• Emma H.

Operace endometriózy - I. díl

Jak se na operaci nejlépe připravit
Endometrióza je nemoc, která se dá stoprocentně odstranit pouze kvalitní chirurgickou operací. (Pokud o endometrióze zatím nic moc nevíte, doporučuji začít u mého článku Endo… Jak žít s bolestí, dále Endometrióza je multisystémová nemoc a také článku o dokumentárním filmu o endo, kde se například dozvíte, jaké o endo panují mýty.)


Endometrióza je systémové zánětlivé onemocnění (možná autoimunitní povahy), které postihuje asi 1 z 10 žen, projevuje se především obrovskými bolestmi a je jednou z hlavních příčin neplodnosti. Nemoc spočívá v tom, že tkáň vystýlající dělohu (endometrium) se nachází také jinde v břišní dutině (např. na vaječnících, močovém měchýři či střevech, břišní stěně apod.). Tato tkáň se chová stejně jako výstelka dělohy: během cyklu postupně zbytňuje  a připravuje se na těhotenství, a pokud se v ní neuhnízdí oplodněné vajíčko, tkáň se v rámci menstruace rozloží, krvácí a snaží se dostat z těla ven. Jelikož se ale endometrium nachází na špatných místech, ven z těla se nedostane, a v podstatě jen způsobuje extrémně bolestivé vnitřní krvácení, které s sebou přináší nezdravý zánět v celé oblasti.


Operace se provádí (ve většině případů) laparoskopicky a chirurg musí použít techniku tzv. široké excize (wide excision), díky které veškerou endometriální tkáň z dutiny břišní vyřízne. Pro podrobnější informace můžu vřele doporučit knihu Stop Endometriosis and Pelvic Pain [1] od Dr. Andrew Cooka. Ten ve své knize uvádí dvě úspěšné techniky excize – termální excize (thermal excision) či ablativní vaporizace (ablative vaporization). Obě tyto techniky vedou ke stoprocentnímu odstranění endometriózy, tzn. že na místech, kam v těle nepatří, nezůstane žádná endometriální tkáň a nemoc a její projevy se potom již nevrátí.


Excize je technicky i časově náročná a vyžaduje velkou míru specializace lékaře a celého chirurgického týmu. Dobře provedená operace trvá v průměru až čtyři hodiny, ale může se protáhnout například i na osm hodin. Proto je tak důležité najít přímo specialistu na chirurgickou excizi endometriózy.


Poznámka: Pokud lékaři při laparoskopické operaci použijí techniku koagulace (či její podtyp kauterizace), zbytky endometriální tkáně v těle ve většině případů zůstanou, nemoc je dále aktivní, tkáň se rozrůstá a nemoc se „vrátí“.


Teď když jsme si popsali základní informace o laparoskopii, pojďme se vrhnout na to, jak se na ni nej