top of page
Obrázek autoraEmma H.

Učím se naslouchat svému tělu

Aktualizováno: 4. 6. 2019

aneb Co všechno můžete zkusit v boji (nejen) proti endometrióze





Učit se naslouchat svému tělu zní jako naprosté klišé, ale je to obrovská pravda. Zvlášť pokud jde o hormony a hormonální nerovnováhu, začínám mít stále víc pocit, že se toho spíš víc neví, než ví. Jako čtenáři(ce) tohoto blogu vám asi není příliš sympatická konvenční cesta plná hormonů a operací, a tudíž podobně jako já asi hledáte.


Za poslední dva roky jsem vyzkoušela ledacos. V tomto článku najdete soupis toho, co jsem udělala pro řešení svých trablů s endometriózou, co z toho zafungovalo, co ne, a co se mi ještě nabízí jako další možnosti. Snad vám to pomůže jako inspirace, a určitě budu ráda, když dáte vědět, co zabralo vám!



(ZATÍM) JEDINÉ NEPRŮSTŘELNÉ ŘEŠENÍ


Autoimunitní paleo protokol (AIP) - Nejvíc a neomylně mi pomohla právě změna stravy a životního stylu. Autoimunitní paleo protokol je stravovací režim vyvinutý pro lidi s autoimunitním onemocněním, jehož cílem je zajistit stravu mimořádně bohatou na veškeré prospěšné živiny a prostou látek, které narušují trávicí a imunitní systém. Jeho součástí je i pozornost věnovaná snižování stresu, dostatku spánku, mírné pohybové aktivitě či odstranění toxinů z okolního prostředí.


Autoimunitní protokol je velmi přísný, je striktnější verzí paleo stravování. Já jsem se momentálně dostala do fáze, kdy dodržuji převážně paleo, a občas si dovolím i „zakázané“ potraviny jako kozí sýr nebo nějakou obilovinu. Ale ze začátku se mi přísnost rozhodně vyplatila.


Zde je seznam obtíží, které se mi podařilo vyřešit (bezpochyby neúplný, protože už si na všechna ta trápení ani nevzpomenu, což je skvělé):


  • zažívací obtíže (nadýmání, zácpa, průjmy, křeče, bolesti břicha, bolesti žaludku, pálení žáhy),

  • závislost na ibuprofenu (zatímco dřív jsem do sebe musela kvůli bolesti házet celá platíčka, teď si vystačím s pár prášky během menstruace),

  • únava,

  • nadváha,

  • častá nachlazení a opary,

  • akné,

  • vyrážky (i když s těmi stále ještě občas bojuji),

  • bolesti hlavy,

  • neustálý pocit hladu.



Dodržovat protokol je dost namáhavá a zdlouhavá práce (abyste to lépe zvládli, můžete si přečíst mé tipy k eliminační dietě), ale člověk prakticky nemůže nic pokazit (mýty o paleo si můžete přečíst zde). Navíc jsem přesvědčená, že přejít na čerstvé nezpracované suroviny by měl úplně každý, kdo se chce jakýmkoliv zdravotním potížím do budoucna vyhnout.




CO S NEJVĚTŠÍ PRAVDĚPODOBNOSTÍ TAKÉ POMŮŽE


Vitamíny, minerály, enzymy


Při přechodu na paleo nebo AIP už má člověk jistotu, že oproti „standardní“ stravě bude tělu dodávat mnohem více živin, než je v dnešní době běžné. Ale pokud vás trápí dlouhodobé zdravotní potíže, je také téměř jisté, že vám nezbytné vitamíny a minerály chybí (zatím jste jich měli nedostatek, nebo si je tělo nedokáže zpracovat a využít).


Problém je, že svět potravinových doplňků je nesmírně různorodý a nepřehledný. V angličtině se v souvislosti s paleo a AIP již dá najít velká řada informací o tom, jaké doplňky jsou prakticky nezbytné pro jaký typ onemocnění. Dá se také velmi dobře vyhledat, v jaké formě by měly doplňky být podávány (například u hořčíku existují různé formy a každá má jiný účinek).


Moje zkušenost je taková, že i když konzultuji doplňky s nutriční specialistkou, je mi doporučováno stále ještě menší množství, než mému tělu prospívá. Mám to ověřeno například krevními testy, či pozorováním reakcí mého organismu. U syndromu propustného střeva se totiž velmi často stává, že i když tělo v potravě či doplňcích přijímá „na papíře“ dostatek, poškozená střeva živiny nedokáží vstřebat a využít.


V případě endometriózy se mi osvědčily především následující doplňky: kvalitní probiotika, chelatovaný hořčík (je lépe vstřebatelný, pomáhá proti křečím), omega-3 mastné kyseliny (EPA a DHA z živočišných zdrojů, jsou protizánětlivé a vyvažují poměr pro-zánětlivých omega-6), serrapeptáza (přírodní enzym, který pomáhá tělu vstřebávat odumřelé tkáně, což je důležité při vnitřním krvácení způsobeném endometriózou), DIM (výtažek z brukvovitých, jenž pomáhá vyloučit z těla přebytečný estrogen), L-glutamin (základní aminokyselina, která je potřebná k regeneraci výstelky střeva), vitamín D (hraje závažnou roli při všech dlouhodobých onemocněních, ve formě D3 je více biodostupný), B komplex (vitamíny B jsou potřebné pro řadu důležitých procesů v těle a také hrají roli u dlouhodobých onemocnění a hormonální nerovnováze).


Určitě se vyplatí nechat si vitamíny a minerály změřit a řídit se individuálními nedostatky, u dlouhodobého užívání je pravidelný monitoring dokonce u některých vitamínů (např. vitamín D) nutný. Probiotika a omega-3 bych ale doporučila naprosto ve všech případech dlouhodobého onemocnění. Serrapeptázu a DIM ve všech případech endo.


Vypracovala jsem pro vás přehled doporučených produktů, kde najdete mimo jiné i konkrétní doplňky, které používám.



Epsomové koupele


Epsomská sůl (MgSO4) má vysoký obsah hořčíku. (Pozor, neplést s Glauberovou solí, Na2SO4!) Při koupeli je hořčík vstřebán přes kůži do organismu a má řadu prospěšných účinků. Především uvolňuje a uklidňuje, působí proti křečím, působí protizánětlivě a napomáhá produkci serotoninu.


Dřív jsem žádný velký zastánce relaxačních koupelí nebyla, ale je pravda, že mi neuvěřitelně pomohly při nedávném stresovém období, kdy na mě lékaři tak trochu tlačili, abych podstoupila hysterektomii, nebo aspoň hormonální léčbu (viz můj článek o emoční houpačce). Dokázala jsem se po nich mnohem lépe uvolnit a hlavně lépe spát.




NEOPAKUJTE MÉ CHYBY


Hormonální antikoncepce


U hormonální antikoncepce bych asi ani neměla říkat „vyzkoušela“, jako spíš „bezmyšlenkovitě 13 let brala“. Už je to dávno, ale mezi nepříznivé vedlejší účinky, o kterých jsem ani nevěděla, že mám, patřil příbytek na váze, zadržování vody, změny nálad (podrážděnost, úzkosti), nulové libido, zvýšený apetit a chuť na sladké, zničená střeva a související reakce na potraviny. O zvýšeném riziku trombózy ani nemluvě.


A teprve nedávno jsem díky další rešerši pochopila, že veškeré pilulky, které obsahují kromě progestinu i estrogen, na endometriózu nejsou vhodné, protože i když maskují příznaky, podporují bujení nemoci, která je na estrogenu závislá a sama si jej dodatečně produkuje.



Dong Quai (angelica sinensis)

Toto je kromě antikoncepce můj druhý pokus, který se trefil úplně mimo. I když je bylinka doporučovaná na hormonální nerovnováhu, dostatečně jsem si téma nenastudovala a tudíž jsem nevěděla, že není pro endometriózu vhodná, protože podporuje tvorbu a činnost estrogenu. Po dvou měsících jsem musela čelit výrazně silnější menstruaci, což mě donutilo přístup znovu přehodnotit a zjistit si více informací.





CO JSEM VYZKOUŠELA, ALE BEZ (STOPROCENTNÍCH VÝSLEDKŮ


Do této kategorie patří bylinky či další přírodní produkty, které určitě stojí za to vyzkoušet, i když zrovna můj vysílený organismus si s nimi nedokázal poradit a léčbu jsem musela ukončit kvůli nepříznivým reakcím.


Vitex (agnus castus)


Bylinka, která stimuluje hypofýzu k produkci luteinizačního hormonu.  Ten dále stimuluje ovulaci a vytvoření žlutého tělíska. To po ovulaci vylučuje progesteron. Ženy s endometriózou mívají progesteronu nedostatek, protože endometriální tkáň produkuje estrogen, jenž progesteron nivelizuje. Vitex tedy může podpořit přirozené procesy v těle tak, aby opět nastolilo hormonální rovnováhu.


Já jsem po pár dnech užívání začala krvácet, což mě odradilo. Doporučuje se ale vytrvat alespoň tři měsíce kontinuálního užívání, pak by se měly dostavit pozitivní účinky. Této bylince dám možná ještě šanci.



Nápoj nebeské víly

Směs výtažků bylin, které mají pozitivně ovlivňovat funkci ženských orgánů. Mně nápoj působil bolesti žaludku.



Ostropestřec

Bylina, která podporuje činnost jater, což je důležité pro celkovou detoxikaci, a tudíž i eliminaci přebytečného estrogenu. I když jsem si pořídila tabletky bez laktózy, lepku i rýžového výtažku, reagovala jsem na něj vyrážkou.



Wobenzym (enzymová terapie) – Enzymy podporují správné fungování nejrůznějších procesů v těle. Více o nich v souvislosti s endometriózou si můžete přečíst na stránkách Fertility.sk. Já jsem bohužel jako u ostropestřce opět reagovala vyrážkou (možná souvisí s přetíženými játry).




Přírodní progesteronový krém


Toto je rozsáhlé a složité téma, na které jsem napsala rovnou celý článek.


Musím říct, že jsem po nastudování řady materiálů do krému vkládala naděje, dokonce jsem se obrnila a očekávala zhoršení příznaků estrogenové dominance během prvních dvou měsíců. Na co jsem ale připravená nebyla byla obrovská bolest ve stehnech (a později v celých nohou) společně se zvýšeným srdečním rytmem, což mě nakonec vylekalo a odradilo. Bohužel se mi zatím nepodařilo najít nikoho, kdo by byl na používání krému odborník a ohledně nepříznivých reakcí mi poradil.



Homeopatika


I když by homeopatika upřímně nebyla mou osobní volbou, ve chvíli, kdy mi je doporučila holistická gynekoložka na endometriózu, nebránila jsem se jim. Bohužel jsem ovšem reagovala na v nich obsaženou laktózu a cukr, který mi přivodil stejné příznaky, které zažívám v souvislosti s malabsorpcí fruktózy.


Vypadá to, že reaguju prostě na všechno. Dřív bych jen nevěřícně kroutila hlavou, vztekala bych se, nad příznaky zavírala oči, nebo se donutila nepříjemné projevy skousnout a nějak vydržet ve snaze dosáhnout šlechetnějšího cíle. Ale to bylo dřív.


Dnes už odmítám dělat věci, které mému tělu ubližují. Po mé dvouleté zkušenosti vnímám veškeré své reakce mnohem citlivěji. Už si nemyslím, že je potřeba podnikat jakékoliv kroky, po kterých se cítím hůř, jen proto, abych se mohla časem cítit lépe. Když jsem začala s postupnou změnou stravy, žádná fáze „cítím se hůř“ nepřišla. Maxímálně ta, že jsem prvních čtrnáct dní moc nevěděla, co vlastně jíst, a tudíž jsem jedla málo a měla pořád hlad. (Pokud se ale budete držet mých tipů k eliminační dietě, nestane se vám to.) Fáze zhoršení stavu začaly nastávat ve chvíli, kdy jsem zkoušela další doplňkové přístupy. Přesto si ale myslím, že na tom vůbec nemusíte být tak „špatně“, a proto vřele doporučuji tyto přístupy vyzkoušet. Zkuste se o nich co nejvíce informovat a pečlivě pozorujte, co s vámi daný přístup dělá. Myslím, že je velká šance, že se vám dříve či později podaří najít, co zabírá právě na vás.


(Jako takový optimistický dodatek ještě přidám, že jsem přesvědčená, že postupem času se mi podaří po malých krůčcích stále více nastolit v těle rovnováhu, a podobně jako u potravin časem zjistím, že toleruji víc a víc přírodních doplňků.)





CO JEŠTĚ VYZKOUŠET


V této katerogorii uvádím další z mého seznamu potenciálních či plánovaných řešení. Zatím jsem je nevyzkoušela, ale z různých zdrojů jsem slyšela, že skutečně zabírají. Pokud si zoufáte a nemoc se vám vymyká z rukou, můžete vyzkoušet ještě následující:


Odstranění xenoestrogenů z okolního prostředí


Xenoestrogeny jsou průmyslové látky, které mají podobnou strukturu jako estrogen, v těle jej nahrazují, ovšem mají pro organismus škodlivé účinky (je například prokázáno, že jejich vlivem se mění pohlaví samců ryb na samičí). Navíc podporují estrogenovou dominanci, která je u endometriózy (či hormonální nerovnováhy) i tak problém. S rozvojem průmyslové výroby je xenoestrogenů všude kolem nás stále více, a proto stojí za to podniknout kroky, které je v našem životě co nejvíce omezí.


Já osobně jsem začala postupně omezovat používání kosmetiky (kondicionér, tělový krém, krém na ruce, krém na obličej, líčení apod.), s tím že kupuji stále více bio a přirodní produkty, případně produkty vůbec nepoužívám. Také jsem vyměnila značnou část čistících prostředků za bio. Ale myslím, že to zdaleka nestačí. Další v plánu je výměna veškerého teflonového nádobí, plastových krabiček, či plastové varné konvice za nerezovou. Myslím, že v životě každého z nás je těchto chemických látek až až, a asi málokdo bude ochoten celý svůj byt (a život) předělat ze dne na den. Postupně se to ale podle mého zvládnout dá, a jsem přesvědčená, že to za námahu stojí.



Masáže pánve, pánevní terapie, jóga


Přístupů k pánevní terapii může být celá řada. Můžete zkusit metodu Ludmily Mojžíšové (já jsem zjistila, že pokud bych ji chtěla cvičit pořádně, zabralo by mi to 45 minut denně a to jsem nezvládla), speciální jógu v Centru hormonální jógy, nebo si zkusit najít fyzioterapeuta zaměřeného na pánevní dno, či maséra, který se specializuje na tento obor (vlastní doporučení bohužel nemám).


Já jsem si například pořídila program Helen Kåselöv Yoga for Endometriosis. Jde především o dýchací a uvolňovací pozice s cílem otevření, uvolnění a prokrvení pánve. Program je bezpochyby velmi prospěšný a vede k pozitivním účinkům. (i když pro mou povahu není úplně ideální.) Může být také skvělý ve chvíli, kdy potřebujete podporu a pomoc psychicky. Dohromady trvá šest týdnů, každý týden dostanete nové materiály a videa. Může vám pomoci dát se do kupy emocionálně, začít na sobě pracovat, získat pozitivní přístup a motivaci do budoucna a přestat se cítit osaměle a v defenzívě.


Aktulizace: Už přes dva roky chodím pravidelně jednou za měsíc u nás v Belgii k osteopatce, se kterou pracujeme na uvolňování napětí kolem bederní páteře a kyčlí. Díky této terapii mám mnohem menší potíže s bolestí zad v první půlce cyklu. V České republice bych doporučila stránky FyzioFemina.cz, kde vám také jistě poradí.



Ricinové obklady

Další osvědčená metoda, kterou jsem zatím nevyzkoušela. Vždy mě odrazovalo, že se budu muset naučit postup, že je s obkladem práce a že je z něj „binec“, ale slyšela jsem už nejméně stokrát, že to opravdu zabírá. Takže se podle mě rozhodně vyplatí je vyzkoušet.


Akupunktura

S akupunkturou také nemám zkušenosti, ale už mnohokrát jsem slyšela, že může pomoci jako úleva od bolestí. Pokud máte dobrou zkušenost, určitě dejte mně i ostatním čtenářům vědět třeba na Facebooku nebo v komentářích k tomuto článku.




NEZAPOMEŇTE SE STARAT I O SVOU DUŠI


O tom, že je endometrióza (či jakékoliv jiné chronické onemocnění) pěkný nápor i na psychiku, vám asi nemusím vykládat. Kromě vyrovnávání se s nemocí je tady ale i další rozměr. Existují teorie, že nemoci jsou projevem psychické nerovnováhy a dokud se nepodaří vyřešit psychické problémy (které můžou být zcela podvědomé), nepodaří se uspokojivě vyřešit ani fyzickou nemoc.


Psychoterapie

Jsem přesvědčená, že dobrý psycholog vám může pomoci vyrovnat se s chronickými bolestmi, zvládnout komunikaci s lékaři, vyřešit pocit vyloučení ze společenského života, či pokud budete chtít, podívat se s vámi hlouběji do vašeho nitra a možná odhalit další bolístky, které vašemu uzdravování tajně brání.



Ženství a spiritualita

I když jsem na toto téma asi nejmenší expert na celém světě, jakmile vás trápí chronické onemocnění ženských orgánů (či dlouhodobá hormonální nerovnováha), možná stojí za to pustit se i do tématu ženství a ženské spirituality. Říká, že životní síla a moudrost žen vychází z její dělohy. Dřív bych se nad takovým tvrzením pousmála. Ale musím se přiznat, že poté, co mi chtěli dělohu vzít, si začínám říkat, že na tom možná něco bude. I mě, naprostého zastánce rovnosti mezi muži a ženami a navíc ženu, která nikdy netoužila po dětech, začalo napadat, co když bych po odstranění dělohy přestala být nějakým způsobem „ženou“ a sama sebou. Co když mě děloha částečně definuje...



Ať už na to máte názor jakýkoliv, nikdy, myslím, neuškodí dívat se na to alespoň tak, že každý sám sobě dlužíme co nejlepší péči a zacházení.



314 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page