top of page

Premenstruační syndrom (PMS)

Aktualizováno: 1. 5. 2022

Co doporučuje funkční lékařka?
Nedávno jsem si poslechla přednášku Alisy Vitti s názvem Beat the Monthly Bloat (volně přeloženo „Zažeňte každoměsíční nafouknutí“), která mě inspirovala k sepsání tohoto článečku.


O knize Alisy Vitti s názvem WomanCode [1] jsem se zmiňovala už ve svém článku O intuici a rituálech, kde píšu o jejím konceptu vnímání cykličnosti ženských pochodů. Alisa Vitti je funkční lékařka, která sama v minulosti trpěla PCOS (syndromem polycystických vaječníků) a nyní se věnuje funkčnímu přístupu k ženskému hormonálnímu zdraví (prosazuje léčbu pomocí změn stravy a životního stylu, oproti podávání léků). Je také tvůrkyní aplikace MyFlo Tracker, která je sofistikovanou aplikací pro sledování ženského cyklu. Díky ní můžete jasně vědět, ve které fázi cyklu se nacházíte, a budete dostávat tipy a rady, jaké potraviny upřednostňovat a kterým se naopak vyhýbat, jaké zařadit sportovní, anebo společenské aktivity. Blog a další práci Alisy můžete sledovat na jejím webu FloLiving.com, najdete tam mimo jiné i řadu konkrétních typů a doporučení, jak s PMS účinně bojovat.Premenstruační syndrom (PMS)


Ve výše zmíněném webináři Alisa hovoří o tom, jaké jsou nejčastější příčiny nadýmání a zadržování vody v luteální fázi cyklu, zpravidla týden před menstruací, kdy se spousta žen potýká s premenstruačním syndromem (PMS).


Nejčastějšími příznaky PMS jsou změny nálad (podrážděnost, plačtivost, deprese), bolesti hlavy, zadržování vody a nadýmání, akné či únava. Alisa vysvětluje, že PMS vzniká v případě, že se nám v těle objeví hormonální nerovnováha, potýkáme se se střevní dysbiózou (endokrinní systém s fungováním střeva a jater úzce souvisí) a tělo bojuje s nedostatkem mikroživin.


Mimo jiné také cituje studii The Biocycle Study, ve které vědci došli k závěru, že pokud žena trpí kolem dvaceti či třiceti let PMS a tento problém neřeší, po menopauze u ní existuje dvakrát vyšší riziko kardiovaskulárních chorob, rakoviny, cukrovky či demence.Nadýmání a zadržování vody


Alisa Vitti zmiňuje tři základní příčiny nadýmání a zadržování vody před menstruací:

  • nadbytek estrogenu (estrogenová dominance),

  • zvýšená hladina kortizolu,

  • nedostatek horčíku.
Nadbytek estrogenu


Dříve se pro tento stav hodně používal termín „estrogenová dominance“, ovšem teď už od něj řada autorů upouští a používá jednoduše výraz „nadbytek estrogenu“. O tomto jevu už jsem psala ve svém článku Endometrióza je multisystémová nemoc a Přírodní progesteronový krém, a tak tady nebudu zacházet do podrobností. Řeknu jen, že pokud si nejste jistá, zda vás tato nerovnováha postihla, diagnóza typu endometrióza, PCOS, fibroidy či cysty na vaječnících v sobě automaticky estrogenovou dominanci nese, a proto je dobré poskytnout vašemu organismu co největší podporu při eliminaci přebytečného množství tohoto hormonu.


Tělo zpracovává estrogen za pomoci bakteriálního genomu zvaného „estrobolom“, a také jej metabolizují naše játra. Pokud se v našem trávicím traktu nenachází dostatečné množství těchto prospěšných bakterií a pokud budeme nepřiměřeně játra zatěžovat (např. alkoholem, toxiny či nedostatkem zažívacího klidu), náš organismus bude mít větší problém se s estrogenem vypořádat.


Autorka v této souvislosti varuje před „léčbou“ výše zmíněných nemocí užíváním hormonální antikoncepce. Jednak proto, že pilulka ničí prospěšnou mikroflóru ve střevě, a jedna proto, že zatěžuje játra. Při jejím užívání jsou sice potlačeny příznaky, ovšem hlavní příčina problému se neřeší. Pokud plánujete přestat brát antikoncepci, Alisa ve svém článku nabízí rady a tipy, jak to zvládnout co lépe.Nadbytek kortizolu


Kortizol je stresový hormon, o kterém podrobněji píšu ve svém článku Hladové hormony. Jak vede k zadržování vody? Kortizol má tzv. anti-diuretické účinky. Pokud je ho v těle nadbytek, tělo začne zadržovat sůl, a to vede k zadržování vody.


Pro snížení hladiny kortizolu je důležité naučit se zvládat stres, zajistit si dostatek spánku, nastavit si fyzickou aktivitu tak, aby nebyla příliš náročná (příliš dlouhé kardio nebo příliš časté intenzívní tréninky), vyhýbat se potravinám, které nám způsobují intoleranci, vyhýbat se příliš dlouhým či častým půstům, zajistit dostatečný kalorický příjem (kortizol je zvýšen i při dlouhodobém kalorickém deficitu) a obecně se vyhýbat jakýmkoliv dalším stresorům, které na nás mají negativní vliv.


Nedostatek hořčíku


Hořčík (Mg) je jeden ze čtyř elektrolytů (další jsou sodík, vápník a draslík). Stručně jej zmiňuji ve svém článku Bez ibuprofenu, 10 návyků pro lepší zdraví a Reset po (bláznivé) dovolené. Hraje úlohu při obrovském množství biochemických pochodů v našem organismu, například působí proti křečím a obecně uvolňuje. Nedostatek hořčíku se může projevovat například bolestmi hlavy, depresí, křečemi v lýtkách, záškuby na víčkách či v obličeji, nespavostí či menstruačními bolestmi.


Zajímavé je, že příliš vysoká hladina kortizolu vede k vyplavení nadměrného množství hořčíku z těla (všechno souvisí se vším). A to samé způsobuje i kofein!

Jak můžete bojovat proti PMS?


  • Nastolte střevní rovnováhu. – Narušený mikrobiom vede k řadě potíží se zpracováváním estrogenu, a navíc způsobuje další nepříjemné zažívací symptomy. Činnost střev můžete podpořit vyloučením problematických potravin (cukr, obiloviny, mléčné výrobky), konzumací fermentovaných potravin, braním kvalitních probiotik, či zařazením prebiotických potravin jako je listová zelenina, artyčok či sladké brambory.

  • Zajistěte si dostatečný příjem hořčíku. – Alisa Vitti doporučuje příjem alespoň 300 – 400 mg hořčíku denně, ideálně ve formě chelatovaného horčíku (glycinát hořečnatý). Dobrou zprávou je, že bohatá na hořčík je i kvalitní vysokoprocentní čokoláda! V této souvislosti pro vás mám jeden tip, od funkčního specialisty Jade Tety, který pro ženy doporučuje v druhé půlce cyklu (po ovulaci, kdy se zvyšuje hladina progesteronu) zařadit denně neslazený kakaový prášek rozmíchaný ve sklenici vody (jednoduše bez cukru i tuku, tudíž ani rozmíchaný ve sklenici mléka či zapracovaný do čokolády). Kakao by mělo pomoci modulovat jak chutě, tak hladinu serotoninu, který se vytváří ve střevě. Vyzkoušejte a uvidíte!

  • Vyhýbejte se kofeinu. – Jak jsem zmínila výše, kofein způsobuje vyplavení nadměrného množství hořčíku z těla. A věděli jste, že jedinci s genem CYP1A2 mají velký problém kofein zpracovat? Pokud spadáte do této kategorie, pití kávy může nadělat opravdu velkou neplechu. A pokud máte podezření, nebo jste byla diagnostikovaná s PCOS (syndrom polycystických vaječníků), Vitti považuje stoprocentní vyřazení kofeinu za nutnou podmínku k tomu, aby se váš stav mohl začít zlepšovat.

  • Pijte elektrolytické nápoje. – Týden před menstruací je vhodné doplnit elektrolyty ve formě kvalitních elektrolytických nápojů. Dobrou volbou je 100% kokosová voda, anebo domácí elektrolytický nápoj – spoustu tipů najdete v tomto článku na blogu HealthfulPursuit.com.

  • Zařaďte detoxikační zeleninovou šťávu. – Alisa doporučuje šťávu z řepy, mrkve, jablka, celeru, okurky, kapusty, koriandru a citrónu. Recept najdete tady. Můžete si přečíst i můj článek o zeleninových šťávách.

  • Hýbejte se. – Vhodná fyzická aktivita pomáhá rozproudit krevní i lymfatický oběh, a tím usnadní vylučování estrogenu a dalších toxinů z těla. Alisa uvádí, že její nejoblíbenější pohyb je skákání na domácí mini trampolíně.

  • Naslouchejte svému tělu a pečujte o sebe. – To, že se týden před menstruací objevují nepříjemné příznaky, je způsob, jak nám tělo dává najevo, že je potřeba o něj obzvlášť pečovat. Aby se mohlo vypořádat se složitými biologickými procesy, umocněné navíc hormonální nerovnováhou, potřebuje dostatečnou pomoc a výživu. Naším úkolem je naslouchat mu a dodat mu vše potřebné. Pokud jste ten typ, co neustále myslí jen na druhé a na sebe samotnou si nikdy neudělá čas, týden před menstruací byste to rozhodně měla přehodnotit a začít se o sebe pořádně starat! Čím lépe bude vám, tím lépe se budete moci starat o druhé!O tom, jak úspěšně bojovat proti PMS také velmi podrobně píše Lara Briden v knize Period Repair Manual. Základní informace z knihy jsem sepsala v druhém díle tohoto článku.


Pokud se potýkáte s endometriózou či jinými projevy hormonální nerovnováhy, můžete si zdarma stáhnout můj Průvodce pro ženy s endometriózou, ve kterém na 60 stranách popisuji, jaké změny mi pomohly zmírnit velkou škálu nepříjemných potíží. Ráda od vás uslyším, jak se vám to daří!
Premenstruační syndrom (PMS) - II. díl
425 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page