• Emma H.

50 odstínů bolesti

Endometrióza a další příčiny bolesti v pánevní oblasti
Byla mi potvrzena diagnóza endometriózy – pomocí magnetické rezonance. Docela mě to překvapilo (ne to, že endo opravdu mám, ale to, že se potvrdila přes MRI), protože rezonance často endometriózu nezachytí. Dokáže odhalit jen endo prorostlou hluboko do tkání. Endometrióza rozsetá v dutině břišní povrchově (představte si, že vám upadla na zem sklenice s pískem a ten se rozsypal po podlaze) se na MRI většinou neobjeví.


Nastala tedy ta správná chvíle přinést vám sérii článečků o endometrióze. Čerpám z knihy Dr. Cooka Stop Endometriosis and Pelvic Pain [1] – je to neocenitelný zdroj kvalitních a přesných informací o všem, co s nemocí souvisí. Autor se pečlivě věnuje jak podrobnostem ohledně chirurgického odstranění nemoci, tak možnostem podpůrné léčby pomocí analgetik a hormonů. Co mě mile překvapilo je, že zdůrazňuje systémový charakter nemoci a klade obrovský důraz na holistický přístup.


Bohužel se stále často stává, že ženy s endometriózou musí podstoupit více než jednu operaci, protože se jim nemoc stále vrací (často s dalšími pooperačními komplikacemi). Přitom Dr. Cook ve své knize jasně vysvětluje, že pokud se operace provede správně (a to může ve složitých případech trvat i šest hodin a více), existuje jen velmi malá pravděpodobnost, že se nemoc znovu ohlásí.


Jsem naprostým zastáncem toho, že pacientka má dostat veškeré informace o tom, v čem nemoc spočívá (od diagnostiky, přes hormonální léčbu, laparoskopickou operaci, po podpůrnou péči v oblasti zvládání chronických bolestí). Jen tak si může vyhodnotit, co je pro ni to nejlepší řešení. Konec konců, s nemocí a s operovaným tělem musím žít já sama, a proto je nesmysl, abych to nebyla především já, kdo činí veškerá (doufejme, že informovaná!) rozhodnutí.


V tomto článku se podíváme na zoubek tomu, co všechno může způsobovat bolesti v oblasti pánevního dna. Dr. Cook sepsal výčet všech příčin kterými se za svou dvacetiletou praxi setkal. Některé z nich mě docela překvapily (kdo by si pomyslel, že lékaři někdy záměrně v těle ponechají chirurgické svorky, a ty jsou potom příčinou bolestí).


Co všechno tedy může způsobovat (někdy zcela extrémní) bolesti v pánevní oblasti?