• Emma H.

Tipy na paleo snídaně
Tento článek jsem chtěla sepsat už dávno. Ale vždy mě odradilo, že u spousty pokrmů nemám na stránkách vlastní recept a nemám jídla hezky nafocená. Naštěstí ale nejsem perfekcionista, a tak jsem si realisticky přiznala, že jestli k tomu budu přistupovat takto, článeček nevznikne nikdy. A přitom se na snídaně občas ptáte, a tento můj výtvor tedy prosím berte jako inspiraci pro další hledání receptů a experimentování v kuchyni.


Pustím se do toho bez diskuze o tom, že podle autoimunitního protokolu je snídaně mimořádně důležitá, protože nemocné tělo potřebuje obrovské množství živin (včetně pořádné porce zdravých bílkovin a tuků), aby zvládalo nejen naše celodenní povinnosti, ale zároveň mělo energii i na uzdravování k tomu všemu navíc. Já, ať to svému organismu vysvětluju sebevíc, mám někdy prostě období, kdy do sebe méně než dvě hodiny po probuzení nejsem schopná dostat nic než horký čaj, a musím si tím pádem nosit „snídani“ do práce v krabičce či termosce. Takže úvahu o tom, jak se snídaní naložíte, nechám na vás, a třeba na ročním období!Poznámka o paleo a AIP


Oba stravovací směry (paleo i AIP) staví na používání čerstvých nezpracovaných potravin (nic, co vyděláváme z obalu či obsahuje seznam ingrediencí) a zdůrazňují nutnost konzumace primárně velkého množství zeleniny. Ovšem, paleo je na rozdíl od autoimunitního protokolu méně přísné. Vylučuje cukr a umělá sladidla, obiloviny, pseudo-obiloviny, mléčné výrobky a luštěniny. (Tzv. lakto-paleo mléčné výrobky, ideálně bio, nezpracované a tučné varianty, povoluje.) AIP navíc vylučuje v první, nejpřísnější fázi ořechy a semínka, vejce, lilkovité, kakao, kofein a alkohol. AIP navíc omezuje příjem ovoce na 20g fruktózy denně. Po první fázi (tedy eliminace až do doby vymizení příznaků) se potraviny postupně pečlivě zpět do stravy zařazují.


Jdeme na to! (Pokud byste si nevěděli rady s některými ingrediencemi, podívejte se na mé doporučené produkty.)