• Emma H.

Premenstruační syndrom (PMS)

Co doporučuje funkční lékařka?
Nedávno jsem si poslechla přednášku Alisy Vitti s názvem Beat the Monthly Bloat (volně přeloženo „Zažeňte každoměsíční nafouknutí“), která mě inspirovala k sepsání tohoto článečku.


O knize Alisy Vitti s názvem WomanCode [1] jsem se zmiňovala už ve svém článku O intuici a rituálech, kde píšu o jejím konceptu vnímání cykličnosti ženských pochodů. Alisa Vitti je funkční lékařka, která sama v minulosti trpěla PCOS (syndromem polycystických vaječníků) a nyní se věnuje funkčnímu přístupu k ženskému hormonálnímu zdraví (prosazuje léčbu pomocí změn stravy a životního stylu, oproti podávání léků). Je také tvůrkyní aplikace MyFlo Tracker, která je sofistikovanou aplikací pro sledování ženského cyklu. Díky ní můžete jasně vědět, ve které fázi cyklu se nacházíte, a budete dostávat tipy a rady, jaké potraviny upřednostňovat a kterým se naopak vyhýbat, jaké zařadit sportovní, anebo společenské aktivity. Blog a další práci Alisy můžete sledovat na jejím webu FloLiving.com, najdete tam mimo jiné i řadu konkrétních typů a doporučení, jak s PMS účinně bojovat.Premenstruační syndrom (PMS)


Ve výše zmíněném webináři Alisa hovoří o tom, jaké jsou nejčastější příčiny nadýmání a zadržování vody v luteální fázi cyklu, zpravidla týden před menstruací, kdy se spousta žen potýká s premenstruačním syndromem (PMS).


Nejčastějšími příznaky PMS jsou změny nálad (podrážděnost, plačtivost, deprese), bolesti hlavy, zadržování vody a nadýmání, akné či únava. Alisa vysvětluje, že PMS vzniká v případě, že se nám v těle objeví hormonální nerovnováha, potýkáme se se střevní dysbiózou (endokrinní systém s fungováním