• Emma H.

Autoimunitní protokol (AIP) pod lupou - I. díl

Tuky, bílkoviny a vláknina
Stres, únava, špatná nálada, pravidelná nachlazení, ale i vážnější onemocnění jako lupénka, roztroušená skleróza, problémy se štítnou žlázou anebo endometrióza – to všechno jsou potíže, kterým se můžete vyhnout nebo je zmírnit změnou stravování a životního stylu. Já osobně jsem bojovala právě s hormonální nerovnováhou a ženskými problémy (včetně pravidelných ochromujících bolestí), ale i dalšími potížemi, které mi denně ničily život: střevními problémy, vyrážkami, alergiemi, únavou. Říkám „bojovala“, protože díky dodržování autoimunitního protokolu se mi podařilo to obrátit k lepšímu. Ukázalo se mi světlo na konci tunelu, znovu jsem získala více energie a hlavně naději, že se vše obrátí v dobré (i bez operací a hormonální léčby). A stejně tak můžete pozitivně obrátit svůj život vy, ať už vás trápí cokoliv.


Autoimunní paleo protokol (AIP) jsem stručně popsala ve svém předchozím příspěvku, a také jsem slíbila, že lépe vysvětlím, co přesně se skrývá za jeho pěti nejdůležitějšími oblastmi: kvalitní strava, minimalizace stresu, dostatek spánku, přiměřená pohybová aktivita a detox okolního prostředí.
Náš organismus a veškeré biologické a biochemické procesy, jež v něm probíhají, jsou velmi složitým soukolím, které není jednoduché zkratkovitě popsat. V této sérii článků se pokusím podívat se na zoubek základním principům, na kterých autoimunitní protokol staví. Můžete se těšit na důkladný popis toho, jakou roli hraje při autoimunitních poruchách strava a životní styl.