top of page

ODLEHČENÁ JÁTROVÁ PAŠTIKA

Kategorie: AIP

005.JPG

Autoimunitní protokol (AIP) není jediná dieta, která klade velký důraz na zařazení vnitřností do stravy (stejně pohlíží na důležitost vnitřností a měkkých tkání např. také GAPS). Vnitřnosti jsou přímo skladištěm vitamínů a minerálů, a navíc obsahují jiné složení aminokyselin než maso ze svalů (např. větší podíl tryptofanu, který je prekurzorem pro tvorbu serotoninu a melatoninu). Další měkké tkáně (např. klouby či kůže) jsou zase velkým zdrojem kolagenu a elastinu.

Navíc čím více z původního produktu spotřebujete, tím méně z něj přijde nazmar. A pokud vás nepřesvědčilo ani to, nezapomeňte, že se jedná o suroviny, které bývají levnější než maso, takže navíc ještě ušetříte!

I když pro spoustu z nás bývala v dětství jatýrka nebo ledvinky pravidelnou součástí stravy, hodně lidí s konzumací vnitřností bojuje a má problém zařadit je do svého jídelníčku. Tento recept je ideální způsob, jak se o to pokusit. Používá kuřecí játra, která mají jemnější chuť než játra hovězí, a navíc obsahuje kromě jater ještě velké množství zeleniny, která chuť ještě dále zjemní.

Játra jsou jedním z nejvíce koncentrovaných zdrojů vitamínu A, obsahují také velké množství vitamínu D, vitamínu B12, mědi, draslíku, hořčíku, fosforu, manganu a železa (a spoustu dalších). A to vše ve formě, která je pro tělo lehce vstřebatelná.

V rámci internetových diskuzí jsem se již nesčetněkrát setkala se zkušeností, že dokud lidé nezařadili do stravy i vnitřnosti, nepodařilo se jim zvrátit jejich autoimunitní potíže. Zařazením vnitřností se jim podařilo nastartovat uzdravování. Já myslím, že za zkoušku to rozhodně stojí. Paštika má skvělou chuť a je vhodná jako svačinka po sportu či jako předkrm ve chvíli, kdy už máte hlad a ještě vám bude trvat, než připravíte oběd či večeři. A můžete si ji dát také na snídani! Máte to bez práce a budete se cítit sytí celé dopoledne.

PŘÍSADY

POSTUP

  • 500 g kuřecích jater

  • 1 brokolice

  • 2-3 mrkve

  • 1 lžíce olivového oleje

  • Sůl a bylinky na dochucení

  • (Další zelenina podle chuti)

1. Očištěná játra a zeleninu uvaříme ve slané vodě.

2. Vyjmeme z vody, rozkrájíme na menší kousky a společně s ostatními přísadami rozmícháme v mixéru do hladka.

3. Paštiku necháme vychladnout, skladujeme v ledničce a podáváme se syrovou zeleninou.

DALŠÍ TIPY

Já si zjednudušuju život tak, že játra a zeleninu dám vařit v pomalém hrnci (crockpotu) spolu s dalším masem. Pomalý hrnec je skvělý v tom, že se v něm potraviny vaří za nízké (ale dostačující) teploty, a tudíž neztratí tolik živin, jako při teplotách vysokých. Navíc jej prostě zapojíte do zásuvky (spotřebováváte tedy méně energie) a nemusíte se o něj čtyři hodiny (nebo třeba osm) starat. Můžete ho zapnout ráno a odpoledne po příchodu z práce máte navařeno. Uvařené maso buď konzumuju hned, nebo ještě orestuju na pánvi. Ze zbytku přísad udělám paštiku.

Alternativou je uvařit zeleninu zvlášť, játra podusit na olivovém oleji a cibulce a po vychladnutí spolu se zeleninou rozmixovat.

Dobrou chuť!

005.JPG

AUTOIMUNITNÍ KUCHAŘKY

Autoimmune Paleo Cookbook

The Nutrient-Dense Kitchen: 125 Autoimmune Paleo Recipes for Deep Healing and Vibrant Health

Autoimmune Protocol Made Simple Cookbook: Start Healing Your Body and Reversing Chronic Illness Today with 100 Delicious Recipes

The Autoimmune Solution Cookbook: Over 150 Delicious Recipes to Prevent and Reverse the Full Spectrum of Inflammatory Symptoms and Diseases

PROGRAM AMAZON ASSOCIATES

Online Shopping

Své stránky provozuji čistě ve volném čase jako svůj koníček, nejsou komerční, ani výdělečné. Program Amazon Associates mi umožňuje nejen uvést zde konkrétní odkazy, ale zároveň mi při koupi produktů přes daný link je na účet připsáno drobné procento z prodeje (cena produktu pro vás zůstává stejná). Díky programu mě můžete touto formou podpořit. Mohu vás ujistit, že uvádím pouze produkty a knihy, které považuji za kvalitní. Filozofii o tom, proč jsem produkty a knížky zařadila na blog najdete zde. Děkuji za pochopení!

 

OBLÍBENÉ PRODUKTY

Jelikož se mě často ptáte na doporučení konkrétních značek a produktů, rozhodla jsem se je také zařadit jako obsah na blog. Vytvořila jsem mimo jiné stránku s mými oblíbenými produkty, kde najdete mé oblíbené produkty z kategorií potravinové doplňky (probiotika, vitamíny a minerály, enzymy a výtažky z rostlin), kuchyňské spotřebiče a potraviny, vychytávky do kuchyně, dámské produkty, kosmetika, hygiena a relax, volný čas a osobní rozvoj. Stránku pravidelně aktualizuji a vždy na ni hledám výrobky, u kterých vychází co nejlepší poměr cena-dostupnost-kvalita.

 

Glass Water Bottle
bottom of page