• Emma H.

Endometrióza je multisystémová nemoc

Ve svém minulém článku o možných příčinách pánevních bolestí jsem slíbila, že vám přinesu sérii článků o endometrióze. Tentokrát to bude o tom, jak všechno souvisí se vším.


Všichni víme, že lidský organismus je velmi složitý komplex mnoha různých systémů, které na sobě vzájemně závisí, komunikují spolu a navzájem se podporují. O tom, myslím, nikdo nepochybuje. Zatím se to ale bohužel moc neodráží v přístupu ke zdravotní péči. Proto mě velmi mile překvapilo, když jsem zjistila, že autor knihy Stop Endometriosis and Pelvic Pain [1] Dr. Andrew Cook na holistický přístup klade velký důraz (na to, že je konvenčním lékařem).


Pojďme se podívat na to, jaké další zdravotní potíže se s endometriózou často vyskytují.


Důkladné vyšetření nad zlato


Ať už byla vaše cesta k diagnóze endometriózy jakákoliv (u mě trvala roky a byla velmi trnitá), je dost pravděpodobné, že váš lékař nechal udělat řadu alespoň základních testů. To je samozřejmě dobře, ale existuje zároveň dost velká pravděpodobnost, že to nestačí. Lékaři totiž často nechají udělat základní (levnější) testy, které nemusí vždy být tak citlivé, aby odhalily naprosto každou špatnost, která se ve vašem organismu skrývá. Infekce (např. borelióza a její koinfekce), viry (čím dál více se spekuluje o souvislosti EBV, čili mononukleózy, s endo), záněty,