• Emma H.

8 mýtů o paleo

Výraz „paleo“ zaznívá čím dál častěji, bohužel se o něm ale šíří spousta zmatených informací
Toto není klasický paleo blog. Témata, která mě zajímají (jak na dlouhodobé zdravotní potíže skrz změnu stravy a životního stylu), na jedné straně zacházejí dál než klasické paleo (autoimunitní protokol Sarah Ballantyne i přístup Terry Wahls jsou mnohem přísnější, než paleo), na straně druhé jsou i z jiného soudku než paleo životní styl (ženské hormony mohou, ale nemusí mít s paleo nic společného, například).


Je ale pravda, že přístupy, o které se zajímám, vychází z paleo principů. A proto mě občas zamrzí, když někde čtu nebo slyším o paleo úplné nesmysly. Ráda bych se pokusila tyto dezinformace uvést na pravou míru.


Samozřejmě, že nejdůležitější je, aby si každý našel takový životní styl, který mu vyhovuje nejlépe, ať už si ho nazve jakkoliv. Hlavní je vzdělávat se, kriticky přijímat informace kolem sebe a poslouchat vlastní tělo a mysl.


Ještě než se pustím do mýtů, stručně popíšu, z čeho paleo (případně primal) přístup vychází. Paleo (podle „paleolitická éra“) je založeno na přesvědčení, že naše genetická výbava, která byla formována miliony let, se mění mnohem pomaleji, než naše okolní prostředí. Naše geny tedy nejsou ještě zdaleka adaptovány na náš stávající životní styl. To se týká jídla, které konzumujeme, toxinů kolem náš či vystresovaného životního stylu. Zastánci paleo se snaží co nejvíce respektovat genetickou výbavu organismu a chovat se tak, jak je naše tělo po tisíciletí zvyklé a jak to náš organismus očekává. Odměnou za to (v absolutně naprosté většině případů) je lepší kvalita života, pro niž je charakteristické, že člověk není neustále unavený, má dobrou náladu a spoustu energie, lépe spí, není vystresovaný, nebývá nemocný, nemusí bojovat s nadváhou či mu časem zmizí různé zdravotní problémy.


A hned se pustím do dalšího vysvětlování.1. Paleo se přesně snaží imitovat stravu a život v paleolitické době.


Jsem přesvědčená, že žádný z hlavních zakladatelů a propagátorů paleo / primal přístupu (např. Loren Cordain, Chris Kresser, Mark Sisson, Terry Wahls, Sarah Ballantyne) si nemyslí, že by bylo možné nabopobit prehistorickou éru ve své úplnosti. To jednoduše nejde a nikdo to ani netvrdí. Samozřejmě, že m