top of page

KOKOSOVÝ BROWNIE

Kategorie: AIP

kokosový_brownie_(2)_edited.jpg

Variant na paleo brownie je v dnešní době už na internetu nespočet. Dokonce existují i AIP možnosti (například tento recept na GrazedAndEnthused.com). Když jsem se ještě neřídila zásadami paleo, ráda jsem si občas upekla čokoládovou buchtu s kokosem. Kombinace čokolády a kokosu mi vždycky chutnala, a tak občas upeču tento kokosový brownie, který je obdobou mé (kdysi) oblíbené buchty. Používá kombinaci mandlové mouky a strouhaného kokosu, ale jsem přesvědčená, že by šel vyrobit i jen s kokosem (anebo jen s mandlovou moukou). Zaexperimentujte a uvidíte. (Jako vždy mi můžete udělat radost a podělit se na mé Facebookové stránce.)

Recept je už tradičně bez lepku a mléka, a jinak je to klasika – vejce, kokosový krém, arrowroot, med a strouhaná čokoláda. Těsto máte hotové za pět minut, brownie vám úžasně provoní byt a rozhodně potěší vaše chuťové pohárky.  Doufám, že je z mého blogu vidět, že paleo pečení není zas tak velká věda. Jakmile si uděláte zásobu netradičních surovin, najde se spousta jednoduchých receptů, které zvládne každý.

Nejenom, že na tom nemůžete nic pokazit, ale recept můžete použít i na slavnostnější příležitosti. Stačí těsto nalít do dortové formy a hotový korpus ozdobit například polevou z kokosového krému, avokáda a kakaa, anebo nakrájenými kousky ovoce. A hned budete mít zdravý narozeninový dort.

PŘÍSADY

POSTUP

  • 1 hrnek strouhaného kokosu

  • 3/4 hrnku mandlové mouky

  • 165 ml (malá plechovka) kokosového mléka nebo krému (tentokrát jsem měla mléko s emulgátorem, takže tekuté)

  • 4 vejce

  • 2 lžíce arrowrootu

  • 1/2 hrnku medu

  • 3 lžíce kakaa

  • 1/2 hrnku strouhané čokolády / čokoládových kousků na pečení

  • 1/4 lžičky jedlé sody

  • 1/2 lžičky skořice

1. Předehřejeme si troubu na 175°C.

2. mixéru pečlivě smícháme všechny ingredience.

3. Těsto nalijeme do tukem vytřené formy.

4. Pečeme cca 20 minut. Po vychladnutí můžeme podávat.

DALŠÍ TIPY

Recept je tak jednoduchý, že můžete použít více méně to, co už máte doma, a nemusíte se moc zabývat sháněním speciálních ingrediencí. Kokosové mléko by v tomto receptu mělo zafungovat jakékoliv, i to více tekuté, i to více tuhé.

Jak již zmiňuju v úvodu, můžete recept zkusit udělat i zcela bez mandlové mouky, pouze se strouhaným kokosem. Jsem přesvědčená, že se povede i tato varianta.

Co se týče strouhané čokolády, já si dávám pozor, abych kupovala čokoládu bez sójového lecitinu. V bio obchodech se dají sehnat různé značky a v supermarketech můžete narazit na čokoládu Lindt, jejíž vysokoprocentní varianty sóju neobsahují (kromě obligátního upozornění, že „může obsahovat stopové množství“). U Lindt si radši ale vždy zkontrolujte složení, protože jestli mě paměť neklame, jakmile se dostanete pod nějakých 85% podílu kakaa, sója se ve složení objeví. Některé čokolády Tesco jsou také bez sóji. Někdy si objednám z Amazonu Green & Black's. Čokoládu nemusíte nutně strouhat, stačí najemno nakrájet.

Pokud byste chtěli, můžete do brownie zapracovat ještě avokádo nebo banán, ale není to potřeba. A kdyby se vám chtělo si s receptem pohrát, dovedu si v něm představit třeba i třešně nebo maliny.

Dobrou chuť!

kokosový_brownie_(2)_edited.jpg

AUTOIMUNITNÍ KUCHAŘKY

Autoimmune Paleo Cookbook

The Nutrient-Dense Kitchen: 125 Autoimmune Paleo Recipes for Deep Healing and Vibrant Health

Autoimmune Protocol Made Simple Cookbook: Start Healing Your Body and Reversing Chronic Illness Today with 100 Delicious Recipes

The Autoimmune Solution Cookbook: Over 150 Delicious Recipes to Prevent and Reverse the Full Spectrum of Inflammatory Symptoms and Diseases

PROGRAM AMAZON ASSOCIATES

Online Shopping

Své stránky provozuji čistě ve volném čase jako svůj koníček, nejsou komerční, ani výdělečné. Program Amazon Associates mi umožňuje nejen uvést zde konkrétní odkazy, ale zároveň mi při koupi produktů přes daný link je na účet připsáno drobné procento z prodeje (cena produktu pro vás zůstává stejná). Díky programu mě můžete touto formou podpořit. Mohu vás ujistit, že uvádím pouze produkty a knihy, které považuji za kvalitní. Filozofii o tom, proč jsem produkty a knížky zařadila na blog najdete zde. Děkuji za pochopení!

 

OBLÍBENÉ PRODUKTY

Jelikož se mě často ptáte na doporučení konkrétních značek a produktů, rozhodla jsem se je také zařadit jako obsah na blog. Vytvořila jsem mimo jiné stránku s mými oblíbenými produkty, kde najdete mé oblíbené produkty z kategorií potravinové doplňky (probiotika, vitamíny a minerály, enzymy a výtažky z rostlin), kuchyňské spotřebiče a potraviny, vychytávky do kuchyně, dámské produkty, kosmetika, hygiena a relax, volný čas a osobní rozvoj. Stránku pravidelně aktualizuji a vždy na ni hledám výrobky, u kterých vychází co nejlepší poměr cena-dostupnost-kvalita.

 

Glass Water Bottle
bottom of page