Tento článek jsem chtěla sepsat už dávno. Ale vždy mě odradilo, že u spousty pokrmů nemám na stránkách vlastní recept a nemám jídla hezky nafocená. Naštěstí ale nejsem perfekcionista, a tak jsem si realisticky přiznala, že jestli k tomu budu přistupovat takto, článeček nevznikne nikdy. A přitom se na snídaně občas ptáte, a tento můj výtvor tedy prosím berte jako inspiraci pro další hledání receptů a experimentování v kuchyni.
Pustím se do toho bez diskuze o tom, že podle autoimunitního protokolu je snídaně mimořádně důležitá, protože nemocné tělo potřebuje obrovské množství živin (včetně pořádné porce zdravých bílkovin a tuků), aby zvládalo nejen naše celodenní povinnosti, ale zároveň mělo energii i na uzdravování k tomu všemu navíc. Já, ať to svému organismu vysvětluju sebevíc, mám někdy prostě období, kdy do sebe méně než dvě hodiny po probuzení nejsem schopná dostat nic než horký čaj, a musím si tím pádem nosit „snídani“ do práce v krabičce či termosce. Takže úvahu o tom, jak se snídaní naložíte, nechám na vás, a třeba na ročním období!
Poznámka o paleo a AIP
Oba stravovací směry (paleo i AIP) staví na používání čerstvých nezpracovaných potravin (nic, co vyděláváme z obalu či obsahuje seznam ingrediencí) a zdůrazňují nutnost konzumace primárně velkého množství zeleniny. Ovšem, paleo je na rozdíl od autoimunitního protokolu méně přísné. Vylučuje cukr a umělá sladidla, obiloviny, pseudo-obiloviny, mléčné výrobky a luštěniny. (Tzv. lakto-paleo mléčné výrobky, ideálně bio, nezpracované a tučné varianty, povoluje.) AIP navíc vylučuje v první, nejpřísnější fázi ořechy a semínka, vejce, lilkovité, kakao, kofein a alkohol. AIP navíc omezuje příjem ovoce na 20g fruktózy denně. Po první fázi (tedy eliminace až do doby vymizení příznaků) se potraviny postupně pečlivě zpět do stravy zařazují.
Jdeme na to! (Pokud byste si nevěděli rady s některými ingrediencemi, podívejte se na mé doporučené produkty.)
TEPLÉ SNÍDANĚ - SLANÉ
Pokud se do nového stylu stravování teprve pouštíte, může pro vás být přechod z jogurtu a müsli na teplé snídaně dost nepříjemný. Zkuste s nimi začít třeba o víkendech a na nabitý pracovní týden najít pro vás příjemnější alternativu. Pokud patříte k velkým příznivcům pravé anglické snídaně, hurá do toho! Ovšem s drobnými změnami, které sledují paleo principy.
Zbytky od večeře (paleo, AIP) – Pro začátečníky ve stravování se ve stylu paleo je to možná neobvyklá volba, ale zase dost jednoduchá a praktická.
Slanina a vejce (paleo) – Téměř anglická klasika. Ovšem místo pečiva a fazolí přidejte na talíř velké množství teplé či studené zeleniny. Na pánvičku můžete přidat pórek, mrkev, cuketu, brokolici, špenát apod. Jako studenou přílohu můžete chroupat okurku, mrkev, ředkvičky, řapíkatý celer apod. Kreativitě se meze nekladou! Já osobně teplé pokrmy na pánvi připravuji na kachním sádle, případně na olivovém oleji. Můžete ale použít i olej kokosový nebo třeba ořechový.
Omeleta (paleo) – Omeleta je vlastně variace na předchozí snídani. Můžete, či nemusíte přidat maso (například i zbytky kuřecího třeba z vývaru) a zapracovat do omelety různou zeleninu.
Vývar či jiná polévka (paleo, AIP) – Moje nejoblíbenější snídaně v zimě! Platí u mě sice pravidlo, že do hodiny od probuzení do mě teplou polévku nikdo nedostane, ale já si ji doma prostě ohřeju a v termosce donesu do práce. Polévka člověka krásně zahřeje, není jinak náročná na zažívání a je to skvělý způsob, jak do sebe dostat pár hrnků zeleniny navíc!
Masové bochánky (paleo, AIP) - Masové bochánky či „karbanátky" můžete připravit z jakéhokoliv masa či ryb (přidejte třeba i játýrka), které si můžete nasekat sami v mixéru. V rámci minimalistické verze smíchám v mixéru 100% bio hovězí, olivový olej, bylinky a sůl. Smažím na pánvi na kachním sádle. Do bochánků ale ráda přidávám další zeleninu, především petržel, celer, špenát, ale i cokoliv jiného vás napadne. Můžete si udělat i verzi s vejci. Pokud víte, že nebudete mít ráno čas, klidně si směs připravte den předem. Bochánky jsou výborné i studené jako svačinka do práce nebo na cesty. Pro inspiraci se můžete podívat na recept na losové AIP bochánky na blogu Eat Heal Thrive.
TEPLÉ SNÍDANĚ - SLADKÉ
Jestli jste jako já, sladkou snídani do sebe ráno dostanete mnohem snadněji než slanou. Je jen potřeba dávat si pozor a s tím sladkým to nepřehánět.
Dýňová, jablečná či jiná „kaše“ (paleo, AIP) – Paleo a AIP „kaše“ většinou fungují na základě kokosového krému (či mléka – toho z plechovky, u kterého vždy najdete část „krému“ zcela ztuhlou) a nějakého ovoce či zeleniny rozvařeného na pyré. Můžete přidat různá koření (skořice, vanilka, kurkuma, muškátový oříšek, drcený hřebíček apod.), osladit medem a aranžovat tak, že byste ne-paleo strávníka téměř ošálili a přesvědčili jej, že mu servírujete klasickou ovesnou kaši. Vlastní recept bohužel nemám, ale zkuste mrknout například na blog Healing Family Eats, Grazed and Enthused - verze bez kokosu, s želatinou, či Meatified.
Teplý ovocný crumble (paleo, AIP) – Crumble sice moc času nezabere, ale ideální je spíše na víkendové ráno. (Komu by se s ním chtělo dělat před odchodem do práce.) Můžete si jej dát teplý a zbytek konzumovat jako dezert po obědě za studena. Vyzkoušejte třeba můj recept ze šáchoru jedlého.
„Nabušená káva“ (paleo) – Řada příznivců paleo stylu, nízkosacharidové stravy či ktogenní diety ráno nesnídá nic jiného než kávu obohacenou o notnou dávku kvalitního tuku (kokosového oleje či bio másla) a různých koření či tzv. super potravin (vanilka, skořice, kurkuma, goji apod.). V angličtině se jí často říká „neprůstřelná" (bulletproof coffee) a jejím cílem je tělu dodat energii právě v podobě tuků, ovšem nedodat tělu sacharidy, aby dále pracovalo na základě metabolismu spalování tuků. Tato „káva“ se dá připravit také z jistých druhů čajů, pokud se pravé kávě vyhýbáte. O vhodnosti takové snídaně pro dlouhodobě nemocné já osobně trochu pochybuji, ale zdravý jedinec s ní rozhodně může zkusit několikrát týdne zaexperimentovat (ovšem potom, co své tělo postupně na metabolismus spalování tuků naučí). Více si můžete přečíst na stránkách zakladatele značky Bulletproof Davea Aspreyho, podívat na se názor modly ve světě paleo/primal Marka Sissona (ten si do kávy přidává žloutky), či zkusit verzi založenou na čaji Matcha green.
Kurkumové mléko (paleo, AIP) - Ne vždy se musí teplé mléko podávat před spaním. Zkuste jej naopak ráno! Další lehce stravitelná snídaně, která vás ovšem zasytí (zvlášť pokud si do něj přidáte lžičku kokosového oleje.) Zkuste například toto kurkumové.
STUDENÉ SNÍDANĚ - SLANÉ
Studené slané snídaně jsou podle mého ideální volbou pro ty, kteří se chtějí zbavit přílišné konzumace cukrů, ovšem na snídání zbytků od večeře ještě nejsou připraveni. Výhodou takových snídaní je, že si je můžete připravit dopředu a ráno s nimi neztrácíte čas. Dají se také hezky vzít kamkoliv s sebou v krabičce.
Obložený talíř (paleo, AIP) – Na snídani si můžete jednoduše připravit směs syrové zeleniny a vaší oblíbené kvalitní šunky nebo třeba domácí paštiky. Pokud jíte i mléčné výrobky, můžete přihodit třeba kozí sýr. No a pokud byste si chtěli hlídat dostatečný příjem tuků, přidejte ještě pár kousků ořechů. Já si na takový talíř ráda přihodím i kousek nějakého ovoce.
Syrová zelenina / paleo chléb s domácí pomazánkou, dipem či játrovou paštikou (paleo, AIP) – V rámci paleo si sice už nemůžeme mazat pomazánky na chleba, ale chroupat je na mrkvi, okurce, řapíkatém celeru, čekance či jiné zelenině je rozhodně můžeme. Mrkněte na můj recept na játrovou paštiku nebo artyčokovou pomazánku. Pokud rádi pečete, můžete zkusit i nějaký domácí paleo chléb.
Svačinový paleo chléb (paleo) – Tento svačinový chléb jsem vymyslela, protože jsem potřebovala odbytiště kuřecího masa z vývaru. Je naprosto hutný a dá se konzumovat bez ničeho. Pokud si k němu ale dáte zeleninu, bude ještě zdravější!
Zeleninový salát s masem či vejci (paleo, AIP) – Pokud vám syrová zelenina bez zálivky přijde příliš nudná, můžete si udělat salát se zálivkou a přidat do něj šunku či zbytky masa, případně i dopředu nachystaná vejce natvrdo. Maso si mimo jiné můžete i ohřát. Moje oblíbená zálivka na salát je ta nejjednodušší, co může být – přelít olivovým olejem a pokapat čerstvou šťávou z citrónu. Zálivku si ale můžete udělat i sofistikovanější, například tuto protizánětlivou s kurkumou.
Slané sezamové pagáčky (paleo) - Tyto pagáčky jsou ideální jako snídaně či svačinka do kapsy a dají se dělat na spoustu různých způsobů. Pokud doma odšťavňujete zeleninu, můžete také vyzkoušet mé zeleninové muffiny.
STUDENÉ SNÍDANĚ - SLADKÉ
Sladká snídaně je moje nejoblíbenější, ale nemůžu ji tady moc propagovat, protože v rámci AIP, i paleo je potřeba hlídat si příjem sacharidů. Tělo vám za to poděkuje!
Vlastní ořechová směs (paleo) – Která vlastně ani nemusí být příliš sladká. Je to super řešení na cesty nebo na dny, kdy nebudete mít vůbec čas. Stačí si dopředu nachystat směs ořechů, které snášíte, ideálně přidat ještě semínka, kokosové vločky, a pokud snášíte, omezené množství sušeného ovoce. Mějte na paměti, že je velmi jednoduché zapomenout na disciplínu a hlad zahánět pouze ořechy, a ničím jiným. V rámci paleo mají ořechy ve stravě nepopiratelně své místo, ale pořád platí zásada, že vyvážená paleo strava by měla stát především na velkém množství zeleniny, společně s kvalitními živočišními bílkovinami a zdravými tuky.
Domácí „müsli“ tyčinka (paleo) – Když máme v názvu „paleo“, je jasné, že na ovesné vločky musíme zapomenout. Ale můžeme si udělat vlastní ořechovo/semínkovo-kokosovo-ovocnou tyčinku, samozřejmě podle vlastních potřeb, chutí a tolerancí. A aspoň ji můžeme osladit mnohem méně než tyčinky prodávané (i v bio) obchodech. Vlastní recept nemám, ale zde je jeden můj oblíbený z blogu Elana's Pantry, nebo z blogu Gourmande in the Kitchen. I tady ovšem platí, že je velmi (opravdu velmi) jednoduché se jimi přejíst a zapomenou na zeleninu.
Vlastní paleo pečení (paleo, AIP) – Mňam! Paleo buchet a muffinů se dá udělat spousta. Můžete se podívat na mou stránku se sladkými recepty. Komentář o zelenině už si nechám pro sebe.
Domácí jogurt z kokosového mléka (paleo, AIP) – Po koupi Instant Potu (zde mám o něm článek) jsem do svého repertoáru zařadila výrobu domácího jogurtu z kokosového mléka. Je plný zdravých tuků a spolu s domácí ořechovou směsí je na snídani ideální volbou. Z kupovaných kokosových jogurtů mám nejraději značku Abbot Kinney's a občas koupím i Harvest Moon. Nevím ovšem, jak moc jsou v ČR a SR dostupné, zato se můžete podívat na značku Wild & Coco, která v Česku dostupná je.
Pudink (paleo, AIP) – Paleo pudinky se často dělají na bázi kokosového krému a kolagenu nebo želatiny (můžete přidat i kokosový olej), nebo se dají udělat tzv. raw pudinky, většinou z rozmixovaného avokáda nebo banánu (případně s namočenými chia semínky). Já v rámci minimalistické verze buď svařím kokosový krém s medem, želatinou a kakaovým přáškem (naliju do skleniček a nechám ztuhnout v lednici), nebo rozmixuju avokádo nebo banán s kakaem (případně tuhou částí kokosového krému). Nově mám na blogu i recept na pudink ze sladkých brambor. Pokud chcete zkusit něco složitějšího, můžete se inspirovat třeba na blogu The Curious Coconut nebo Sweet Treats Baking.
Syrové ovoce s kvalitním ořechovým máslem (paleo) – Jestli se vám nechce s ničím chystat, stačí si domů pořídit 100% ořechové máslo (bez přidaných ingrediencí) a namáčet si v něm kousky jablka nebo jiného oblíbeného ovoce.
Smoothie nebo zelený džus (paleo, AIP) – Jistě, ani mě móda smoothie neminula. Jako u polévek platí, že se jedná o lehce stravitelnou snídani (ideální v létě), kterou si navíc můžete vzít do termo hrnku či sklenice s sebou. Mrkněte na můj recept na vydatnější smoothie s kokosovým mlékem či na zelený smoothie (a základní info o blendování k tomu).
Hurá do experimentování!
Nezapomeňte prosím, že tento článek je jen inspirací, od které se můžete odrazit a dál na sobě dosyta zkoušet, co vám vyhovuje a co vám bude postupem času prospívat. Jestli jste četli můj článek o eliminační dietě, je vám jasné, že přechod na jinou stravu s sebou nese svá úskalí. A proto asi budete nejdříve bojovat, budete nesčetněkrát začínat a občas pravidla nedodržíte. Pokud s eliminací nechcete zápasit sami, můžete si stáhnout můj Good Vibes program a já vám s prvními šesti týdny pomůžu. Důležité ale je, že pro své zdraví uděláte maximum, prostě to, co je momentálně ve vašich silách. A s postupným ustáváním nepříjemných příznaků budete stále plnější pozitivní energie a motivováni k dalším změnám!
A ještě pro pořádek připomínám, že spoustu AIP / paleo / primal receptů v češtině najdete na těchto stránkách: Paleo snadno, Tereza Broschová, Histaminová Kašulka, Paleo doupě, Grasa, Primal zdraví.
Krásné vstávání a dobrou chuť!
Comentarios