top of page

MANDLOVÉ KOŠÍČKY

Kategorie: Paleo

mandlové košíčky (2)_edited.jpg

Tento recept bychom mohli zařadit do kategorie „tuková bomba“ (v angličtině se takovým říká fat bomb). To samé platí o mých Karobových pralinkách a Raffaello srdíčkách. Tukové bomby se hodí, pokud chce člověk například zdravým způsobem přibrat na váze (tím myslím, že se nechce cpát cukry, ale raději volí zdravé tuky), anebo můžou pomoct, pokud někdo dodržuje tzv. ketogenní dietu (v tom případě ovšem omezte sladidla v receptu na minimum).

 

Co je to „keto“ dieta? Jedná se o dietu, kdy člověk ze stravy přijímá tak málo sacharidů (cukrů a škrobů) a tolik tuků, že se jeho tělo i mozek permanentně přepnou na spalování tuku jako primárního zdroje energie. Když se tělo dostane do nutriční ketózy, játra začnou produkovat ketonová tělíska. Ta jsou výhodná proto, že dokáží přejít z krve do mozkových buněk, aniž by je tělo předtím muselo ještě nějak přeměnit. Játra tedy spalují tuk a jako vedlejší produkt vznikají ketonová tělíska, která pak využije mozek. Čím déle se člověk ve stavu ketózy nachází, tím více produkuje enzymů, které ketózu podporují, a ketony jsou pro tělo ještě jednodušeji použitelné.

 

Po internetu kolují informace, že ketóza je zdraví nebezpečná. Ovšem Terry Wahls ve své knize The Wahls Protocol upozorňuje, že nutriční ketóza nebezpečná není. Naopak má uzdravující potenciál. V minulosti neměli lidé během zimy téměř žádný přístup k sacharidům a přežívali právě díky tukům. Tělu je tento mechanismus geneticky velmi dobře známý! Jen platí to, že pokud má tělo přísun sacharidů, spaluje je přednostně. Jakmile mu je ale odebereme, nastaví se na spalování tuků. Musíme mu ovšem dopřát dostatek času na „přeprogramování“ svého chování. JJ Virgin o tom hovoří ve své knize The Sugar Impact Diet.

 

Ketogenní dieta se v dnešní době úspěšně používá například při léčbě epilepsie, ovšem existuje řada klinických důkazů, že má obrovský potenciál při snížení dopadu dalších onemocnění, například neurodegenarativního charakteru (Parkinson, Alzheimer či roztroušená skleróza). Ketóza je také extrémně prospěšná pro nastartování hubnutí a léčbu obezity.

Upozornění: Ketogenní diety by se neměly držet dlouhodobě, a ženy by při experimentování s ketogenní dietou měly být ještě opatrnější. Příliš nízký obsah sacharidů ve stravě může mít vliv na hormonální pochody a vést například ke ztrátě mensturace.

Pro dosažení „keto“ stavu by váš příjem sacharidů (včetně škrobů) nesměl být vyšší než 25 gramů denně. To vám s těmito mandlovými košíčky rozhodně nemůžu zaručit (ovšem není pochyb, že můžete experimentovat s použitím co nejmenšího množství javorového sirupu, jaké zvládnete). Rozhodně vám ale můžu zaručit, že pokud se rozhodnete do stravy zařadit víc zdravých tuků a vysadit naopak sacharidy, uvidíte na sobě změny k lepšímu. Víc si o tom můžete přečíst v mém článku Proč potřebujeme více tuku.

PŘÍSADY

POSTUP

ČOKOLDOVÁ VRSTVA

  • 1/4 hrnku kakaového másla

  • 1/4 hrnku kokosového oleje

  • 1 lžíce kakaového prášku

Volitelně navíc:

 

MANDLOVÁ VRSTVA

  • 1/2 hrnku 100% mandlového másla

  • 1 lžíce kokosového oleje

  • 1 lžíce javorového sirupu (ne medu)

  • vanilková esence

 

…a navíc

  • ½ hrnku sekaných mandlí

1. Nejdříve si vytvoříme spodní, čokoládovou vrstvu: Kakaové máslo a kokosový olej rozpustíme na velmi mírném ohni.

2. Přimícháme javorový sirup, pokud používáme.

3. Za stálého míchání přimícháme sušené kokosové mléko (pokud používáme) a kakao tak, aby se hmota úplně spojila.

4. Výslednou hmotu nalijeme do silikonové formy na muffiny (či jiné vhodné formy). Naplníme jí pouze dno. Formu dáme zchladit do mrazáku, zatímco si připravíme mandlovou vrstvu.

5. Na mírném ohni (o stupeň či dva vyšším než při přípravě čokolády) si rozpustíme mandlové máslo a kokosový olej.

6. Přimícháme javorový sirup a vanilkovou esenci.

7. Vytáhneme formu z mrazáku. Na čokoládu (která bude již minimálně trochu, ne-li hodně ztuhlá) nasypeme vrstvu sekaných mandlí.

8. Na vrstvu mandlí nalejeme mandlovou vrstvu, kterou jsme si právě připravili a posypeme ji znovu nasekanými mandlemi.

9. Dáme ztuhnout na cca 20-30 minut do mrazáku. Poté vyndáme z formiček a můžeme podávat. Skladujeme v ledničce.

DALŠÍ TIPY

Při rozpouštění kakaového másla si dejte pozor, abyste sporák nastavili opravdu jen na tu nejmenší možnou hodnotu, aby se vám máslo nepřipálilo.

V tomto receptu používáme javorový sirup, který tentokrát NENÍ zaměnitelný s medem. Med se kvůli svému složení s olejem plně nespojí a košíčky vám neztuhnou do podoby čokolády, ztuhne jen olej a med bude vytékat.

Čokoládovou vrstvu si můžete udělat „drsnější“, podobnou extra hořké čokoládě,  či „mírnější“, podobnou spíše čokoládě mléčné. Mírnější verze obsahuje navíc sušené kokosové mléko a javorový sirup.

Pokud jde o chladnutí čokoládové vrstvy, je na vás, zda počkáte delší či kratší dobu. Pokud budete čekat jen chvíli, čokoláda ještě nebude úplně ztuhlá, a tudíž je pravděpodobné, že nevytvoříte samostatnou mandlovou vrstvu, ale že se vám mandle „propadnou“ do ještě tekuté čokolády a spojí se s ní. Já jsem nikdy nebyla moc trpělivá a nečekala jsem, až mi čokoláda ztuhne úplně. Výsledku to nijak nevadí!

Můžete samozřejmě použít jakékoliv ořechy, včetně jejich úpravy. Zkuste místo nasekaných mandlových lupínků použít ořechy nahrubo nasekané, nebo klidně celé! Můžete zkusit místo ořechů použít i semínka.

 

Jak vyrobit Snickers

Pokud chceme vyrobit domácí Snickers, potřebujeme jen výše popsaným vrstvám dát jinou formu.

Ořechy – Pro „pravé“ Snickers použijte ideálně buráky (které oficiálně jsou luštěninou), nejlépe celé, nakrájené na polovinu nebo nasekané. (Vlastně ani nevím, nepamatuju si, kdy jsem naposledy měla Snickers z obchodu.)

Mandlová (nebo buráková) vrstva – Vámi zvolené ořechové máslo si připravte stejně, jako mandlovou vrstvu popsanou výše. Poté jej nalijte do vhodných formiček (ideálně něco takového nebo takového. Na ořechovou vrstvu nasypejte ořechy. Nechejte dostatečně zchladit v mrazáku  (minimálně půl hodiny, ne-li déle).

Čokoláda na přelití – Tak deset minut před vyndáním ztuhlých ořechových tyčinek z mrazáku si připravte čokoládu podle výše uvedeného popisu. Připravte si tác nebo talířek s pečícím papírem, na který položíte ořechové tyčinky, abyste je mohli zalít čokoládou. Vyndejte ořechové tyčinky z mrazáku, vyklopte je z formiček a vyskládejte je na připravený tác. Tyčinky zalijte čokoládou tak, aby na nich vytvořila jednolitou vrstvu. Dejte zpět do mrazáku zchladnout.

Jestli jste perfekcionisté, můžete si po připravení čokolády přidat ještě jeden krok: Čokoládu nejdřív nalijte na ztuhlé tyčinky ještě ve formě (po vyklopení utvoří vrstvičku zespodu tyčinky). Nechte opět dostatečně zchladit v mrazáku. Až poté čokoládu nalijte na vyklopené tyčinky podle popisu výše.

Dobrou chuť!

mandlové košíčky_edited.jpg

AUTOIMUNITNÍ KUCHAŘKY

Autoimmune Paleo Cookbook

The Nutrient-Dense Kitchen: 125 Autoimmune Paleo Recipes for Deep Healing and Vibrant Health

Autoimmune Protocol Made Simple Cookbook: Start Healing Your Body and Reversing Chronic Illness Today with 100 Delicious Recipes

The Autoimmune Solution Cookbook: Over 150 Delicious Recipes to Prevent and Reverse the Full Spectrum of Inflammatory Symptoms and Diseases

PROGRAM AMAZON ASSOCIATES

Online Shopping

Své stránky provozuji čistě ve volném čase jako svůj koníček, nejsou komerční, ani výdělečné. Program Amazon Associates mi umožňuje nejen uvést zde konkrétní odkazy, ale zároveň mi při koupi produktů přes daný link je na účet připsáno drobné procento z prodeje (cena produktu pro vás zůstává stejná). Díky programu mě můžete touto formou podpořit. Mohu vás ujistit, že uvádím pouze produkty a knihy, které považuji za kvalitní. Filozofii o tom, proč jsem produkty a knížky zařadila na blog najdete zde. Děkuji za pochopení!

 

OBLÍBENÉ PRODUKTY

Jelikož se mě často ptáte na doporučení konkrétních značek a produktů, rozhodla jsem se je také zařadit jako obsah na blog. Vytvořila jsem mimo jiné stránku s mými oblíbenými produkty, kde najdete mé oblíbené produkty z kategorií potravinové doplňky (probiotika, vitamíny a minerály, enzymy a výtažky z rostlin), kuchyňské spotřebiče a potraviny, vychytávky do kuchyně, dámské produkty, kosmetika, hygiena a relax, volný čas a osobní rozvoj. Stránku pravidelně aktualizuji a vždy na ni hledám výrobky, u kterých vychází co nejlepší poměr cena-dostupnost-kvalita.

 

Glass Water Bottle
bottom of page