. Pokud do svého jogurtu přidáváte želatinu, máte zajištěn nejen přísun zdravých tuků, ale právě také dávku zdravých bílkovin.

Skvělé na jogurtu je nejen to, že není z mléka, ale i to, že na rozdíl od kupovaných jogurtů z kokosového či mandlového základu neobsahuje prakticky žádné ztužovací škroby jako je kukuřičný nebo tapiokový škrob. K tomuto účelu slouží právě želatina. Také si můžete stoprocentně pohlídat, jestli a jak moc bude jogurt oslazený a jestli do něj chcete přidat ještě další přísady (např. skořici nebo kakao).

Musím říct, že po přechodu na paleo mi jogurty nijak nechybí. Nebyla jsem jejich velkým zastáncem ani dříve. Ale i tak je tento paleo (vlastně AIP!) jogurt příjemným zpestřením mého jídelníčku, o prospěšných bakteriích ani nemluvě.

PŘÍSADY

POSTUP

2x 400 ml kokosového krému z plechovky

1 startovací kultura

1 – 3 lžičky želatiny

(med)

(vanilkový prášek, skořice)

1. Instant Pot zapneme do zásuvky a do vnitřního hrnce nalijeme kokosový krém..

2. Hrnec zavřeme a spustíme program „Yogurt“, poté stiskneme „Adjust“ a „More“, dokud se na displeji neobjeví „boil“. Hrnec krém převaří. Jakmile je hotovo, displej zobrazí hlášku „yogt“.

3. Vnitřní hrnec vyndáme na pracovní plochu a počkáme si, než rozvařený krém zchladne na cca 41 až 45°C. Poté do krému pečlivě vmícháme startovací kulturu. Pokud přidáváme med jako sladidlo, uděláme to nyní. Můžeme přidat i vanilkový prášek a skořici, nebo si to můžeme nechat až na krok č. 5.

4. Vnitřní hrnec vložíme zpět do Instant Potu, zavřeme víko a zmáčkneme funkci „Yogurt“. Dále nastavíme „Adjust“ a „Normal“ a pomocí tlačítek plus a mínus nastavíme 14 hodin (viz poznámka níže). Program se automaticky za deset vteřin spustí. Hrnci nemusíme věnovat pozornost až do ukončení programu.

5. Přidáme želatinu tak, že ji rovnoměrně nasypeme pokud možno na celou vrchní plochu tekutého krému, a poté pečlivě vmícháme. Dáváme pozor, aby se z ní nedělaly hrudky. Pro dokonale hladký výsledek můžeme krém ještě přelít do blenderu a pár vteřin mixovat v něm.

6. Po ukončení programu opatrně vyjmeme vnitřní hrnec. Jogurt bychom mohli už teď přelít do sklenic, ale my přidáme ještě dodatečný krok, díky kterému získáme hladší a pevnější konzistenci. Jogurt přelijeme do mixéru nebo blenderu a za pomalého míchání postupně přisypeme želatinu, připadně také vanilkový prášek či skořici, pokud jsme tak ještě neučinili.

7. Jogurt přelijeme do sklenic a na 4 až 6 hodin necháme v lednici uležet. Poté můžeme podávat.

DALŠÍ TIPY

Ať už se kokosový krém na výrobku nazývá opravdu „krém“ nebo „mléko“, důležité je použít ten z plechovky nebo malého kartonu (150 - 250 ml). Velká kartonová kokosová mléka napodobující klasické mléko (typu Alpro) obsahují více emulgátorů a jogurt by vám ani s pomocí želatiny pořádně neztuhl.

Délka zrání jogurtu je tak trochu na vás. Řiďte se tím, co je uvedeno na startovací kultuře. Obecně platí pravidlo, že čím déle jogurt zraje, tím kyselejší (jogurtovější) bude mít chuť.

S množstvím želatiny budete muset trochu experimentovat. Dost záleží na tom, jak tuhý je samotný kokosový krém v plechovce a kolik je v něm přidáno emulgátorů. Začněte jednou lžičkou a podle výsledku při dělání další várky jogurtu množství upravte.

Některá kokosová mléka mají podle mého názoru dost specifickou chuť, a proto mi vyhovuje do jogurtu přimíchat ještě trochu vanilkového prášku nebo skořice.

Zbytek nespotřebovaného jogurtu můžete využít jako startér na vyrobení další várky. Nechejte si stranou asi 4 lžíce jogurtu a přidejte k nim jednu 400 ml plechovku kokosového krému. Jogurt přidejte místo startovací kultury do převařeného krému.

Řada receptů na paleo jogurty nepoužívá startovací kulturu, ale jen prášek ze dvou tří kapslí kvalitních probiotik. Nemám s tím zkušenosti, ale můžete vyzkoušet!

Jogurt si můžete připravit, jak je vám libo! Přimíchat ovoce, marmeládu, ořechy a semínka, sušené ovoce či kakao. Jogurt také můžete použít na přípravu slaných dipů!

A ještě jedno malé upozornění na závěr. Jogurt z kokosového mléka je hodně tučný, a tudíž sytý! Doporučuju konzumovat menší množství, než jste zvyklí u běžných jogurtů z obchodu.

Dobrou chuť!

domácí jogurt (4)_edited.jpg

AUTOIMUNITNÍ KUCHAŘKY

Autoimmune Paleo Cookbook

The Nutrient-Dense Kitchen: 125 Autoimmune Paleo Recipes for Deep Healing and Vibrant Health

Autoimmune Protocol Made Simple Cookbook: Start Healing Your Body and Reversing Chronic Illness Today with 100 Delicious Recipes

The Autoimmune Solution Cookbook: Over 150 Delicious Recipes to Prevent and Reverse the Full Spectrum of Inflammatory Symptoms and Diseases

PROGRAM AMAZON ASSOCIATES

Online Shopping

Své stránky provozuji čistě ve volném čase jako svůj koníček, nejsou komerční, ani výdělečné. Program Amazon Associates mi umožňuje nejen uvést zde konkrétní odkazy, ale zároveň mi při koupi produktů přes daný link je na účet připsáno drobné procento z prodeje (cena produktu pro vás zůstává stejná). Díky programu mě můžete touto formou podpořit. Mohu vás ujistit, že uvádím pouze produkty a knihy, které považuji za kvalitní. Filozofii o tom, proč jsem produkty a knížky zařadila na blog najdete zde. Děkuji za pochopení!

 

OBLÍBENÉ PRODUKTY

Jelikož se mě často ptáte na doporučení konkrétních značek a produktů, rozhodla jsem se je také zařadit jako obsah na blog. Vytvořila jsem mimo jiné stránku s mými oblíbenými produkty, kde najdete mé oblíbené produkty z kategorií potravinové doplňky (probiotika, vitamíny a minerály, enzymy a výtažky z rostlin), kuchyňské spotřebiče a potraviny, vychytávky do kuchyně, dámské produkty, kosmetika, hygiena a relax, volný čas a osobní rozvoj. Stránku pravidelně aktualizuji a vždy na ni hledám výrobky, u kterých vychází co nejlepší poměr cena-dostupnost-kvalita.

 

Glass Water Bottle
bottom of page