top of page

REBARBOROVO-MALINOVÝ CRUMBLE

Kategorie: AIP

005 (2).JPG

Toto je poprvé, co jsem vyzkoušela recept ze šáchoru jedlého, anglicky jednouše tigernut. Musím přiznat, že poslední dobou jsem začala mít opět trochu výraznější zdravotní problémy, což mě donutilo hledat alternativy k mým zavedeným potravinám (dřív jsem byla ve fázi, kdy jsem si krásně vystačila s banánem, kokosovou moukou a karobem nebo kakaem, a neměla jsem žádné potíže). Teď už vím, co k této změně vedlo (po asi třech letech jsem poprvé dostala chuť na mléčné výrobky a zkusila opět zařadit do stravy plnotučný jogurt – ale ejhle, vrátily se mi problémy s dýcháním, kašel, a i dříve nepochopitelné bolesti žaludku téměř po každém jídle). Kvůli problémům jsem začala mít potíže i s potravinami, které mi předtím nijak nevadily.

Díky tomu jsem se ale zase posunula o kousek dál a objevila mouku z šáchoru. A poprvé jsem ji (s velkým úspěchem) vyzkoušela na tomto jednoduchém receptu.

Co je šáchor jedlý a jak je možné, že je v rámci autoimunitního protokolu (AIP) povolený? Šáchor jedlý (kterému se také říká zemské mandle, čufa nebo gomi) není ořech (anglický název tigernut je zavádějící), ale rostlina z čeledi šáchorovitých, jejíž hlízu je možno konzumovat, mimo jiné, i ve formě mouky. Více o šáchoru si v češtině můžete přečíst na jemu věnovaných stránkách tigernuts.cz (a můžete si tam rovnou koupit mouku).

Zajímavost: Šáchor byl velmi používanou a ceněnou potravinou ve starém Egyptě.

V rámci autoimunitního protokolu (AIP) je šáchor ideální potravinou především z následujících důvodů [1]:

  • Je hypoalergenní. - Vzhledem k tomu, že se v rámci AIP vyhýbáme prozánětlivým a vysoce alergenním potravinám (obiloviny a pseudo-obiloviny, semínka, ořechy atd.), moc nám toho na pečení nezbývá. Když k tomu ještě dodám, že i kokosová mouka může být kvůli vysokému podílu vlákniny zvané inulin pro citlivé jedince těžko stravitelná, je objevení šáchoru skoro jako objevení oázy v poušti. Ať žije rozmanitost!

  • Obsahuje tzv. rezistentní škrob. – Šáchor (stejně jako např. brambory, obsahuje velké množství odolných škrobů. Jedná se o vysoce fermentovatelnou nerozpustnou vlákninu, která „odolává“ strávení, a jakmile se dostane do tlustého střeva, stane se tam potravou pro prospěšné bakterie. Rezistentní škroby se proto řadí do kategorie „prebiotika“. Výhodou konzumace rezistentních škrobů je to, že snižují inzulinovou rezistenci, navozují pocit sytosti, pozitivně ovlivňují hladinu lipidů v krvi a podporují imunitu. Sarah Ballantyne PhD. ovšem ve svém článku [2] upozorňuje, že výhody s sebou přináší pouze konzumace rezistentních škrobů z průmyslově nezpracovaných potravin, ne izolované škroby v potravinových doplňcích. Upozornění: Pokud máte citlivé zažívání, je potřeba s rezistentními škroby začínat extrémně pomalu (začněte jen jednou lžičkou a postupně množství zvyšujte). V případě nezdravé střevní mikroflóry mohou totiž nadělat víc škody než užitku!

​​

  • Obsahuje zdravé tuky. – Na rozdíl od dalších zdrojů škrobu má šáchor tu výhodu, že s jeho konzumací přijímáte i velké množství kvalitních tuků. Složení tuků v šáchoru je podobné složení tuků v olivovém oleji.

 

Není pochyb o tom, že šáchor rozhodně stojí za vyzkoušení, zvlášť když se najdou tak rychlé a efektivní recepty, jako je tento crumble.

[1] http://empoweredsustenance.com/tigernuts-nutrition/

[2] http://www.thepaleomom.com/2015/08/resistant-starch-its-not-all-sunshine-and-roses.html

PŘÍSADY

POSTUP

OVOCNÁ NÁPLŇ

 

DROBENKA

  • 1/2 hrnku mouky z šáchoru (tigernut)

  • 1/4 hrnku kokosového oleje

  • 2 lžíce arrowrootu

  • 1 lžíce medu

1. Předehřejeme si troubu na 175°C.

 

2. Na mírném ohni rozpustíme kokosový olej.

3. Nachystáme si ovocnou náplň tak, že smícháme nakrájenou rebarboru, maliny a cukr a arrowroot. Vše dobře promícháme, a zatímco si připravujeme drobenku, necháme odstát.

4. Smícháme rozpuštěný kokosový olej a ostatní přísady, které patří do drobenky. (Já používám mixér, vše je hotovo za minutu.)

5. Jako spodní vrstvu dáme do zapékací nádoby nejdříve ovocnou náplň, na tu pak rovnoměrně rozprostřeme drobenku.

6. Pečeme v troubě cca 30 min (aby ovoce pustilo šťávu a drobenka byla upečená dozlatova).

7. Crumble podáváme buď ještě za tepla, nebo vychlazený.

DALŠÍ TIPY

Můžete připravit větší množství drobenky a crumble udělat ze tří vrstev: vrstvu drobenky, na ni ovocnou náplň a na ni opět drobenku.

Je možné už před pečením rozdělit crumble do malých zapékacích misek nebo skleniček. Výsledek bude efektní a navíc si budete snadněji hlídat, kolik porcí jste snědli.

Nebojte se experimentovat. Crumble už jsem dělala na několik způsobů. Místo arrowrootu můžete použít tapioku. Místo medu kokosový cukr. Drobénku můžete udělat i z mandlové mouky. No a samozřejmě zaexperimentujte s různými druhy ovoce. Například s rebarborou a meruňkami je crumble také výborný.

Inspirace z: Sweet Treats

Dobrou chuť!

001 (2)_edited.jpg

AUTOIMUNITNÍ KUCHAŘKY

Autoimmune Paleo Cookbook

The Nutrient-Dense Kitchen: 125 Autoimmune Paleo Recipes for Deep Healing and Vibrant Health

Autoimmune Protocol Made Simple Cookbook: Start Healing Your Body and Reversing Chronic Illness Today with 100 Delicious Recipes

The Autoimmune Solution Cookbook: Over 150 Delicious Recipes to Prevent and Reverse the Full Spectrum of Inflammatory Symptoms and Diseases

PROGRAM AMAZON ASSOCIATES

Online Shopping

Své stránky provozuji čistě ve volném čase jako svůj koníček, nejsou komerční, ani výdělečné. Program Amazon Associates mi umožňuje nejen uvést zde konkrétní odkazy, ale zároveň mi při koupi produktů přes daný link je na účet připsáno drobné procento z prodeje (cena produktu pro vás zůstává stejná). Díky programu mě můžete touto formou podpořit. Mohu vás ujistit, že uvádím pouze produkty a knihy, které považuji za kvalitní. Filozofii o tom, proč jsem produkty a knížky zařadila na blog najdete zde. Děkuji za pochopení!

 

OBLÍBENÉ PRODUKTY

Jelikož se mě často ptáte na doporučení konkrétních značek a produktů, rozhodla jsem se je také zařadit jako obsah na blog. Vytvořila jsem mimo jiné stránku s mými oblíbenými produkty, kde najdete mé oblíbené produkty z kategorií potravinové doplňky (probiotika, vitamíny a minerály, enzymy a výtažky z rostlin), kuchyňské spotřebiče a potraviny, vychytávky do kuchyně, dámské produkty, kosmetika, hygiena a relax, volný čas a osobní rozvoj. Stránku pravidelně aktualizuji a vždy na ni hledám výrobky, u kterých vychází co nejlepší poměr cena-dostupnost-kvalita.

 

Glass Water Bottle
bottom of page