top of page

BLESKOVÁ ARTYČOKOVÁ POMAZÁNKA

Kategorie: AIP

003 (3).JPG

Dnes to bude obzvlášť rychlé a snadné. Pomazánka totiž sestává jen z artyčoku a oleje, česneku, bylinek a soli na dochucení. Vše dáme do mixéru a za minutu máme hotovo.

 

Možná si říkáte, proč se obtěžovat s přípravou pomazánky, když si ji ani nemůžete namazat na chleba. Já ji občas dělám z následujících důvodů:

 

Rozmanitost. V rámci autoimunitního protokolu (AIP) se klade obrovský důraz na a) konzumaci velkého množství zeleniny a b) rozmanitost ve stravě. Nevím, jak vy, ale já když vidím v obchodě artyčok, vyhýbám se mu obloukem, protože netuším, co s ním. Tohle je ideální způsob, jak do stravy tuto (alespoň pro mě) neobvyklou zeleninu zařadit.

 

Krabička poslední záchrany. Občas se mi stane, že dorazím domů a mám obrovský hlad. V rámci AIP si všechna jídla připravuji z čerstvých surovin, takže pokud nemám zrovna to štěstí, že mi v lednici leží zbytky z předchozího dne, musím si něco uvařit. A i když vařím samá jednoduchá a rychlá jídla (hodit na pánev rybu, kuřecí játra nebo steak opravdu není problém), někdy mám tak velký hlad, že mám pocit, že bych nepřežila ani těch 15 minut přípravy. A tak se vrhnu na pomazánku s mrkví. Je to skvělý předkrm.

 

Prázdná lednice. Znáte to – jsou dny, kdy máte po nákupu ledničku hezky plnou a je radost si do ní sáhnout pro čerstvé suroviny a něco si uvařit. A jsou dny, kdy lednice zeje prázdnotou, usmívá se z ní na vás poslední okurka a zbytek artyčokové pomazánky. Máte se čím posilnit, než vyrazíte na další nákup.

 

Svačina. Já sice nesvačím, protože můj organismus se už díky AIP přenastavil na jiný mód a nemá problém brát energii z tuků – a tudíž mi stačí tři velká jídla denně a málokdy se mi stane, že mám mezi nimi hlad, ale pokud se změnou stravy začínáte, budete s největší pravděpodobností ze začátku bojovat s pocity hladu (a návaly paniky, že hlady umřete, protože nemůžete NIC jíst – což samozřejmě není pravda). AIP sice doporučuje dvě až tři velká jídla denně, ale je to stav ideální, ke kterému se dopracujete až časem (a možná ani to ne, zvlášť pokud se hodně hýbete). Ideální zásadou je prostě a jednoduše jíst, když máte hlad, a nejíst, když hlad nemáte (samozřejmě, že potraviny v rámci AIP nebo paleo přístupu, současně propagovaná strava je založená na konzumaci cukrů a můžete si být jisti, že v takovém případě budete mít hlad prakticky neustále). Takže si klidně dejte navíc k velkým jídlům další dvě až tři svačinky denně. Pokud tělo vysílá signál hladu, znamená to, že strádá a něco mu chybí. Dejte mu najevo, že jej hodláte krmit kvalitními potravinami, které nebudou narušovat jeho správné fungování, a uvidíte, že pocity hladu do dvou až tří týdnů vymizí.

 

Jednohubky. Někdy potřebujeme (nebo jen máme chuť) připravit něco slavnostnějšího a jednohubky z domácích (AIP či paleo) pomazánek jsou na to ideální. S pomazánkou si můžete vyhrát, namazat ji na různé druhy syrové zeleniny (okurka, mrkev, ředkvičky, kedlubny, kreativitě se meze nekladou), nebo ji jen rozdělit do malých mističek a použít jako dip. Pokud se vám chce zaexperimentovat, můžete si zkusit vyrobit domácí paleo krekry nebo jiné paleo pečivo. Z osobní zkušenosti musím říct, že to dělám málokdy, protože vzhledem k tomu, že nepoužívám lepek, je s těstem hodně práce. Nechová se tak, jako při používání standardní mouky, a navíc nemůžete čekat, že dosáhnete konečného produktu, který by chutnal jako klasický chleba nebo rohlík. Rozhodla jsem se lepek ze stravy vyloučit, jelikož mi působí velkou řadu potíží, a nemá smysl se snažit hledat za něj náhradu. Mnohem efektivnější a zdravější je prostě změnit návyky tak, aby tělo dostávalo živiny v podobě masa, ryb, zeleniny a ovoce. Nic víc totiž skutečně nepotřebuje. Zkuste si opakovat, že lepek (stejně jako cukr), je návyková látka – jen proto máte pocit, že jej ve své stravě POTŘEBUJETE. Ve chvíli, kdy jste si na něj zvykli a tělu jej přestanete dodávat, logicky budete nějakou dobu zažívat klasické stavy odvykání. Nedá se nic dělat. Jak neustále opakuju: Jsme to, co jíme. A čím jsme, si volíme sami.

PŘÍSADY

POSTUP

  • 1 sklenice / plechovka (cca 400 g) nakládaných srdíček artyčoku

  • 1-2 lžíce olivového oleje

  • 1-2 stroužky česneku (lisované)

  • sůl, bylinky

1. V mixéru či ručně si nejdříve najemno nasekáme bylinky.

 

2. Slijeme nálev z artyčoků a srdíčka nakrájíme na menší kousky.

 

3. Všechny přísady dáme do mixéru a mixujeme, dokud nedosáhneme pomazánkové textury. Podáváme ihned, případně uchováváme v ledničce.

DALŠÍ TIPY

Pokud najdete, kupujte raději potraviny ve skle, a ne v plechovce. Plechovky nejsou ideální proto, že se z nich dostává do potravin bisfenol A (BPA), látka, která má negativní dopad na naše zdraví (mimo jiné je to xeno-estrogen, tedy látka, která je podobná estrogenu a tělo ji jako estrogen vnímá). Sklo je naopak inertní, takže se kontaminace nemusíte bát. Navíc se do konzerv často přidávají další látky, kterým se chceme vyhýbat (přidaný cukr, konzervanty, emulgátory, sójové či kukuřičné škroby apod.). Toto samozřejmě platí i o potravinách ve skle a v jakémkoliv jiném obalu. Ujistěte se, že jste si vždy dobře přečetli složení a na základě těchto informací se rozhodněte, zda výrobek nakonec chcete koupit nebo ne.

 

V této souvislosti bych také ráda zdůraznila, že paleo a AIP vycházejí především z používání čerstvých nezpracovaných potravin. To znamená z potravin, které nemusíte vytahovat z žádného obalu, na kterém se uvádí složení. Čím více omezíte spotřebu nezpracovaných potravin, tím prospěšnější to pro váš organismus bude. To platí i o používání ingrediencí ze skla nebo plechovek. Já osobně občas kupuji tuňáka v konzervě (ze kterého také dělám pomazánku), uzenou makrelu nebo používám kokosovou mouku na pečení (bez toho by to u mě doma prostě nešlo). Je na vás, jak moc se zpracovaných potravin rozhodnete vzdát. Tělo vám za to určitě poděkuje.

Inspirace z: Meatified

Dobrou chuť!

003 (3).JPG

AUTOIMUNITNÍ KUCHAŘKY

Autoimmune Paleo Cookbook

The Nutrient-Dense Kitchen: 125 Autoimmune Paleo Recipes for Deep Healing and Vibrant Health

Autoimmune Protocol Made Simple Cookbook: Start Healing Your Body and Reversing Chronic Illness Today with 100 Delicious Recipes

The Autoimmune Solution Cookbook: Over 150 Delicious Recipes to Prevent and Reverse the Full Spectrum of Inflammatory Symptoms and Diseases

PROGRAM AMAZON ASSOCIATES

Online Shopping

Své stránky provozuji čistě ve volném čase jako svůj koníček, nejsou komerční, ani výdělečné. Program Amazon Associates mi umožňuje nejen uvést zde konkrétní odkazy, ale zároveň mi při koupi produktů přes daný link je na účet připsáno drobné procento z prodeje (cena produktu pro vás zůstává stejná). Díky programu mě můžete touto formou podpořit. Mohu vás ujistit, že uvádím pouze produkty a knihy, které považuji za kvalitní. Filozofii o tom, proč jsem produkty a knížky zařadila na blog najdete zde. Děkuji za pochopení!

 

OBLÍBENÉ PRODUKTY

Jelikož se mě často ptáte na doporučení konkrétních značek a produktů, rozhodla jsem se je také zařadit jako obsah na blog. Vytvořila jsem mimo jiné stránku s mými oblíbenými produkty, kde najdete mé oblíbené produkty z kategorií potravinové doplňky (probiotika, vitamíny a minerály, enzymy a výtažky z rostlin), kuchyňské spotřebiče a potraviny, vychytávky do kuchyně, dámské produkty, kosmetika, hygiena a relax, volný čas a osobní rozvoj. Stránku pravidelně aktualizuji a vždy na ni hledám výrobky, u kterých vychází co nejlepší poměr cena-dostupnost-kvalita.

 

Glass Water Bottle
bottom of page