• Emma H.

O intuici a rituálech

…a zmínka o produktech, co pomáhají s motivací
Dlouho jsem přemýšlela, jak tento článek vůbec pojmout. Nejen že nejsem na pravidelné rituály ten správný povahový typ, ale navíc mám pocit, že jsem za poslední rok zdokonalila přístup „dělej jen to, na co máš chuť a náladu“.


I přesto jsem poslední dobou zavedla pár rituálů, které mi rozhodně pomohly posunout se o kousíček dál směrem k uzdravení.Ženy se cykličnosti nevyhnou


Alisa Vitti ve své knize WomanCode [1] popisuje, jak přesně probíhá ženský cyklus a co se děje na biologické a hormonální, mentální a emoční úrovni.


Dozvíme se, že folikulární fáze (fáze po menstruaci) představuje nové začátky, jsme plné kreativity a otevřené novým zážitkům. Tělo má dostatek energie na výbušný trénink a intenzivní sport.


Během ovulace jsme společenské a lépe vnímáme komunitu. Energie máme stále hodně, a proto je vhodné intenzívní cvičení, ideálně skupinové.

luteální fázi, kdy se děloha připravuje na případné přijetí oplodněného vajíčka, nám energie pomalu ubývá a my postupně začínáme hledat spíše klid a komfort. Postupem času se energie stále více obrací dovnitř a připravujeme se na introspekci ve fázi následující. Mnohem lépe zvládáme administrativní, na detail zaměřené úkoly. Hůře zvládáme náročnou fyzickou aktivitu, a proto je lepší zaměřit se na klidnější cvičení typu jóga.


Během menstruace je náš organismus pod větším tlakem. Pokud bojujeme s hormonální nerovnováhou či jinými zdravotními problémy, mohou se dostavit bolesti, což se výrazně projeví na našich fyzických schopnostech. Býváme často mnohem vnímavější k veškerým podnětům, což se často projevuje negativně přecitlivělostí nebo podrážděností. Autorka ale nabádá k tomu, abychom se učily toto pro většinu z nás nepříjemné období vnímat jako prostor k sebeanalýze, introspekci a zamyšlení. Je to fáze cyklu, kdy výrazněji vnímáme vše, s čím nejsme v životě spokojeny, a proto také ideální