• Emma H.

Když příliš mnoho ovoce škodí

aneb Malabsorpce fruktózy

Někdy mi přijde, že je až neuvěřitelné, kolik různých problémů a neduhů může být spojeno s jídlem. A stejně tak neuvěřitelné mi přijde, jak složité jsou některé reakce v našem těle a jak dlouho může trvat, než si člověk některé věci uvědomí.


O malabsorpci fruktózy jsem měla matné povědomí už nějaké dva roky, od doby, kdy jsem přečetla knížku The Paleo Approach [1]. Nikdy jsem jí ale moc nevěnovala pozornost. Vzhledem k tomu, že mi dost energie zabíralo pochopit a vyrovnat se s jinými problémy, neměla jsem sílu věnovat se něčemu, co mi přišlo, jako že se mě to přece nemůže týkat. (I když teď si při vědomí své přecitlivělosti téměř na všechno naopak říkám, jak jsem mohla být tak naivní).


Každopádně, nějaké dva roky později, jedna velmi nepříjemná viróza a přísná dieta spolu se stovkami lžiček medu v čaji (dobře, stovky lžiček to nebyly, ale rozhodně to bylo víc medu, než je mi sympatické) a cumlacími pastilkami proti kašli plnými umělých sladidel způsobila, že jsem zase o něco chytřejší. Konečně chápu souvislosti a už rozumím, proč mi nesedne kombinace medu, banánů, kokosu a/nebo sušeného ovoce. Příčinou je malabsorpce fruktózy.
Fruktóza a poruchy vstřebávání


Fruktóza je monosacharid (tedy cukr), který se nachází především v ovoci. Vzhledem k tomu, že se jedná o jednoduchou formu cukru, nemusí být tělem dále štěpena, stačí ji jen vstřebat v tenkém střevě. Občas se ale může stát, že tělo má se vstřebáváním fruktózy problémy. Fruktóza se ve střevě hromadí a slouží jako potrava pro „špatné“ bakterie, které potom působí potíže, jako jsou bolesti, křeče