top of page

Nadbytek estrogenu a jeho detoxikace

Aktualizováno: 23. 6. 2023

Endometrióza jde často ruku v ruce s nadbytkem estrogenu, tzv. estrogenovou dominancí. Jak s ní můžeme bojovat?
Po dlouhé době jsem si přečetla (poslechla) novou (audio)knížku na téma ženský cyklus a hormony. Kniha se jmenuje Period Power[1] a napsala ji britská autorka Maisie Hill. Dala mi po dlouhé době inspiraci zase napsat článeček na blog!


Pokud byste si chtěli knížku pořídit, můžete ji sehnat elektronicky přes Kindle, anebo objednat papírovou verzi třeba z Megaknihy.cz (nebo zkuste mrknout na Knihobot). Maisie napsala i pokračování s názvem Perimenopause Power, ale na tu si teprve brousím zuby.


Citlivý pohled na ženské zdraví


Ještě než se dostanu k samotnému tématu, ráda bych se o knížce trochu zmínila obecně. Maisie Hill se ve své knize nijak výrazně neliší svým přístupem od jiných mnou doporučovaných autorek (Lara Briden, Jolene Brighten, Alisa Vitti). Přesto se mi její knížka moc líbila.


Za prvé jsem si doplnila určité mezery novými střípky informací. (Například že při ovulaci sice často ovulujeme střídavě z jednoho a druhého vaječníku, ale o ovulaci se paralelně pokouší vždy oba a jeden z nich „vyhraje“ a propustí vajíčko jako první, což zastaví proces v tom druhém.)


A za druhé mě nadchlo, jak citlivě vnímá dopad populárních „diet“ či stravovacích protokolů na ženy a ženské hormony. V kapitole „Self-care“ mluví mimo jiné o tom, jaké jsou výhody a nevýhody populárních stravovacích protokolů právě pro ženy, zvlášť pro ženy s určitými hormonálními potížemi (endometriózu zmiňuje systematicky tam, kde je to relevantní). Na různých místech v knize zmiňuje poruchy příjmu potravy a nezdravý vztah k jídlu.


Další věc, která se mi v knížce líbila, jsou mini kapitolky ohledně menstruace v období dospívání a v období perimenopauzy. Mluví v nich například o hormonální antikoncepci, hysterektomii, přírodních hormonálních krémech či období po skončení cyklu (zmiňuje cykličnost na základě fází měsíce). V kapitolce se také krátce zabývá otázkami genderu a menstruace. Autorka také věnuje jednu mini kapitolku histaminové intoleranci (kterou sama trpí). Knížku vřele doporučuju!


Nadbytek estrogenu


V tomto článku chci ale psát hlavně o nadbytku estrogenu (občas se mu říká „estrogenová dominance“). Je to jedna z hormonálních komplikací, která často trápí ženy s endometriózou, a proto je načase o tomto jevu napsat více.


Maisie Hill se tomuto tématu věnuje v kapitolce nazvané „Detox Like a Pro“. Připomíná, že příznaky (či důsledky) nadbytku estrogenu se mohou projevovat jako premenstruační syndrom (PMS), silná menstruace, nadýmání, zadržování vody, menstruační migrény, fibroidy, citlivost a bolest prsou, a také může vést ke většímu riziku rakoviny prsu. (V knize najdete ucelený seznam celkem 17 symptomů estrogenové dominance.)


Uvedeny jsou zde následující příčiny vzniku nadbytku estrogenu:


  • anovulační cykly,

  • PCOS (syndrom polycystických vaječníků),

  • nedokonalá detoxikace estrogenu,

  • špatná strava,

  • intolerance histaminu,

  • problémy se zažíváním, např. zácpa,

  • vysoká hladina kortizolu,

  • environmentální toxiny, např. BPA a ftaláty,