top of page

ZDRAVÉ KARBANÁTKY

Kategorie: Paleo / AIP

karbanátky_edited.jpg

Tuto pochoutku si pro sebe nazývám „paleo karbanátky“, ale stejně tak bych jim mohla říkat třeba „masové bochánky“, nebo nějak podobně. Karbanátků jsou ale podobné nejvíc, a „paleo“ klasicky proto, že se již tradičně vyhýbám (v tomto případě) mouce.

Tyto karbanátky jsou můj nejoblíbenější způsob, jak zabít několik much jednou ranou: Jednou z ingrediencí je zeleninová dřeň, která mi vždy zbude z odšťavňování. (A karbanátky se tím pádem také částečně počítají do doporučení sníst až devět hrnků zeleniny denně.) Karbanátky jsou extrémně jednoduché na přípravu: Ingredience smíchám v mixéru, hmotu rozdělím do muffinových košíčků, dám péct do trouby a nemusím se o nic starat. A navíc jsou výborné i studené a ideální jako rychlá snídaně, nebo svačinka na cesty.

Bonusem je, že si je můžete upravit podle chuti, vašich preferencí, anebo toho, co máte zrovna doma. (Krásně se v nich zužitkuje například petrželová nať, která vám doma už týden leží, a vy nevíte, co s ní.)

Pokud nemáte doma zbylou zeleninovou dřeň z odšťavňování, vůbec nevadí. Opravdu do nich můžete přidat to, co máte zrovna po ruce. Od cibule a česneku, přes chřest, špenát, fenykl, mrkev, až po bazalku a jiné bylinky. Stejně tak koření si můžete zvolit, jaké je vám libo, a tuk v podstatě také. Tento recept volá po olivovém oleji, ale karbanátky jsem už mnohokrát dělala také s kachním sádlem. Můžete, a nemusíte přidat vejce. Vzhledem k tomu, že se karbanátky pečou v troubě, neobalují se v trojobalu a nesmaží na pánvi, nemusíte se příliš starat o jejich konzistenci (a je to mnohem zdravější!). Pokud vejce nepřidáte, recept spadá do kategorie AIP, a ne paleo.

PŘÍSADY

POSTUP

  • 360 g mletého 100% hovězího

  • 1/2 hrnku olivového oleje

  • 1 hrnek zeleninové dřeně zbylé z odšťavňování (případně jiné zeleniny či bylinek)

  • 3-4 stonky petrželové natě

  • 1 lžička sušené bazalky

  • 1 lžička sušeného tymiánu

  • sůl podle chuti

  • (vejce, pro Paleo verzi)

1. Předehřejeme si troubu na 200°C.

2. V mixéru pečlivě smícháme všechny ingredience.

3. Těsto rovnoměrně rozdělíme do muffinové formy.

4. Pečeme cca 35 minut, dokud nebude maso hotové. Podáváme teplé nebo studené. Po vychladnutí skladujeme v ledničce.

DALŠÍ TIPY

Pokud zrovna dvakrát nevěříte svému řezníkovi, můžete si doma v mixéru nejdříve rozmixovat libové maso sami, a pak teprve přidat další ingredience.

Typ masa můžete zvolit podle vlastních preferencí – lze použít pouze hovězí, pouze vepřové, či jejich směs. Karbanátky můžete udělat i z kuřecího. Pokud budete chtít, můžete zkusit použít obdobný postup například i s lososem (což jsem ale nezkoušela).

Jelikož je součástí receptu zeleninová dřeň, používám docela velké množství olivového oleje, aby maso nebylo moc suché. Množství oleje si nastavte sami podle toho, jaký typ masa a jakou zeleninu použijete. Nezapomeňte ale, že se zdravých tuků nemusíte bát, jsou pro náš organismus naopak prospěšné.

Délku pečení budete pravděpodobně také muset vypozorovat sami, podle použitého typu masa a podle toho, zda použijete zeleninovou dřeň, či naopak čerstvou zeleninu. Mějte na paměti, že čím déle se maso bude péct, tím bude sušší. Proto to nepřežeňte, a raději si maso zkontrolujte spíš dříve, než později.

Dobrou chuť!

karbanátky_edited.jpg

AUTOIMUNITNÍ KUCHAŘKY

Autoimmune Paleo Cookbook

The Nutrient-Dense Kitchen: 125 Autoimmune Paleo Recipes for Deep Healing and Vibrant Health

Autoimmune Protocol Made Simple Cookbook: Start Healing Your Body and Reversing Chronic Illness Today with 100 Delicious Recipes

The Autoimmune Solution Cookbook: Over 150 Delicious Recipes to Prevent and Reverse the Full Spectrum of Inflammatory Symptoms and Diseases

PROGRAM AMAZON ASSOCIATES

Online Shopping

Své stránky provozuji čistě ve volném čase jako svůj koníček, nejsou komerční, ani výdělečné. Program Amazon Associates mi umožňuje nejen uvést zde konkrétní odkazy, ale zároveň mi při koupi produktů přes daný link je na účet připsáno drobné procento z prodeje (cena produktu pro vás zůstává stejná). Díky programu mě můžete touto formou podpořit. Mohu vás ujistit, že uvádím pouze produkty a knihy, které považuji za kvalitní. Filozofii o tom, proč jsem produkty a knížky zařadila na blog najdete zde. Děkuji za pochopení!

 

OBLÍBENÉ PRODUKTY

Jelikož se mě často ptáte na doporučení konkrétních značek a produktů, rozhodla jsem se je také zařadit jako obsah na blog. Vytvořila jsem mimo jiné stránku s mými oblíbenými produkty, kde najdete mé oblíbené produkty z kategorií potravinové doplňky (probiotika, vitamíny a minerály, enzymy a výtažky z rostlin), kuchyňské spotřebiče a potraviny, vychytávky do kuchyně, dámské produkty, kosmetika, hygiena a relax, volný čas a osobní rozvoj. Stránku pravidelně aktualizuji a vždy na ni hledám výrobky, u kterých vychází co nejlepší poměr cena-dostupnost-kvalita.

 

Glass Water Bottle
bottom of page