• Emma H.

Protokol Terry Wahlsové – I. díl

aneb Co potřebují naše buňky
Původně jsem o tomto tématu chtěla napsat jen jeden článeček, ale nakonec z toho budou dva. Byla by škoda si všechny ty informace nechat uniknout! (V druhém díle popisuji podrobně tři varianty protokolu.)


Po dlouhém váhání jsem se pustila do knížky od Terry Wahls s názvem The Wahls Protocol: A radical new way to treat all chronic autoimmune conditions using Paleo principles [1], o které jsem měla už dlouho povědomí. Věděla jsem, že autorka je lékařka a díky protokolu, který sama vyvinula, se jí podařilo zvrátit postup roztroušené sklerózy. Během jednoho roku se jí podařilo zlepšit svůj zdravotní stav tak, že nakonec opustila vozíček, který byla nucena neustále používat,  a dokázala opět jezdit na kole. Její příběh si můžete poslechnout na v přednášce TEDx  s názvem Minding Your Mitochondria.


Protože se kniha (a protokol) zabývá bojem s roztroušenou sklerózou, dlouho jsem si říkala, že se mě vlastně netýkají a nemusí mě moc zajímat. Ale nakonec mě přemohla zvědavost a udělala jsem dobře! Autorka se sice vyjadřuje cíleně k roztroušené skleróze, stejně často ale také zdůrazňuje, že její přístup platí na veškerá autoimunitní a neurodegenerativní onemocnění, potažmo pro veškerá chronická onemocnění vůbec.