top of page

NETRADIČNÍ MAKOVEC

Kategorie: Paleo

makovec (2)_edited.jpg

Tento makovec je netradiční jednak tím, že nepoužíváme žádnou obilnou mouku (což je na mém blogu vlastně tradice), ale také tím, že kombinujeme mák a borůvky. Znáte to, takové recepty vznikají ve chvíli, kdy je zapotřebí spotřebovat nějakou surovinu, co vám už nějakou dobu leží v lednici, ale zároveň se vám chce vyzkoušet něco nového a nedělat starý zaběhaný crumble.

Místo mouky používáme směs plantejnů (zeleninových banánů) a máku. Funguje to skvěle! Plantejny se při paleo nebo AIP pečení náramně hodí. Jedná se o zvláštní druh banánů, které mají vysoký obsah škrobu, a v kuchyni jsou velmi všestranné. Můžete je používat jako „mouku“ při slaném i sladkém pečení, ideální jsou na přípravu palačinek či vaflí, a můžete je také smažit, třeba jako hranolky.

Hned na začátek jedno upozornění: Plantejny nejsou zaměnitelné s banány! Při používání plantejnů je třeba dát si pozor, zda si recept žádá zelené (málo zralé) plantejny, nebo naopak zralé. Jejich chuť i konzistence bude totiž v obou případech trochu jiná. Při loupání plantejnů také nečekejte nic podobného banánu. Dostat slupku z platejnu je dost těžká práce. Usnadníte si ji tím, že ji po několika stranách podélně naříznete, a teprve potom ji sloupnete.

Takže pokud jste plantejn v životě nedrželi v ruce a máte chuť vyzkoušet něco nového, hurá do toho! A pokud zrovna nemáte doma borůvky, nevadí. Níže najdete tip, jak makovec upéct zcela bez borůvek. Bude sice trochu míň netradiční, ale pořád zdravý a hlavně výborný!

PŘÍSADY

POSTUP

  • 2 zelené plantejny

  • 1 hrnek mletého máku

  • 4 vejce

  • 1/2 hrnku kokosového oleje

  • 1/4 - 1/2 hrnku medu

  • 1 + 1/2 hrnku borůvek

  • vanilka

  • 1/4 lžičky jedlé sody

  • špetka soli

1. Předehřejeme si troubu na 175°C.

2. Podélně ořízneme slupku plantejnů a oloupáme je. Nakrájíme je na drobná kolečka, která v mixéru rozmixujeme na hrubou moučku.

3. Do mixéru přidáme ostatní ingredience, kromě borůvek. Necháme rozmixovat, dokud nedostaneme tekuté či téměř tekuté těsto.

4. Nakonec do mixéru přidáme půl hrnku borůvek a rozmixujeme. Pokud by těsto bylo stále příliš husté, přidáme dalšího čtvrt hrnku borůvek.

5. Vymažeme bábovkovou formu tukem a její dno posypeme trochou borůvek. Zalijeme těstem. Nahoru nasypeme zbývající borůvky.

6. Pečeme cca 35 - 40 minut. Po zchladnutí vyklopíme z formy a můžeme podávat.

DALŠÍ TIPY

Pokud by se vám nechtělo použít borůvky, nevadí! Přilijte místo nich do těsta půl až 1 hrnek kokosového mléka.

Makovec si můžete osladit jakýmkoliv sladidlem a v jakémkoliv množství.

Dobrou chuť!

makovec (1)_edited.jpg

AUTOIMUNITNÍ KUCHAŘKY

Autoimmune Paleo Cookbook

The Nutrient-Dense Kitchen: 125 Autoimmune Paleo Recipes for Deep Healing and Vibrant Health

Autoimmune Protocol Made Simple Cookbook: Start Healing Your Body and Reversing Chronic Illness Today with 100 Delicious Recipes

The Autoimmune Solution Cookbook: Over 150 Delicious Recipes to Prevent and Reverse the Full Spectrum of Inflammatory Symptoms and Diseases

PROGRAM AMAZON ASSOCIATES

Online Shopping

Své stránky provozuji čistě ve volném čase jako svůj koníček, nejsou komerční, ani výdělečné. Program Amazon Associates mi umožňuje nejen uvést zde konkrétní odkazy, ale zároveň mi při koupi produktů přes daný link je na účet připsáno drobné procento z prodeje (cena produktu pro vás zůstává stejná). Díky programu mě můžete touto formou podpořit. Mohu vás ujistit, že uvádím pouze produkty a knihy, které považuji za kvalitní. Filozofii o tom, proč jsem produkty a knížky zařadila na blog najdete zde. Děkuji za pochopení!

 

OBLÍBENÉ PRODUKTY

Jelikož se mě často ptáte na doporučení konkrétních značek a produktů, rozhodla jsem se je také zařadit jako obsah na blog. Vytvořila jsem mimo jiné stránku s mými oblíbenými produkty, kde najdete mé oblíbené produkty z kategorií potravinové doplňky (probiotika, vitamíny a minerály, enzymy a výtažky z rostlin), kuchyňské spotřebiče a potraviny, vychytávky do kuchyně, dámské produkty, kosmetika, hygiena a relax, volný čas a osobní rozvoj. Stránku pravidelně aktualizuji a vždy na ni hledám výrobky, u kterých vychází co nejlepší poměr cena-dostupnost-kvalita.

 

Glass Water Bottle
bottom of page