• Emma H.

Autoimunitní protokol (AIP) pod lupou – II. díl

Obiloviny, luštěniny, ořechy a lilkovité
prvním díle článku jsem stručně popsala, jak dnešní doba plná stresu a nezdravých potravin může vést až k oslabené imunitě. Zaměřila jsem se na makro živiny (tuky, bílkoviny a vlákninu), které v dnešní době často ve stravě chybí. Dnes bych se ráda podrobněji věnovala našemu trávicímu systému, jeho roli jako strážce imunity a tomu, co se stane, když dojde k tzv. zvýšené propustnosti střeva. Stručně vysvětlím, proč je pro citlivé jedince důležité vyhýbat se obilovinám a pseudo-obilovinám, luštěninám, oříškům a semínkům, či lilkovitým. (A ve třetím díle najdete informace o tom, jak se autoimunitní protokol staví k mléčným výrobkům.)


Informace čerpám z knihy The Paleo Approach [1], která zatím nevyšla česky. Velmi podobné principy jsou ale popsány v českém překladu knihy od Amy Myers s názvem Autoimunitní řešení.Imunita vzniká ve střevě


Již několikrát jsem se stručně zmínila o důležitosti správně fungujícího střeva a jeho vlivu na imunitu. Pro úplnost zde ale informace zopakuju a doplním o nové.