• Emma H.

Lymeská borelióza

Nepřítel, který rád převléká kabát

Lymeskou boreliózu jsem měla, když mi bylo třináct. Moc si z toho nepamatuju. Jen obrovské bolesti zápěstí a extrémně zničující bolesti hlavy ve spáncích. Vím, že dojít ke správné diagnóze trvalo déle než půl roku (to jsem měla ještě docela štěstí, zdá se). A vím, že jsem byla aspoň měsíc doma ze školy. Ten měsíc (možná i déle, už nevím) jsem brala antibiotika. Byla jsem puberťák a bylo mi to tak trochu jedno, po vyléčení jsem na celou nemoc zapomněla. Vzpomněla jsem si až v osmnácti, když jsem chtěla jít darovat krev a dozvěděla jsem se, že kvůli borelióze a alergiím nejsem vhodný dárce.


Takové povědomí ve mně nemoc zanechala. Přišla, chvíli mě trápila, a pak jsem na ni zapomněla. V paleo (a především AIP) světě najdete spoustu lidí, kteří touto nemocí trpí nebo trpěli. Dopad této infekce na imunitu je bezpochyby negativní. Dr.  Kenneth B. Singleton ve své knize The Lyme Disease Solution [1] píše, že průběh onemocnění a závažnost následků souvisí s mírou zánětu v těle. Jeho zkušenost ukazuje, že pacienti se zdravým životním stylem a nižší mírou zánětu se s nemocí vypořádají lépe a rychleji. A hlavně, bez trvalých následků. A proto se řada pacientů řídí zásadami autoimunitního protokolu – jedná se totiž o dietu navrženou tak, aby působila protizánětlivě a aby podpořila správné fungování našeho imunitního systému.


O vlivu boreliózy na vznik autoimunitních onemocnění se zatím spekuluje. Ovšem je možné, že i zde může existovat souvislost.  Tento článek čerpá ze zmíněné knihy a jeho cílem je podat vám základní informace o nemoci a související péči.Borelióza – nepřítel, který lehce převléká kabát


Lymeská borelióza je infekce, kterou přenáší (nejen) klíšťata. Je způsobená bakterií Borrelia burgdorferi, která byla identifikována v roce 1982. „Lymeská“ se jí říká podle městečka Old Lyme v Connecticutu, kde byla poprvé diagnostikována. Bakterie, které ji způsobují, mají tvar spirály, díky čemuž se jim říká „spirochety“. Celosvětově je známo více než 300 kmenů této bakterie.