top of page

ZELENINOVÉ MUFFINY

Kategorie: Paleo

zeleninové_muffiny_(4)_edited.jpg

Tyto mini muffiny jsou na první pohled dost podobné mým sezamovým pagáčkům. Mají ovšem jedno specifikum: Jako hlavní přísadu používáme dřeň zbylou z domácí zeleninové šťávy z odšťavňovače. V tomto receptu jsem použila dřeň z fenyklu, řapíkatého celeru, mrkve a zázvoru.

Ve svém receptu na letní smoothie píšu, že nejsem zastánce ovocných šťáv. Myslím, že je rozhodně lepší zajistit si příjem kalorií z celých, průmyslově nezpracovaných potravin. Šťávy neobsahují vlákninu a mají naopak vysoký podíl cukru (zeleninové méně než ovocné). To může vést ke zbytečným výkyvům cukru v krvi a k problémům s tím spojeným.

Přesto jsem nedávno zeleninové šťávy do jídelníčku zařadila. Vzhledem k mým problémům s endometriózou jsou dny, kdy si potřebuju dopřát zažívací klid. Po operaci se tato potřeba bohužel ještě vyostřila a já jsem zjistila, že z takových „kritických pár dní" se najednou může stát i „kritický týden“. A je rozdíl, jestli budu muset zažívací klid (konzumaci pouze tekutin bez vlákniny) dodržovat pouze tři dny, anebo jestli se do něj budu muset kvůli bolestem souvisejícím se zažíváním pustit na týden až deset dní.

Usoudila jsem, že v takovýchto chvílích mají zeleninové šťávy v mém jídelníčku své místo. Rozhodla jsem se pořídit si odšťavňovač (Kenwood Jmp600Wh) a zažívací klid nastavit tak, abych tělu dodávala co nejvíce prospěšných živin. To znamená, že moje strava sestává z „nabušeného čaje“ (s kokosovým olejem a kolagenem), bylinkových a rooibos čajů, a právě čerstvých zeleninových šťáv (říkám zeleninové, ale vždy zařadím kromě zeleniny alespoň jeden druh ovoce a zázvor, ve výsledku to v těchto muffinech není poznat). Zajistím tak tělu dostatečný přísun zdravého tuku, aminokyselin, vitamínů, minerálů, enzymů a dalších prospěšných látek. A to je přesně můj cíl, protože šťávy nepiju za účelem zhubnutí nebo detoxu, ale jen proto, abych tělu zajistila zažívací klid, a tudíž co nejmenší zátěž v oblasti pánevního dna.

Pokud vás pití čerstvých ovocných a zeleninových šťáv zajímá, můžete si o tom přečíst článek na stránkách CelostníMedicína.cz.

Po odšťavňování nám vždy z ovoce a zeleniny zbude docela hodně dřeně, která sestává především z vlákniny. Byla by škoda ji vyhodit, a proto ji doporučuju zužitkovat v polévkách, omáčkách, anebo právě v těchto zeleninových muffinech! Můžete si je zmrazit, a zajistit si tak skvělou rychlou snídani nebo svačinku pro dny, kdy se vláknině nemusíte vyhýbat.

PŘÍSADY

POSTUP

  • 1 1/2 hrnku zeleninové dřeně zbylé z odšťavňovače (já jsem použila dřeň z fenyklu, řapíkatého celeru, mrkve a zázvoru)

  • 1/4 hrnku francouzského lahůdkového droždí (tebi, nutritional yeast)

  • 1/4 hrnku olivového oleje

  • 3 vejce

  • 1 lžíce želatiny

  • 1/2  lžčky hrubé mořské soli

  • 1 lžíce směsi z mořských řas

  • 1 lžíce libečku (či jiného koření)

  • špetka pepře

1. Předehřejeme si troubu na 150°C.

2. V mixéru pečlivě smícháme všechny ingredience.

3. Těsto rovnoměrně rozdělíme do formy na mini nebo na normální muffiny. (Pokud je dostatečně tuhé, můžeme je rozdělit na malé pusinky na plech vyložený pečicím papírem.)

4. Pečeme dozlatova, cca 20 minut. Podáváme buď ještě za tepla, nebo po vychladnutí. Skladujeme v ledničce.

DALŠÍ TIPY

Pokud na domácí šťávy používáte i malé množství ovoce, jeho chuť se v muffinech ztratí (samozřejmě v závislosti na jeho množství).

Zeleninu i koření můžete obměňovat podle libosti. Vyzkoušejte například kmín, tymián, rozmarýn, estragon, chilli, různá semínka, rozmačkaný česnek, anebo cokoliv jiného, co máte rádi. Mořské řasy naopak můžete úplně vynechat.

Muffiny jsou dost nadýchané a vláčné. Pokud byste chtěli dosáhnout hutnější konzistence, můžete přidat mandlovou či jinou paleo mouku (tigernut, tapioka). (U kokosové mějte na paměti, že hodně saje, a tudíž budete muset použít víc vajec, případně trochu vody.)

Muffiny můžete podávat také za tepla, jako přílohu typu „zeleninové knedlíčky".

Dobrou chuť!

zeleninové_muffiny_(1)_edited.jpg

AUTOIMUNITNÍ KUCHAŘKY

Autoimmune Paleo Cookbook

The Nutrient-Dense Kitchen: 125 Autoimmune Paleo Recipes for Deep Healing and Vibrant Health

Autoimmune Protocol Made Simple Cookbook: Start Healing Your Body and Reversing Chronic Illness Today with 100 Delicious Recipes

The Autoimmune Solution Cookbook: Over 150 Delicious Recipes to Prevent and Reverse the Full Spectrum of Inflammatory Symptoms and Diseases

PROGRAM AMAZON ASSOCIATES

Online Shopping

Své stránky provozuji čistě ve volném čase jako svůj koníček, nejsou komerční, ani výdělečné. Program Amazon Associates mi umožňuje nejen uvést zde konkrétní odkazy, ale zároveň mi při koupi produktů přes daný link je na účet připsáno drobné procento z prodeje (cena produktu pro vás zůstává stejná). Díky programu mě můžete touto formou podpořit. Mohu vás ujistit, že uvádím pouze produkty a knihy, které považuji za kvalitní. Filozofii o tom, proč jsem produkty a knížky zařadila na blog najdete zde. Děkuji za pochopení!

 

OBLÍBENÉ PRODUKTY

Jelikož se mě často ptáte na doporučení konkrétních značek a produktů, rozhodla jsem se je také zařadit jako obsah na blog. Vytvořila jsem mimo jiné stránku s mými oblíbenými produkty, kde najdete mé oblíbené produkty z kategorií potravinové doplňky (probiotika, vitamíny a minerály, enzymy a výtažky z rostlin), kuchyňské spotřebiče a potraviny, vychytávky do kuchyně, dámské produkty, kosmetika, hygiena a relax, volný čas a osobní rozvoj. Stránku pravidelně aktualizuji a vždy na ni hledám výrobky, u kterých vychází co nejlepší poměr cena-dostupnost-kvalita.

 

Glass Water Bottle
bottom of page