• Emma H.

Autoimunitní protokol (AIP) pod lupou - III. díl

Mléčné výrobky





Po dlouhé době pro vás mám další díl série článků o autoimunitním protokolu (AIP), který vypracovala Sarah Ballantyne a podrobně jej popsala ve své knize The Paleo Approach [1]. Pokud jste ještě nečetli první dva články ze série, připomínám, že prvním díle se zabýváme tím, proč je při chronických onemocněních důležité dodržovat vysokonutriční stravu a zaměřujeme se na tuky, bílkoviny a vlákninu. V druhém díle se potom zabýváme syndromem zvýšené propustnosti střeva a pod lupu si bereme obiloviny, luštěniny, ořechy a semínka, a lilkovité, které všechny obsahují zvýšené množství tzv. anti-živin, jež problémy se střevem ještě zhoršují.


V tomto díle se podíváme na poslední velkou a všudypřítomnou kategorii potravin – mléčné výrobky. Na úvod bych ráda řekla, že v paleo světě se objevují dva tábory: Ti, kteří kvalitní mléčné výrobky povolují (tomuto přístupu se říká „primal“ nebo „lakto-paleo“), a ti, kteří je striktně z paleo stravování vylučují.


Níže popisuji přístup Sarah Ballantyne v souvislosti s autoimunitními onemocněními, ale chci ještě dodat, že pokud můj blog čtete kvůli problémům s endometriózou, nebo ženskými hormony obecně, mléčné výrobky se rozhodně nedoporučují, právě kvůli jejich negativnímu vlivu na hormonální činnost (hovoří o tom například Lara Briden ve svém článku, kde uvádí, že vyloučení mléčných výrobků je jeden z nejefektivnějších kroků v boji proti endometrióze).


Můj osobní názor je takový, že ideální je začít s eliminační dietou. Po alespoň měsíční eliminaci (ideálně spolu s dalšími problematickými potravinami) budete mít lepší představu o tom, zda se vám udělalo lépe, zda vám tyto výrobky působí nějaké potíže (nejčastěji zažívání, akné, zahlenění a/nebo kašel, míra bolesti během cyklu) a zda na ně budete reagovat, když se je po eliminaci pokusíte zařadit zpět do jídelníčku. Pokud byste eliminaci rádi zkusili, ale přijde vám jako nadlidský úkol, stáhněte si můj Good Vibes program, který vám s tímto nelehkým úkolem během šesti prvních týdnů pomůže. (Program je ve formátu pdf a je ke stažení zdarma!)