• Emma H.

10 návyků pro lepší zdraví

aneb Co teď dělám jinak než před třemi lety
Často se mě ptáte, co vlastně každý den jím a jak vypadá můj den. Je mi jasné, že takový „návod“ by se hodil, ale problém je, že se to u mě opravdu týden od týdne, ne-li den ode dne liší. Navíc to je velmi individuální. A tak jsem se na to podívala z jiné perspektivy a níže uvádím 10 bodů, které teď dělám výrazně jinak než před třemi lety. Ale ještě předtím se vám přece jen pokusím stručně odpovědět.


Jak už jsem psala v článku Intuice a rituály, naučila jsem se jíst docela intuitivně. Je pravda, že mi to trvalo a že cesta byla trnitá. Ze začátku jsem se řídila pravidly paleo, potom jsem dlouho experimentovala s autoimunitním protokolem, až jsem se nakonec vrátila k paleo upravenému pro vlastní potřeby. Navíc jej nedodržuji na 100%, občas si dám něco bez jakýchkoliv pravidel. Na rozdíl od dřívějška už teď málokdy mám kvůli tomu velké zažívací potíže.


V rámci intuitivního stravování mám výkyvy především ve dvou oblastech – snídaně a (tušíte správně) sladkosti. Mám období (někdy jsou to dny, někdy až týdny), kdy po ránu nezvládám nic pozřít. Už dlouho se nebudím ráno hladová (a věřte mi, bývaly doby, kdy mě hlad hnal z postele pro banán v šest hodin), ale liší se to, jestli mám na nějaké jídlo chuť, nebo ne. Některé dny nemám po ránu na jídlo chuť vůbec a musím si nějakou dobu počkat. V praxi to vypadá tak, že vstanu v osm, nemám na nic chuť, dám si zelený rooibos se lžičkou virgin kokosového oleje a nachystám si nějaké jídlo do práce (pokud ten den pracuju – pokud nepracuju, jídlo neřeším a najím se, až mám hlad / chuť). Jídlo do práce může být v podobě přenosné krabičky se šunkou a mrkví (okurkou, ředkvičkou, a někdy navíc ještě kouskem ovoce), přenosné krabičky s krevetami s vymačkanou citrónovou šťávou a avokádem, přenosnou krabičkou s kouskem mého paleo pečení, a nezřídka s termoskou s ohřátým vývarem či jinou polévkou, anebo rovnou ohřátými zbytky od večeře. Většinou platí, že když je venku zima, lákají mě spíš teplé snídaně, když je teplo, lákají mě studené.


Oběd a večeře u mě zpravidla sestává z masa a vařené (a ideálně i syrové) zeleniny. Nejčastěji kupuju kuřecí stehýnka a špalíčky, kuřecí jatýrka, mleté vepřové / telecí / hovězí, případně libové hovězí maso (a neptejte se mě, z