top of page

JEDNODUCHÝ JABLEČNÝ DORTÍK

Kategorie: Paleo

jablečný dortík (2)_edited.jpg

Tento recept u mě přichází na pořad dne vždy ve chvíli, kdy se rozhodnu něco upéct nečekaně. Je totiž prakticky jisté, že budu mít doma veškeré ingredience, a pečení tedy nemusím plánovat a ujišťovat se, že jsem vše potřebné předem nakoupila. Navíc místo jablek můžete klidně použít hrušky, případně dort vyzkoušet i s jiným ovocem. V zimě ale jablka a hrušky seženete nejlépe a budete se tak držet zásady konzumace sezónního ovoce.

Je pravda, že konopná mouka u mě dosud automatickou položkou ve spíži nebyla (jak ale uvádím níže, dort se dá krásně udělat i z mouky mandlové), a tak jsem si musela nejdříve vyhledat, jestli je vůbec považována za paleo ingredienci. (Ne, že bych ji odmítala jinak vyzkoušet, ale chtěla jsem mít jistotu, že dort můžu do kategorie „paleo“ vůbec zařadit.)

Konopná mouka ovšem paleo je, protože se vyrábí z konopných semínek, která nepatří do kategorie „obiloviny“, ani „pseudo-obiloviny“. Takže s ní můžete vesele experimentovat, i pokud se chcete pečlivě držet pravidel paleo. Pokud ale zkoušíte autoimunitní protokol (AIP), musím vás zklamat, konopná mouka povolená není. Autoimunitní protokol totiž ořechy a semínka kvůli jejich špatné stravitelnosti vylučuje. I tak se ale nemusíte dezertů úplně vzdávat, mrkněte se na doporučení autoimunitních kuchařek níže, najdete v nich i recepty na pár dezertů. Některé sladké recepty na mých stránkách také splňují pravidla autoimunitního protokolu.

Dort je rychlý a jednoduchý, opravdu ideální na neplánované pečení. Navíc je to přesně ten typ dezertu, do kterého se můžete pořádně zakousnout, takže u nás doma se po něm vždy jen zapráší.

PŘÍSADY

POSTUP

 • 2 větší jablka

 • ½ hrnku konopné mouky

 • 1/4 hrnku kokosové mouky

 • 3 vejce

 • ½ hrnku kokosového oleje

 • ½ plechovky kokosového krému (cca 200 ml)

 • ¼ - ½ hrnku medu

 • ¼ lžičky jedlé sody

 • 1 + 1 lžička mleté skořice

 • špetka soli

 • sekané mandle na ozdobení

1. Rozehřejeme si troubu na 175 C.

2. Nastrouháme jablka (já k tomu používám příslušnou čepel v mixéru, zabere mi to asi 30 vteřin). Vyndámě případně z mixéru a v misce je dobře promícháme s 1 lžičkou skořice.

3. V mixéru smícháme vejce, kokosovou a konopnou mouku, kokosový olej, kokosový krém med, 1 lžičku skořice, sodu.

4. Nakonec do těsta přimícháme asi ¾ nastrouhaných jablek se skořicí. Zbytek si necháme na vrchní vrstvu na dortu.

5. Vymažeme dortovou formu tukem a nalijeme do ní těsto.

6. Nakonec na těsto v dortové formě rozprostřeme zbylá jablka a posypeme sekanými mandlemi.

7. Pečeme cca 35 - 40 minut. Po vyndání z trouby necháme pořádně zchladnout a můžeme podávat.

DALŠÍ TIPY

Až budete přidávat kokosový krém, ujistěte se, že z plechovky použijete půlku tuhé části krému a půlku kokosové vody. Místo kokosového krému můžete zkusit použít jen kokosové mléko, ovšem může se stát, že dort bude méně tuhý. Vyzkoušejte a uvidíte.

Místo konopné mouky můžete použít například mouku mandlovou. Pro ne-paleo verzi zkuste zaexperimentovat s moukou pohankovou, amarantovou nebo třeba rýžovou.

Dort je výborný i z hrušek!

Těsto můžete samozřejmě dát i do jiné formu a udělat z něj klasickou jablečnou buchtu.

Dobrou chuť!

jablečný dort (4)_edited.jpg

AUTOIMUNITNÍ KUCHAŘKY

Autoimmune Paleo Cookbook

The Nutrient-Dense Kitchen: 125 Autoimmune Paleo Recipes for Deep Healing and Vibrant Health

Autoimmune Protocol Made Simple Cookbook: Start Healing Your Body and Reversing Chronic Illness Today with 100 Delicious Recipes

The Autoimmune Solution Cookbook: Over 150 Delicious Recipes to Prevent and Reverse the Full Spectrum of Inflammatory Symptoms and Diseases

PROGRAM AMAZON ASSOCIATES

Online Shopping

Své stránky provozuji čistě ve volném čase jako svůj koníček, nejsou komerční, ani výdělečné. Program Amazon Associates mi umožňuje nejen uvést zde konkrétní odkazy, ale zároveň mi při koupi produktů přes daný link je na účet připsáno drobné procento z prodeje (cena produktu pro vás zůstává stejná). Díky programu mě můžete touto formou podpořit. Mohu vás ujistit, že uvádím pouze produkty a knihy, které považuji za kvalitní. Filozofii o tom, proč jsem produkty a knížky zařadila na blog najdete zde. Děkuji za pochopení!

 

OBLÍBENÉ PRODUKTY

Jelikož se mě často ptáte na doporučení konkrétních značek a produktů, rozhodla jsem se je také zařadit jako obsah na blog. Vytvořila jsem mimo jiné stránku s mými oblíbenými produkty, kde najdete mé oblíbené produkty z kategorií potravinové doplňky (probiotika, vitamíny a minerály, enzymy a výtažky z rostlin), kuchyňské spotřebiče a potraviny, vychytávky do kuchyně, dámské produkty, kosmetika, hygiena a relax, volný čas a osobní rozvoj. Stránku pravidelně aktualizuji a vždy na ni hledám výrobky, u kterých vychází co nejlepší poměr cena-dostupnost-kvalita.

 

Glass Water Bottle
bottom of page