top of page

RAFFAELLO SRDÍČKA

Kategorie: Paleo / AIP

Raffaelo srdíčka (1)_edited.jpg

Už dříve jsem psala, že v rámci paleo se s dezerty nepočítá. Alespoň ne často. Ale taky jsem hned nato přiznala, že si nedovedu představit svůj život bez sladkostí. A už vůbec mi nepomáhá skutečnost, že mě pečení a experimentování v kuchyni baví (a navíc ta vůně!).

Současně ale neustále opakuju, že nejlépe je mi při dodržování striktního autoimunitního protokolu (AIP). A i tak některé potraviny, které jsou v rámci autoimunitního protokolu (AIP) povolené (např. banány, kokos či tapioková mouka), mi ve větším množství dělají zle. Jsou prostě hůře stravitelné a někdy si s nimi můj organismus poradí lépe, a někdy hůře. A tak pořád hledám a zkouším nové nenáročné dobroty (nenáročné na přípravu i na trávení).

Čokoláda je z AIP vyloučena, protože může být problematická z následujících důvodů:

  • Kyselina fytová – Jedná se o kyselinu, která je ve velkém množství přítomná např. v ořeších a luštěninách a kterou naše tělo neumí vstřebat. Problém je v tom, že kyselina na sebe navazuje minerály (typicky Ca, Mg, Fe, K a Zn) a tělo tak nemůže vstřebat ani je. Proto se kyselina fytová zařazuje mezi tzv. anti-živiny. Kyselina fytová je ve velkém množství přítomna i v kakaovém prášku.

 

  • Kofein – Kofein (ať pochází z jakéhokoliv zdroje, např. káva, čaj, čokoláda či energetické nápoje) podporuje vylučování kortizolu. Kortizol je stresový hormon, který může nadměrně stimulovat imunitní systém (a také vám například narušit zdravý spánek). Navíc je prokázáno, že čím vyšší množství kortizolu v krvi (dlouhodobě), tím větší pravděpodobnost zánětlivých procesů v těle. 

 

  • Oxaláty – Oxaláty jsou látky přirozeně přítomné v rostlinách i živočiších, jejichž přílišné nahromadění v organismu může vést například k ledvinovým kamenům (zvýšená propustnost střeva může být jednou z příčin nedostatečného zpracování oxalátů). Oxaláty způsobují problémy také lidem s citlivým močovým měchýřem (takže pokud máte podezření na intersticiální cystitidu nebo endometriózu, pozor). Ve vysokém množství je najdete, kromě kakaa, také v mandlích, špenátu, sladkých bramborách či v kiwi a ostružinách (abych uvedla příklady potravin hojně konzumovaných v rámci paleo).

 

  • Histamin – Histamin je látka, kterou tělo produkuje přirozeně samo, ale kterou také přijímáme v potravinách. Někteří lidé mají ovšem s histaminem problém (buď proto, že jejich buňky jej produkují nadměrně, mnohem častěji však proto, že jim chybí dostatečné množství enzymu DAO, který histamin v těle rozkládá). Nejčastější projevy histaminové intolerance jsou příznaky zaměnitelné s nachlazením či alergií, např. kýchání, smrkání a zduřelé nosní sliznice, kašel, napuchlé a svědící oči, bolest kloubů apod. Takže pokud trpíte sennou rýmou, je lepší se vyhýbat vysoce histaminovým potravinám. Více si o histaminové intoleranci můžete přečíst na blogu Histaminové Kašulky.

 

 

Tato kokosová srdíčka jsou takovým hybridem mezi bílou čokoládou a pochoutkou typu Raffaello. A jaké jsou jejich výhody? Z problematických surovin v nich používáme pouze kakaové máslo, což je tuk získaný po vylisování kakaových bobů. Důležité je, že neobsahuje žádný kofein a má výrazně nižší podíl kyseliny fytátové a oxalátů než jiné produkty z kakaa. Histamin sice obsahuje, ale už i tak jsme se v tomto receptu zbavili řady problematických látek (včetně laktózy a kaseinu z mléčných výrobků), takže šance, že tuto dobrůtku budeme tolerovat, se zvyšuje. Takže hurá do experimentování!

PŘÍSADY

POSTUP

1. Kakaové máslo a kokosový olej rozpustíme na velmi mírném ohni.

2. Přimícháme javorový sirup.

3. Za stálého míchání přimícháme sušené kokosové mléko tak, aby se hmota úplně spojila.

4. Výslednou hmotu nalijeme do formy na čokoládu. Formičky nenaplníme až po okraj, ale necháme si místo na strouhaný kokos, který na tekutou hmotu nasypeme.

5. Dáme ztuhnout na cca 10-20 minut do mrazáku. Poté vyndáme z formiček a můžeme mlsat. Skladujeme v ledničce.

DALŠÍ TIPY

Při rozpouštění kakaového másla si dejte pozor, abyste sporák nastavili opravu jen na tu nejmenší možnou hodnotu, aby se vám máslo nepřipálilo.

V tomto receptu používáme javorový sirup, který tentokrát NENÍ zaměnitelný s medem. Med se kvůli svému složení s olejem plně nespojí a srdíčka vám neztuhnou do podoby čokolády, ztuhne jen olej a med bude vytékat.

Pokud se chcete striktně držet AIP, kakaové máslo nahraďte kokosovým olejem.

 

Jak vyrobit Raffaello

Pokud budete chtít vyrobit Raffaello, chce to pár drobných změn. Do rozpuštěné směsi přimíchejte ještě 1/8 až 1/4 hrnku kokosového krému a lžíci až dvě kokosu. Kokosové máslo přimíchávejte už za nižší teploty (závisí, jakou teplotu vaše máslo bude mít). Máslo zahřejte pouze tak, aby vám šla vymíchat hladká směs, kterou budete schopní v ruce uválet do kuliček. Kuličky obalte strouhaným kokosem a dejte ztuhnout do mrazáku. (Křupavý oplatek z pravého Raffaello budete muset oželit.)

Dobrou chuť!

Raffaelo srdíčka (2)_edited.jpg

AUTOIMUNITNÍ KUCHAŘKY

Autoimmune Paleo Cookbook

The Nutrient-Dense Kitchen: 125 Autoimmune Paleo Recipes for Deep Healing and Vibrant Health

Autoimmune Protocol Made Simple Cookbook: Start Healing Your Body and Reversing Chronic Illness Today with 100 Delicious Recipes

The Autoimmune Solution Cookbook: Over 150 Delicious Recipes to Prevent and Reverse the Full Spectrum of Inflammatory Symptoms and Diseases

PROGRAM AMAZON ASSOCIATES

Online Shopping

Své stránky provozuji čistě ve volném čase jako svůj koníček, nejsou komerční, ani výdělečné. Program Amazon Associates mi umožňuje nejen uvést zde konkrétní odkazy, ale zároveň mi při koupi produktů přes daný link je na účet připsáno drobné procento z prodeje (cena produktu pro vás zůstává stejná). Díky programu mě můžete touto formou podpořit. Mohu vás ujistit, že uvádím pouze produkty a knihy, které považuji za kvalitní. Filozofii o tom, proč jsem produkty a knížky zařadila na blog najdete zde. Děkuji za pochopení!

 

OBLÍBENÉ PRODUKTY

Jelikož se mě často ptáte na doporučení konkrétních značek a produktů, rozhodla jsem se je také zařadit jako obsah na blog. Vytvořila jsem mimo jiné stránku s mými oblíbenými produkty, kde najdete mé oblíbené produkty z kategorií potravinové doplňky (probiotika, vitamíny a minerály, enzymy a výtažky z rostlin), kuchyňské spotřebiče a potraviny, vychytávky do kuchyně, dámské produkty, kosmetika, hygiena a relax, volný čas a osobní rozvoj. Stránku pravidelně aktualizuji a vždy na ni hledám výrobky, u kterých vychází co nejlepší poměr cena-dostupnost-kvalita.

 

Glass Water Bottle
bottom of page