• Emma H.

Operace endometriózy - II. díl

Moje zkušenosti z Belgie

Mám za sebou svoji první (a upřímně doufám, že i poslední) operaci endometriózy. (Článek o přípravě na operaci si můžete přečíst tady). Rozhodování, zda na operaci jít, mi trvalo asi pět let – až do chvíle, kdy jsem sehnala kvalitní kontakt, ze kterého jsem měla dobrý pocit. Vzhledem ke své práci trávím většinu času v Belgii, a i operaci jsem podstoupila zde, v univerzitní nemocnici Heilig Hart v Lovani.


Byla to moje první operace v životě. Tento článek píšu především pro „endo začátečnice“, chci se zaměřit na každou otázku a každý detail, který mi těsně před a během pobytu v nemocnici vrtal hlavou. Prostě všechny maličkosti, které bych byla ráda znala ještě před operací. Je mi jasné, že zkušenost každé z nás bude individuální a že i každá nemocnice bude mít jiné postupy. Ale i tak doufám, že tyto informace ostatním pomohou. A pokud už máte operaci (nebo více) za sebou, třeba pro vás bude zajímavé srovnání, jak se to dělá jinde.


Rovnou se do toho pustím.Plánování termínu


Nejdříve jsem získala kontakt a měla schůzku s gynekoložkou, která sama operace neprovádí, ale s nemocnicí spolupracuje. Té jsem přinesla výsledky (včetně CD) z MRI a ta mě také pečlivě vyšetřila. Z jejích úst jsem se poprvé dozvěděla, že vidí endo i na vaginální stěně před čípkem. (Dokonce mi ji vyfotila a ukázala na fotce.) Kdybych měla zájem, tato lékařka by mě rovnou objednala na operaci a já bych mohla do měsíce rovnou nastoupit do nemocnice. To jsem ale nechtěla, ještě jsem si sjednala schůzku přímo v nemocnici, abych se setkala s lékařkou, která operaci bude provádět.


Schůzka probě