• Emma H.

Jak na potravinové doplňky

Pár základních strategií, které mi pomáhají orientovat se v dost nepřehledné realitě
Pouštět se do tématu o potravinových doplňcích se mi nikdy moc nechce. Je to téma, které je pro mě pořád dost velké sousto. Nejsem lékař, ani biochemik, a je pro mě těžké udělat si názor. Na druhé straně jsem přesvědčená, že kdybych doplňky nikdy nezařadila, moje cesta za lepším zdravím by byla mnohem pomalejší a trnitější. Za poslední tři roky jsem sesbírala střípky informací jak z knih, tak z článků svých oblíbených autorů, a vytvořila jsem si pro sebe pár základních pravidel, kterými se při výběru doplňků řídím.


Cílem tohoto článku není hovořit o tom, jaké doplňky jsou vhodné pro ty které zdravotní potíže, ani o tom, jaké konkrétní doplňky se mi osvědčily. (O tom píšu například ve svém článku 10 návyků pro lepší zdraví, Bez ibuprofenu anebo v mém Průvodci pro ženy s endometriózou. Několik konkrétních doporučení také najdete na mé stránce s oblíbenými produkty.) Cílem článku je podělit se o základní pravidla, kterými se při rozhodování řídím.1. Naučte se číst ingredience.


Čtení ingrediencí je noční můrou snad pro každého z nás. Většině totiž nerozumíme. Pokud je pro nás ale důležité zbavit se potravinových intolerancí a vyřešit zdravotní potíže, skryté přísady v potravinových doplňcích si nemůžeme dovolit ignorovat. A proto nám nezbude než zapátrat po tom, co kupované přípravky opravdu obsahují. Až budete doplňky kupovat, hledejte takové, které nebudou obsahovat (v závislosti na vaší intoleranci) přidaný cukr, lepek, laktózu, kukuřičný či rýžový škrob či například sóju. O chemických barvivech ani nemluvím. Divili byste se, kolik běžně prodávaných doplňků tyto látky obsahuje.