top of page

LETNÍ SMOOTHIE

Kategorie: AIP

smoothie (1)_edited_edited.jpg

Na začátek musím říct, že absolutně nejsem zastánce džusování. Ale smoothie, to je něco jiného! I kdyby byl džus z těch nejvíc organických a zdraví prospěšných surovin, nepřináší tělu zdaleka tolik dobrého, co smoothie. S džusem do sebe totiž dostáváte především cukry, kdežto smoothie obsahuje celou část rostliny plnou veškerých vitamínů, minerálů a antioxidantů, a navíc i prospěšnou vlákninu, která je tak důležitá pro dobré zažívání.  Nemluvě o tom, že do smoothie většinou přidáváme ještě další prospěšné dobrůtky.

 

Asi si řeknete, že smoothie přece zvládne každý (to rozhodně ano!) a že není potřeba žádný recept. Jenže on i takový smoothie může být docela věda. Chci, aby váš smoothie byl namixovaný tak, aby to vám a vašemu organismu prospělo co nejvíce. Stačí, když se budete řídit následujícími zásadami:

 

  • Použít víc zeleniny než ovoce.

  • Ze zeleniny vždy zařadit alespoň jeden druh listů.

  • Z ovoce vždy použít bobuloviny.

  • Při užití dalšího druhu ovoce se řídit pestrostí barvy.

  • Přidat zdravý tuk.

 

Pokud se tímto budete řídit, budou vaše smoothie nakalibrované na nejvyšší stupeň ozdravné síly. Vysvětlím proč.

 

Víc zeleniny než ovoce.

​Ovoce i zelenina obsahují obrovské množství vitamínů, minerálů, antioxidantů (a ve své syrové podobě i enzymů). Tato zásada je důležitá kvůli množství cukru, které ovoce obsahuje. O cukrech jsem psala již ve svém článku Proč potřebujeme více tuku. Najdete v něm popis toho, co se v těle děje, jakmile cukr v rámci jídla přijmeme. Navíc je ovoce problematické z hlediska fruktózy, více informací o tom najdete v článku Když příliš mnoho ovoce škodí. Kromě níže popsané listové zeleniny můžete použít třeba celer, cuketu, fenykl, mrkev, okurku, řapíkatý celer, ředkvičky a jistě vás napadne spousta dalších.

 

Zařadit alespoň jeden druh listů.

Listová zelenina je nabitá vitamíny a minerály. Je skvělým zdrojem vitamínů B (především kyseliny listové), A, C a K. Více informací o důležitosti listové zeleniny najdete v sérii článků o protokolu Terry Wahlsové (i když zatím je teprve postupně jednotlivá témata připravuji). Podle Dr. Wahlsové je ideální sníst 3 hrnky listové zeleniny denně (tři hodně napěchované hrnky!!!). Někdo to zvládne v rámci jednoho mega salátu k večeři, jiný si vypomůže právě zařazením do smoothies! A tedy co sem všechno patří? Čínské zelí, kapusta, listové saláty, mangold, listy pampelišky, petržel, rucola (roketa setá), špenát, listy brukve, ale také zelené listy z červené řepy, ředkviček, brokolice nebo květáku. Už je nikdy nemusíte vyhazovat! Pamatujte ještě na jednu zásadu: Čím jsou listy tmavší, tím jsou pro tělo prospěšnější. A rovnou si sem navíc můžeme zařadit i bylinky jako je například máta či bazalka, a také sušené mořské řasy.

 

Bobulovité a pestrost barev.

Z ovoce jsou právě bobulovité nejlepší volbou, a to ze dvou důvodů. Za prvé proto, že z ovoce obsahují obecně nejmenší podíl cukru. Za druhé proto, že platí, že čím je ovoce více zbarvené (i uvnitř, nejen slupka), tím více obsahuje antioxidantů a dalších prospěšných látek (např. karotenoidy a polyfenoly). Mezi bobulovité řadíme angrešt, borůvky, brusinky, jahody, maliny, ostružiny, rybíz. A ještě sem kvůli jejich krásné barvě přiradíme i třešně (ne k bobulovitým, ale k ovoci, po kterém byste do smoothie měli sáhnout jako první). Při výběru dalších druhů ovoce se potom řiďte pravidlem, že čím výraznější barvu ovoce (ne slupka) má, tím je pro tělo prospěšnější.

 

Nezapomeňte přidat tuk.

Důvodů, proč do stravy zařadit více zdravých tuků, je několik. (O tom, které tuky jsou považovány za zdravé, si můžete přečíst v prvním díle série Autoimunitní protokol pod lupou). Tak třeba proto, že čím více sníme tuků a bílkovin, tím sytější se budeme cítit a tím míň budeme jíst sacharidy, jejichž nadměrná konzumace je jednou z výrazných příčin stále se zvyšujícího množství civilizačních chorob (obezita, cukrovka, deprese atd.). Nebo proto, že náš mozek sestává až z 60% z tuku! Takže pokud chcete, aby vám to pálilo, jděte do toho! Do smoothie můžete přidat kokosový olej, plnotučné kokosové mléko (použité v tomto receptu), přepuštěné máslo (ghee) nebo kvalitní ořechové máslo. Upozornění: Poslední dvě potraviny autoimunitní protokol Sarah Ballantyne kvůli kaseinu v mléčných výrobcích a fytátům v ořeších nepovoluje.

PŘÍSADY

POSTUP

1. Očistíme a nakrájíme ovoce a zeleninu.

2. Všechny přísady mixujeme v mixéru či blenderu.

3. Podáváme vychlazené a zbytek skladujeme v ledničce.

DALŠÍ TIPY

Pokud budete chtít, smoothie si můžete dosladit dalším ovocem (banána, hruška apod.) nebo trochou medu.

 

Spoustu dalších tipů najdete v samotném článku, takže jen doplním, že pokud se vám bude zdát váš smoothie příliš hustý, jednoduše přidejte vodu. Anebo můžete přidat i led!

Dobrou chuť!

smoothie (1)_edited_edited.jpg

AUTOIMUNITNÍ KUCHAŘKY

Autoimmune Paleo Cookbook

The Nutrient-Dense Kitchen: 125 Autoimmune Paleo Recipes for Deep Healing and Vibrant Health

Autoimmune Protocol Made Simple Cookbook: Start Healing Your Body and Reversing Chronic Illness Today with 100 Delicious Recipes

The Autoimmune Solution Cookbook: Over 150 Delicious Recipes to Prevent and Reverse the Full Spectrum of Inflammatory Symptoms and Diseases

PROGRAM AMAZON ASSOCIATES

Online Shopping

Své stránky provozuji čistě ve volném čase jako svůj koníček, nejsou komerční, ani výdělečné. Program Amazon Associates mi umožňuje nejen uvést zde konkrétní odkazy, ale zároveň mi při koupi produktů přes daný link je na účet připsáno drobné procento z prodeje (cena produktu pro vás zůstává stejná). Díky programu mě můžete touto formou podpořit. Mohu vás ujistit, že uvádím pouze produkty a knihy, které považuji za kvalitní. Filozofii o tom, proč jsem produkty a knížky zařadila na blog najdete zde. Děkuji za pochopení!

 

OBLÍBENÉ PRODUKTY

Jelikož se mě často ptáte na doporučení konkrétních značek a produktů, rozhodla jsem se je také zařadit jako obsah na blog. Vytvořila jsem mimo jiné stránku s mými oblíbenými produkty, kde najdete mé oblíbené produkty z kategorií potravinové doplňky (probiotika, vitamíny a minerály, enzymy a výtažky z rostlin), kuchyňské spotřebiče a potraviny, vychytávky do kuchyně, dámské produkty, kosmetika, hygiena a relax, volný čas a osobní rozvoj. Stránku pravidelně aktualizuji a vždy na ni hledám výrobky, u kterých vychází co nejlepší poměr cena-dostupnost-kvalita.

 

Glass Water Bottle
bottom of page