top of page

Sníte denně dostatek živin? Nový přístup stravovacích protokolů

Aktualizováno: 11. 6. 2021

Za ty roky, co sleduji paleo a AIP sféru, se situace neustále vyvíjí. Stále více autorů upouští od jasně nastavených pravidel a klade důraz na dostatečný příjem mikro živin - přístup nutrivore.

Nutriční hodnota naší stravy není v paleo / AIP sféře nic nového. Sarah Ballantyne byla známá svým doporučením jíst minimálně 9 hrnků zeleniny denně už před pěti lety (ne-li více). Jak se ale liší dnešní „paleo“ články a podcasty oproti těm minulým? Stále méně nalezneme jako první informaci co se smí a nesmí v rámci protokolu jíst, a stále častěji vidíme témata jako „zajistit si dostatek mikro živin“, „nalézt individuální protokol sám pro sebe“, „postupně pracovat na dlouhodobých návycích“, „sledovat vývoj svého zdravotního stavu a vše mu přizpůsobovat“. Upouští se od seznamů potravin, či dokonce od zaměření na stavu vůbec, a více se hovoří o zvládání stresu, fyzické aktivity či dostatku spánku.


Názvy blogů a podcastů se mění, vypadávají z nich slovíčka označující ten či onen protokol. Podcast Stacy Toth a Sarah Ballantyne už není The Paleo View, ale The Whole View. Stefani Ruper změnila jméno svého webu z Paleo for Women na Health to Empower. A Steph Gaudreau ze Stupid Easy Paleo jednoduše na StephGaudreau.com.


Zkrátka. Nikdo už nemá zájem zapadat do jedné kolonky. Všichni si uvědomují, že pohled na zdraví musí být celistvý a komplexní, a i když striktní šablona někomu může pomoci ze začátku (či vyhovuje určitým typům povahu), téměř nikdy není dlouhodobě udržitelná.

Jak to vypadá u nás?


Vím, že tuto skutečnost si uvědomují i blogeři a koučové v Česku. Přesto mám ale pocit, že vývoj u nás je o pár let posunutý. Pořád vnímám obrovskou popularitu keto diety/přístupu, často spojeného se zaměřením na silový trénink. Populární je také přístup carnivore.


I když s experimentováním nemám problém (i já jsem tomu zezačátku před lety propadla), doufám, že se vývoj brzy posune směrem, který popisuji v tomto článku. Chápu, že informace v ČR přebíráme ze zahraničí, a lidí, kteří je konzumují přímo a v reálném čase od zahraničních autorů, ještě není velká většina. Takže nezbývá než spoléhat sám na sebe a své pocity a zkušenosti, a nebát se jít trochu proti momentálně populárnímu proudu. Tak to ostatně bylo, když se někteří z nás pouštěli do paleo a AIP, aniž by v Česku tyto koncepty někdy pořádně znal.

Nesledujte obsah tuku či cukru, sledujte mikro živiny


Jako jeden příklad za všechny tady uvedu skvělý přístup, o kterém hovoří Sarah Ballantyne (autorka AIP) v podcastu s názvem Should I be tracking my macronutrients?. Sarah mluví o tom, že už dávno upustila od striktního sledování a počítání toho, kolik kalorií, bílkovin, sacharidů či tuků za den / týden spotřebuje. Stravuje se intuitivně a dělá maximum toho, co ví, že je pro ni dobré (i když stále kvůli svým autoimunitním onemocněním dodržuje velkou část autoimunitního protokolu).


Přibližně jednou za 3 měsíce věnuje asi 3 až 5 dní tomu, že si vše, co zkonzumuje, zapíše do sledovacího programu (Cronometer, PaleoTrack apod.). Zároveň v tu dobu aktivně pracuje na tom, aby dosáhla svých stanovených hodnot. Ovšem jakých hodnot? Bílkovin, mikroživin a vlákniny!!! Dalo by se říct, že vláknina je teď novou superstar zdravé výživy. V paleo / AIP sféře začíná zabírat místo mikro živinám, na které autoři kladli důraz v minulosti. Ne, že by mikro živiny už nebyly důležité (pořád jsou), ale na vlákninu se v minulosti dost zapomínalo. Srovnejme tento přístup s přístupem keto nebo carnivore. Kde je vláknina? Kde jsou mikro živiny? Nehrají u těchto stravovacích protokolů roli, přitom je jejich význam mnohem větší než význam podílu makroživin. (Na toto téma doporučuju podcast Is the carnivore diet healthy?.)


Ideální složení stravy? Máte víc manévrovacího prostoru, než jste si mysleli