Experiment, který jsem provedla za vás
Jde měsíčky zvládnout bez ibuprofenu? Zvlášť když trpíte velkými potížemi spjatými s bolestmi, jako například hormonální nerovnováha nebo endometrióza? Jde to! Kdybych to nezažila na vlastní kůži, neuvěřím. Níže vám popíšu, jak se mi to povedlo. O tom, jak je endometrióza bolestivá a záludná nemoc jsem psala už v předchozím článku.
Odvážný experiment
V poslední době často narážím na informace o tom, že jsou vedlejší účinky léků větší, než si lidé uvědomují. To mě přesvědčilo, abych se pustila do odvážného experimentu – zvládnout jednu menstruaci bez ibuprofenů. Nejdříve ale více informací o škodlivosti léků typu ibuprofen.
Kelly Brogan MD ve své knize A Mind of Your Own [1], která se zaměřuje na přirozenou léčbu depresí, zmiňuje následující kategorie: antidepresiva, hormonální antikoncepci, statiny (léky na snižování cholesterolu v krvi), NSAID (analgetika fungující na principu snižování zánětu) a léky proti pálení žáhy (blokátory protonové pumpy). O těchto lécích píše, že s sebou přináší tolik neblahých vedlejších účinků, že v důsledku je na tom pacient lépe bez nich (pokud se řídí jistými zásadami zdravého životního stylu).
Ibuprofen patří do skupiny NSAID
Pro mě osobně byl ibuprofen při menstruaci vždy záchranou. Bez něj bych těchto nepříjemných pět dní v měsíci doslova nepřežila. Od té doby, co jsem se vydala na cestu hledání šetrnějšího přístupu ke svému tělu, si informací o nesteroidních protizánětlivých lécích (NSAID) všímám mnohem pozorněji.
Nesteroidní protizánětlivé léky se dají koupit bez předpisu a ve světě patří mezi nejběžněji užívané léky, bere jich denně asi 30 milionů lidí. [2]
Fungují na principu snižování hladiny prostaglandinů. Prostaglandiny jsou látky, které v těle podporují zánět (s cílem vyléčit postižené místo) a také podporují srážlivost krve a chrání stěnu žaludku před poškozením kyselinou. A protože se jejich množství v těle sníží, naruší se i buňky v trávicím traktu. Není potom divu, že mezi hlavní vedlejší účinky těchto léků patří žaludeční krvácení či vředy. (A není také divu, že mě léta ukrutně bolíval žaludek a ještě teď při užívání více než jednoho ibuprofenu denně bolí.)
Jedna studie [3] například prokázala, že 71% uživatelů NSAID mělo poškozené tenké střevo. U lidí, kteří tyto léky neužívali, to bylo jen 10%. Ve svém předchozím příspěvku jsem vysvětlila, jak je střevo důležité pro dobře fungující imunitu. Prokázalo se [4], že k těmto změnám ve střevě dochází již za tři až šest měsíců užívání NSAID.
A mimo jiné se také prokázalo, že NSAID mohou u žen v reproduktivním věku už po deseti dnech užívání zabránit ovulaci. [5] Ještě se mi divíte, že hledám šetrnější přístup ke svému organismu?
Některé ženy nemají při menstruaci bolesti vůbec, u většiny je nejproblematičtější první nebo druhý den. Bolesti jsou způsobené tím, že se v děloze začne odlupovat výstelková tkáň (endometrium) poté, co tělo zjistí, že se v ní neuhnízdilo oplodněné vajíčko. Křeče pomáhají jejímu rozpadu a vyloučení z těla ven.
Estrogenová dominance či endometrióza ovšem způsobují mnohem větší bolesti, které obvykle trvají déle než první dva dny. Pokud tedy existuje strategie, jak zvládnout tento problém bez analgetik, je tu šance, že by to mohlo zafungovat na každou z vás. Co jsem tedy všechno udělala, abych těch několik úmorných dní přežila?
MĚSÍC DOPŘEDU
Striktní dodržování AIP
O autoimunitním protokolu (AIP) a jeho důležitosti v boji proti přehnané imunitní reakci jsem zde už psala. Autoimunitní protokol spočívá v eliminaci prozánětlivých potravin, které má tělo větší problém zpracovat a které vedou ke zvýšené propustnosti střeva, a tudíž narušené imunitě. K jedněm z nejvíce prozánětlivých potravin, které denně konzumujeme, patří lepek a mléčné výrobky. Mezi další patří vysoce průmyslově zpracované rostlinné oleje (např. řepkový, slunečnicový, sójový) a ztužené tuky. Z protokolu jsou vyloučeny také oříšky a semínka, které obsahují tzv. kyselinu fytovou. Ta se ve střevu „brání“ natrávení (aby semínko přežilo a mohlo se dále rozmnožovat) a zhoršuje tím schopnost střeva vstřebávat důležité živiny. V AIP se také vyhýbáme potravinám, které jsou známé jako silné alergeny, aby se co nejvíce zmírnila nežádoucí autoimunitní reakce organismu: vejcím, kakau/čokoládě a lilkovitým (rajčata, papriky, brambory, lilek). Zní to asi náročně, že ano? Náročné to je. Ale ne náročnější, než muset vydržet bolesti, o kterých se dokázalo, že mají podobnou intenzitu, jako při infarktu. [6]
Co nám tedy k jídlu zbývá? Spousta čerstvých a výživných potravin – veškeré masné výrobky, ryby a plody moře, zdravé tuky nezpracovávané za vysokých teplot (olivový, kokosový, avokádový), nespočet druhů zeleniny a ovoce (Věděli jste, že v zelenině najdeme alespoň stejně, ale obvykle až třikrát víc, vitamínů a minerálů než v cereáliích? [7]). Navíc, AIP klade důraz na používání nezpracovaných čerstvých potravin, takže se automaticky vyhnete konzumaci prozánětlivého a návykového cukru, o kterém bylo již mnohokrát dokázáno (oproti běžnému přesvědčení), že je hlavní příčinou vzniku kardiovaskulárních chorob. [8]
Díky této přísné dietě jsem tělu dala prostor na klidný měsíční detox, takže v době měsíčků se nemuselo kromě probíhajícího zánětu potýkat s žádnou další zátěží.
Potravinové doplňky
Pokud jste příznivci potravinových doplňků, jejich pravidelné užívání patří také do této kategorie. Při správně dodržovaném paleo přístupu jsou potravinové doplňky málokdy potřeba, protože tělo přijímá dostatek živin (včetně zdravého spánku, prospěšného pohybu a minimalizace stresu), které pro dobré fungování potřebuje. Avšak při autoimunitních onemocněních tělo velmi často bojuje s narušenou imunitou a nedostatečným fungováním trávicího systému. Střevní výstelka je poškozená a nezvládá veškeré blahodárné živiny dostatečně vstřebávat a posílat dál do krve a k orgánům, které je potřebují. Proto je užívání doplňků častější. Na doplňky se určitě v jednom ze svých příspěvků zaměřím, proto tady zmíním například jen probiotika (nastavení správné střevní mikroflóry), chelatovaný hořčík (předchází křečím) či olej z fermentovaných tresčích jater (přirozený zdroj omega-3 a vitamínu D). Na mé oblíbené produkty se můžete podívat tady.
Serrapeptáza
Serrapeptáza je enzym, který rozkládá krevní sraženiny (a další odumřelou tkáň) a může tedy při endometrióze a souvisejícím vnitřním krvácení pomoci. Melissa M. Turner na svém blogu EndoEmpowered doporučuje se serrapeptázou začít pomalu (polovina doporučeného dávkování), protože se s ní tělo zpočátku může hůře vyrovnávat a prokázat příznaky podobné chřipce. [9]
TÝDEN PŘEDEM
Týden předem jsem tělu začala dodávat živiny, které potřebuje pro to, aby se připravilo (a potom lépe zvládlo) zánět, který v ženských orgánech při menstruaci (u žen trpících endometriózou) vzniká.
Omega-3
Je možné zdvoj až ztrojnásobit příjem omega-3 mastných kyselin. Jedná se o látky, které působí protizánětlivě. Nejlepším zdrojem těchto mastných kyselin jsou ryby jako divoký losos, sardinky, tuňák křídlatý, pstruh či makrela. Pokud se rozhodnete raději pro doplňky, volte takové, které obsahují mastné kyseliny z ryb (DHA a EPA) a ne z rostlinných zdrojů typu lněné semínko, chia nebo vlašské ořechy (ALA). První jsou totiž pro tělo mnohem stravitelnější, a tudíž z nich má větší prospěch.
Kurkumin
Kurkumin je účinná látka obsažená v kurkumě, koření, které se vyrábí z kurkumovníku dlouhého a které je hlavní složkou kari. Kurkumin má výrazné protizánětlivé účinky [10] a snižuje oxidativní zátěž v organismu. [11] Pro ženy trpící endometriózou je navíc prospěšný tím, že snižuje hladinu estrogenu (resp. estradiolu) [12] a zamezuje činnosti enzymu metaloproteináza (MMP) [13], jehož aktivita je při endometrióze zvýšená.
Důležité upozornění: Kurkumin tělo nedokáže vstřebat, pokud mu není dodáno společně s černým pepřem. Pokud tedy pepř běžně nepoužíváte, nezapomeňte jej v tuto chvíli zařadit vždy s jídlem, se kterým užíváte kurkuminový doplněk.
DVA DNY PŘEDEM
Naučila jsem se využívat chvílí, kdy je mi dobře, pro přípravu na dny, kdy budu mít problém udržet se na nohou. Je to strategie, kterou si nemůžu vynachválit.
Štěstí přeje připraveným
Dva dny před předpokládanou menstruací je ideální připravit se na to, že v následujícím týdnu nebudete schopná fungovat tak, jak jste zvyklá. Můžete si ale zjednodušit život tím, že si zajedete nakoupit, navaříte si různá jídla (a třeba i napečete zdravé muffiny), případně vyperete prádlo či jinak se postaráte o domácnost. Věřte mi, rozhodně nebudete litovat!
Tip: Osvědčil se mi systém, kdy mám v mrazáku neustále nachystaný „šuplík první pomoci“. Obsahuje většinou dvě sklenice vody z masového vývaru, dvě sklenice vývaru (i se zeleninou a masem) a dvě sklenice zeleninových polévek. Kdykoliv nastanou problémy a já nejsem schopná normálně fungovat (ať už kvůli menstruačním bolestem, kvůli silným zažívacím potížím nebo kvůli chřipce), jednoduše polévky rozmrazím a na dva dny mám vystaráno. Bez práce mám zajištěnou výživnou, ale zároveň lehce stravitelnou stravu, po které je mi vždy lépe.
TÝDEN „M“
Každá žena prožívá menstruaci jinak. Platí ale, že menstruace by měla trvat tři až pět dní, krvácení by mělo být přiměřené a neměly by ji doprovázet žádné bolesti, ani výkyvy nálad. Pokud vše takto probíhá, znamená to, že ženský organismus je zdravý. Pokud ne, značí to nějaký problém.
Já osobně jsem od dob své puberty všude kolem sebe slýchala, že bolest při menstruaci je normální. Teď jsem ale přesvědčená, že ani malé bolesti normální nejsou. Tradiční čínská medicína i Ajurvéda hovoří o tom, že pokud je menstruace bolestivá, značí v těle nerovnováhu (přebytek či nedostatek). Já jsem přesvědčená, že pokud budeme rovnováhu hledat, nebudeme litovat.
Jako prioritu si stanovte sama sebe
Čím déle bojuji se zdravotními problémy, tím více jsem zastáncem rčení, že na prvním místě stojím já sama. Jestli máte děti, asi to nebude tak jednoduché, ale podle mého názoru jsou děti tím jediným faktorem, který má právo vám tuto mantru narušit. Většinou máme tendenci říkat si, že „to nepočká“ nebo „to je moc důležité“. Ale bohužel se nám to pak krutě vrátí.
Pokud jste to vy, kdo vaříte (nebo perete, nebo vysáváte, nebo vodíte děti do školky), delegujte tyto činnosti na (chápavého a ochotného) partnera. Pokud je nestihne zaopatřit ani on, domluvte se s ním, že je prostě tento týden nikdo neudělá. Zas tak moc se taky nestane.
Pokud jste bezdětná (ať už s přítelem, nebo ne), zahoďte tento týden všechny povinnosti (jestli to není otázka života a smrti, či ztráty zaměstnání) a věnujte co nejvíce času odpočinku a regeneraci. Vaše tělo má i tak co dělat, aby si vybojovalo dost náročnou vnitřní bitvu, neexistuje jediný důvod, proč byste mu to měla ztěžovat.
A přidám rovnou další zásadu: Snižte si laťku a nevyčítejte si to!
V tomto článku si můžete přečíst o teorii lžiček, která vysvětluje, jak těžké je žít s chronickým onemocněním.
Spánek
Mám vyzkoušeno, že se mi hodně uleví, když během tohoto týdne jdu spát, kdykoliv potřebuju.
Je víkend a jste po obědě unavená? Zalezte si do postele, zatáhněte závěsy a vyspěte se. Chce se vám přes týden spát už v osm hodin? I když byste to jindy neudělala, na všechno se vykašlete a běžte si lehnout (během tohoto náročného týdne nehrozí, že byste se za dvě hodiny probudila čilá jak rybička).
Tělo se nejvíce regeneruje právě během spánku. Takže i když si tento luxus jindy moc nedopřáváte (měla byste!), udělejte to aspoň teď, když je vám tak slabo, že hrozí, že ve frontě na vajíčka omdlíte (vlastně nehrozí, protože podle výše zmíněných rad jste si už nakoupila a v rámci AIP vajíčka stejně nekonzumujete).
Místo tampónů kalíšek
Toto je jedno z mých velkých zjištění. Tampóny mohou v ženském těle nadělat obrovské potíže. A nemluvím o syndromu toxického šoku (který je způsobený rozkládající se krví v tamponu a může být až smrtelný). Mluvím o jedovatých dioxinech, které v tampónech zůstávají po jejich bělení chlórem. Vaginální sliznice má velkou absorpční schopnost a tělo tyto toxiny rychle vstřebává. Dalším problémem jsou vlákna viskózy (ze které se tampóny vyrábí) – viskóza po kontaktu s tekutinou začne vlákna (plná toxických dioxinů) uvolňovat, ta potom zůstávají na vaginální sliznici i po vyndání tamponu. Toxiny jsou tedy tělem vstřebávány delší dobu a mikročástečky krve zůstávají v těle, mohou se dál rozkládat a způsobovat záněty. Tyto jedovaté látky také mohou zhoršovat zánět v těle a bolesti.
Řešením jsou výrobky ze 100% bavlny, která není drasticky chemicky bělena a v těle se chová jinak a vlákna nepouští (syndrom toxického šoku ale hrozí i nadále!). Anebo přejděte na kalíšek (pořídit si jej můžete například v tomto e-shopu)! Ten je vyroben z lékařského silikonu, je levnější a ekologičtější! O syndromu toxického šoku se v souvislosti s kalíšky zatím spekuluje. Většinou se uvádějí informace v tom smyslu, že syndrom nehrozí, protože ke krvi v kalíšku se nedostane vzduch, a proto neoxiduje. Ale objevila se i případová studie, která tuto teorii vyvrací. [14] (Poznámka: Já jsem se kvůli ložiskům endometriózy musela kalíšku vzdát, způsoboval mi velké bolesti.)
Chůze
Chůze je pro mě během menstruace asi druhá nejoblíbenější činnost (po ležení v posteli s teplou lahví na břiše). Mám to štěstí, že to do práce mám pohodlně dvacetiminutovou procházkou. Už nesčetněkrát jsem si ověřila (i když jsem brala ibuprofen, protože přiznejme si, ten také vždy nezabere), že svižná chůze mi vždy od bolesti uleví.
Díky svižnějšímu pohybu se vám začnou všechny části těla lépe prokrvovat, což ulevuje od křečí. Nastavte si tempo tak, aby vám bylo příjemné a nevyčerpávalo vás, ale aby vás zároveň donutilo hluboce dýchat. Při bolestech se dech instinktivně zkrátí a zrychlí. Prodloužené hluboké dýchání dodává tělu více kyslíku pro potřebné činnosti a zajistí uvolnění svalů.
Jóga / Mírný pohyb
Přiznejme si, že někdy se nám chce při menstruačních bolestech (zvlášť, když trpíme endometriózou) jen schoulit do klubíčka a umřít. Je těžké donutit se k nějaké fyzické aktivitě. Ale je známo, že nenáročné cvičení je ideální při boji proti bolesti. Zapojují se stejné mechanismy jako při výše popsané chůzi. Můžete zkusit například jízdu na kole, plavání nebo tanec (či jakýkoliv jiný pohyb, který vám vyhovuje). Pomůže vám to mimo jiné i odvést pozornost od bolesti. Při mírném pohybu také jemně pohybujete s ložisky endometriózy, čímž můžete zabránit vzniků srůstů.
Když cvičení nezvládnete, nevadí. Můžete aspoň zkusit techniku, kterou mi doporučila kolegyně – funguje jí už léta. Je to modifikace jogínské polohy Hrdina v lehu (Supta Virasana). Jak vidíte na obrázku, při této poloze se vám spodní část břicha krásně protáhne (což funguje proti křečím!). Můžete si tuto polohu poupravit do jakékoliv pozice, kde budete mít takto pěkně protažené břicho. Nemusíte si ležet na patách, stačí jen podložit záda a nohy si natáhnout nebo dát chodidla k sobě a kolena od sebe… Cokoliv vám bude pohodlné. Přikryjte se teplou dekou a nezapomeňte zhluboka dýchat.
Mayská masáž
Mayská břišní terapie Arvigo se jmenuje po Dr. Rositě Arvigo, která tuto externí techniku vypracovala po návštěvě jednoho významného šamana v Belize. Tato technika přináší úlevu od velké řady potíží, kromě menstruačních bolestí také například v případě obrácené dělohy (zakloněné dozadu místo dopředu), bolestivé ovulace či potíží s močovým měchýřem.
Masáž si můžete provádět samy, ideálně třikrát až čtyřikrát denně (jedná se o velmi jednoduché pohyby, které můžete opakovat, jak dlouho budete chtít). Instruktážní video od Melissy M. Turner najdete zde.
Naslouchat, naslouchat, naslouchat…
Naslouchejte vlastnímu tělu! Zní to jako klišé, ale je v tom obrovská pravda. Je vám tak zle, že do sebe nedokážete vpravit ani sousto? Nenuťte se! Je prokázáno, že stres a zátěž zpomalují trávení (tělo je ve stresu připraveno utéct nebo bojovat, a trávení proto nemá prioritu). Přijde vám některé oblečení nepohodlné? Když nebudete týden nosit džíny nebo jiné těsné oblečení, nic se nestane. Nemá smysl si přidělávat problémy a na už tak bolestivé orgány ještě víc tlačit. Podívejte se na můj článek o uzdravování díky intuici a rituálům.
Slovo k bylinkám
Když se hovoří o přírodní léčbě čehokoliv, vždy se zmiňuje používání bylinek (například ve formě čajů). I já jsem zkusila různé bylinky, ale zatím nemám (kromě výše zmíněného kurkuminu), jasný názor ohledně toho, co určitě ano a co určitě ne.
Obzvláště u endometriózy může nastat ten problém, že bylinky, které se jinak doporučují na vyrovnání ženských hormonů a u zdravých žen dobře fungují, mohou endometriózu a její příznaky spíše zhoršit. Jednou takovou bylinkou je Dong Quai (angelica sinensis), která zvyšuje hladinu estrogenu (a já osobně s ní mám negativní zkušenosti). Další bylinkou, před kterou bychom se měli mít na pozoru, je třezalka, která se sice doporučuje na uvolnění a dobrý spánek, ale může zvyšovat menstruační krvácení. Moje osobní zkušenost s třezalkovým čajem je taková, že společně s ibuprofenem vás spolehlivě naprosto vyřadí z provozu, takže pokud potřebujete ráno vstávat do práce, rozhodně se této kombinaci vyhněte. Bez ibuprofenu mi dva čaje z třezalky denně žádné problémy nepřivodily.
Jaké bylinky je pravděpodobně bezpečné s endometriózou užívat? Můžete zkusit čaj z řebříčku pro zmírnění silného krvácení nebo čaj či doplňky z ostropestřce pro podporu činnosti jater (důležité pro detox) a snížení hladiny prostaglandinů. U ostropestřce je ale velmi důležité používat přípravky ze semen, ne z ostatních částí rostliny. Osobní zkušeností zatím nemůžu posloužit, ale pokud si chcete přečíst více, doporučuji blog EndoEmpowered zde.
Experimentujte
Každý si musí najít svou vlastní cestu. Jelikož mám načteny stohy materiálů, vím, že na jistý typ potíží zabírají podobné přístupy. Existují například různé diety doporučované na endometriózu, potíže s močovým měchýřem (tzv. intersticiální cystitidu), autoimunitní onemocnění, či psychické potíže a deprese. Tyto diety se v mnohém shodnou (například v potřebě vyhnout se zpracovaným potravinám a nutnosti konzumace čerstvých potravin s velkým množstvím ovoce a zeleniny, nebo v doporučení vyhýbat se cukru, lepku a mléčným výrobkům).
Ale náš organismus je jedinečný. A proto to, co zafunguje jednomu, nemusí platit na jiného. Výše zmíněná doporučení jsou dobrým odrazovým můstkem. Díky nim se vyzbrojíte základními informacemi, ze kterých můžete při dalším hledání vycházet. Každý jsme za své zdraví zodpovědný sám!
Proto jsem se rozhodla vzít věci do vlastních rukou a zjistit, co se svými potížemi můžu dělat. A jak vidíte, je toho hodně! Vědomí toho, že mám nad svým osudem moc, mi rozhodně velmi pomohlo. Takže pokud musíte čelit jakýmkoliv zdravotním potížím, postavte se strachu, vezměte otěže osudu do svých rukou a vězte, že čím více toho uděláte pro své tělo (a duši), tím více se vám odmění.
Stálo to za to?
Upřímně řečeno, to je otázka, kterou si musím ještě vyhodnotit. Zvládnout tak intenzívní bolesti, které jsou navíc chronické, je velký oříšek. Chronické bolesti mohou vést ke změnám v mozku (ale dá se to zvrátit!) [15] a není radno si s nimi zahrávat.
Experimentu ale nelituju, protože mi pomohl opět se něco naučit o tom, jak funguje můj organismus. Přesně vím, kdy a jaké typy bolesti očekávat. Navíc jsem udělala několik důležitých objevů. Například to, že bolest je nejhorší, když v práci delší dobu sedím. Nemůžu se hýbat a mé citlivé ženské orgány jsou nepříjemně stlačené. Dá se to trošku zvládnout malými procházkami, mayjskou masáží nebo (když se najde vhodné místečko) je možné Polohu ležícího hrdiny zvládnout na stole s nohama na židli.
Mé nejdůležitější zjištění bylo ale následující: Kdykoliv jsem se dostala na pokraj zvladatelnosti (v mém případě to znamená pocity na zvracení a téměř černo před očima, a ibuprofen v ruce), pokud jsem silou vůle ještě chvíli vydržela, udělalo se mi vždy do pěti minut líp. Tohle pravidlo platilo opravdu vždy!
Takže když se zamyslím nad negativními účinky léků popsanými na začátku tohoto článku, možná mi to za to příště přece jen stát zase bude.
[1] Brogan, Kelly. Loberg, Kristin. A Mind of Your Own. Harper Wave, 2016
[2] European League Agains Rheumatism. “Non-steroidal anti-inflammatory drugs inhibit ovulation after just 10 days.” ScienceDaily, June 11, 2015
[3] D. Y. Graham et al., “Visibal Small-Intestinal Mucosal Injury in Chronic NSAID Users”, Clin Gastroenterol Hepatol 3, no. 1 (January 2005): 55 - 59
[4] http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2014/04/17/psychoneuroimmunology-inflammation.aspx
[5] European League Against Rheumatism. “Non-steroidal anti-inflammatory drugs inhibit ovulation after just 10 days.” ScienceDaily, June 11, 2015
[6] http://autoimmune-paleo.com/endometriosis-social-justice
[7] Sarah Ballantyne, The Paleo Approach, Victory Belt Publishing Inc., 2013
[8] https://www.framinghamheartstudy.org/about-fhs/index.php
[9] http://www.endoempowered.com/full-review-of-serrapeptase-including-dosage-recommendations/
[10] http://www.turmericforhealth.com/turmeric-cures/turmeric-for-inflammation-a-powerful-natural-remedy
[11] http://www.turmericforhealth.com/turmeric-benefits/why-is-turmeric-a-great-antioxidant
[12] http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3941414/
[13] http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19374255
[14] https://drjengunter.wordpress.com/2015/10/28/toxic-shock-syndrome-is-also-related-to-menstrual-cups/
[15] http://www.drjoetatta.com/how-chronic-pain-rewires-the-brain/
Comments