top of page

Dokumentární film o endometrióze

Aktualizováno: 23. 5. 2019
Endometrióza je nemoc, která postihne asi 1 z 10 žen. Je to systémové zánětlivé onemocnění (pravděpodobně autoimunitní povahy), při kterém se buňky výstelky dělohy (endometria) objevují i jinde v dutině břišní, kde způsobují vnitřní krvácení a zánět. Onemocnění je extrémně bolestivé.


Endometrióza je nemoc, o které se stále moc nemluví. Ale začíná se to měnit! A to je moc dobře, protože je načase, aby tisíce a milióny žen po celém světě měly přístup k informacím a mohly si samy vyhodnotit, jak se nejlépe s nemocí poprat. Stejně tak důležité je, aby nemoci a strastem s ní spojeným rozuměli i další zúčastnění – partneři, kamarádi, kolegové v práci či zaměstnavatelé.


Dokumentaristka Shannon Cohn sama endometriózou trpí a bojuje s ní již mnoho let. A teď se rozhodla učinit další krok směrem ke zvyšování povědomí a o této nemoci natočit dokumentární film.


Na stránkách filmu se můžete podívat na trailer a můžete si film za poplatek koupit (buď ke stažení elektronicky nebo na DVD). A co víc , můžete udělat dobrou věc, přihodit dalších deset dolarů a k filmu přikoupit i druhou kopii, kterou organizátoři akce darují do školy či knihovny.


Pokud chcete projekt podpořit ještě více, můžete si také objednat tričko či rovnou uspořádat charitativní promítání filmu.


Stačí ale, když pomůžete šířit informace! Dobře informovaná společnost je sůl nad zlato!
Podívala jsem se na dokument za vás. Jaká jsou jeho hlavní sdělení?BOLEST A ZÁNĚT


Bolest během menstruace NENÍ normální.


Endometrióza je systémové zánětlivé onemocnění, do kterého vstupuje i genetická složka. (Pokud má endo vaše matka i sestra, existuje 7x větší pravděpodobnost, že ji budete mít také.)


Mezi související obtíže patří syndrom dráždivého tračníku (IBS), intersticiální cystitida, dysfunkce svalů pánevního dna, problémy se štítnou žlázou, chronická únava, bolesti kloubů a řada dalších.HORMONY

Endometrióza je nemoc reagující na estrogen. Pooperační léčba podáváním estrogenu ji zhoršuje, protože podněcuje zánětlivost.


Těhotenství endometriózu NELÉČÍ.


Hysterektomie (odstranění dělohy) a ooforektomie (odstranění vaječníků) nemoc NELÉČÍ.

Podávání hormonů může zmírnit příznaky, ale přináší s sebou další problémy jako oslabení pevnosti kostí, návaly horka, vypadávání vlasů, ztráta dlouhodobé paměti. (Např. Lupron mění chemii v mozku a jeho negativní dopady můžou být trvalé.) Hormony jsou jen náplast!OPERACE


Laparoskopie endometriózy je velmi obtížná operace a chirurg by měl být na endometriózu specialista.


Laparoskopie endometriózy je 7 až 8 krát riskantnější než jiné operace, protože zahrnuje více orgánů. Nemůže ji provádět běžný gynekolog.


Endometrióza musí být odstraněna beze zbytku, nestačí jen opálit svrchní vrstvu buněk. Pro úplné odstranění by měla stačit jediná operace. Více operací znamená, že nebyly provedeny správně.


Člověk je nemocný i po operaci. Je potřeba obnovit zdraví. Západní medicína tento krok zanedbává. Většina spouštěčů bolesti je v těle stále aktivní. Tyto problémy mnohem lépe řeší medicína východní.NEPLODNOST


Neplodnost související s endometriózou je strukturální a systémové povahy – kvůli ložiskům endo se spermie nedostane k vajíčku; kvůli zánětu se oplodněné vajíčko neuhnízdí v děloze. Z 30% žen s endometriózou, které mají potíže s neplodností, jich nakonec polovina otěhotní.LÉČBA


Endometrióza je multifaktorové onemocnění. Hlavní příčinou bolestí je zánět. Bolesti ustoupí po změně stravy, používání bylinných přístupů, vhodném cvičení, meditaci a změně mentálního přístupu. Pokud se zaměříte jen na jedno, nebude to fungovat. Je potřeba podpořit přirozené uzdravující procesy v organismu. Začněte dostatkem spánku! Nasaďte protizánětlivou dietu. Odstraňte chemikálie a toxiny ve svém okolí.