top of page

MRAMOROVÁ PALEO BUCHTA

Kategorie: Paleo

mramorová_buchta_(3)_edited.jpg

Tento výtvor jsem stejně tak mohla nazvat „banánová buchta", protože základ pro těsto tvoří plantejny, a navíc se do ní přidávají i banány. Pokud nemáte s plantejny zkušenosti, doporučuji přečíst povídání k mému receptu na netradiční makovec, najdete tam vše potřebné. Tady jen připomenu, že je potřeba použít zelené plantejny (a nečekat, až vám doma změknou a zežloutnou). Je to důležité kvůli textuře a konzistenci těsta.

Jinak musím říct, že jsem poslední dobou zase o něco přísnější, ale buchta mi i přes potenciálně problematické ingredience (mandle, vejce, kakao) žádné problémy neudělala. A naprosto uspokojila mou touhu po pečení (vůně víkendového pečení po celém bytě je prostě k nezaplacení), stejně jako mou chuť na sladké a mou potřebu se do dezertu pořádně zakousnout. (Znáte to taky? Ovoce, jakkoli kreativní smoothie, domácí čokoládový pudink, ani nic podobného prostě někdy není dost dobré.)

Se základním těstem se podle mého dá dobře experimentovat, takže obměňujte, vymýšlejte a zkoušejte. Níže najdete tipy, jak buchtu zbavit ještě dalších potenciálních alergenů.

PŘÍSADY

POSTUP

 • 2 zelené plantejny

 • 2 banány

 • 1/4 hrnku mandlové mouky

 • 4 vejce

 • 1/4 hrnku kokosového oleje

 • 1 plechovka (400 ml) kokosového mléka / krému (ne tekuté mléko z krabice)

 • 2 lžíce medu

 • 1/4 hrnku kakaa

 • vanilka

 • 1/4 lžičky jedlé sody

 • špetka soli

1. Předehřejeme si troubu na 175°C.

2. Podélně ořízneme slupku plantejnů a oloupáme je. Nakrájíme na drobná kolečka, která v mixéru rozmixujeme na hrubou moučku. Dáme ji zatím stranou.

3. Na mírném ohni rozpustíme kokosový olej.

4.mixéru rozmixujeme banány a vejce, přidáme kokosové mléko a mixujeme na kaši.

5. Přidáme všechny ostatní suroviny kromě kakaa (včetně mouky z plantejnů) a vyšleháme těsto.

6. Vymažeme formu tukem. Nalijeme do ní půlku těsta.

7. Ke zbývající půlce těsta přimícháme kakao. Kakaové těsto nalijeme na vanilkové. Můžeme promíchat s vanilkovým, nebo nemusíme.

8. Pečeme cca 45 minut. Po zchladnutí vyklopíme z formy a můžeme podávat.

DALŠÍ TIPY

Při výběru kokosového mléka je důležité, abyste volili takové, které obsahuje hodně tuku a málo emulgátorů. Nepoužívejte mléko v kartonu, u kterého víte, že je tekuté a nikdy se u něj neoddělí tučná a vodnatá část. Pokud sáhnete po mléku v plechovce, je velká pravděpodobnost, že po otevření najdete ve vrchní části 2 – 3 cm tlustou tuhou vrstvu kokosového „krému“, a pod ním spíše průhlednou kokosovou vodu. To je přesně mléko, které hledáte. Při míchání v mixéru se vše krásně spojí a vytvoří lepší konzistenci těsta.

Hotovou buchtu doporučuju skladovat v ledničce.

S receptem si můžete pohrát a zkusit jen vanilkovou verzi, nebo jenom čokoládovou. Můžete přidat skořici, nebo směs koření do perníku. Můžete zkusit přimíchat i ovoce (ale pozor, aby těsto nebylo příliš vlhké, mohlo by se stát, že nebude držet pohromadě).

Pokud byste se chtěli ještě víc přiblížit autoimunitnímu protokolu (AIP), kakao nahraďte karobem a mandlovou mouku kokosovou. Můžete také zkusit vyhnout se bílkům (ty bývají většinou mnohem problematičtější než žloutky) a místo 4 celých vajec použít 6 žloutků (mějte ale na paměti, že buchta pořád oficiálně nebude AIP). Já jsem tuto verzi zatím nezkoušela, ale mohlo by to fungovat.

Dobrou chuť!

mramorová_buchta_(3)_edited.jpg

AUTOIMUNITNÍ KUCHAŘKY

Autoimmune Paleo Cookbook

The Nutrient-Dense Kitchen: 125 Autoimmune Paleo Recipes for Deep Healing and Vibrant Health

Autoimmune Protocol Made Simple Cookbook: Start Healing Your Body and Reversing Chronic Illness Today with 100 Delicious Recipes

The Autoimmune Solution Cookbook: Over 150 Delicious Recipes to Prevent and Reverse the Full Spectrum of Inflammatory Symptoms and Diseases

PROGRAM AMAZON ASSOCIATES

Online Shopping

Své stránky provozuji čistě ve volném čase jako svůj koníček, nejsou komerční, ani výdělečné. Program Amazon Associates mi umožňuje nejen uvést zde konkrétní odkazy, ale zároveň mi při koupi produktů přes daný link je na účet připsáno drobné procento z prodeje (cena produktu pro vás zůstává stejná). Díky programu mě můžete touto formou podpořit. Mohu vás ujistit, že uvádím pouze produkty a knihy, které považuji za kvalitní. Filozofii o tom, proč jsem produkty a knížky zařadila na blog najdete zde. Děkuji za pochopení!

 

OBLÍBENÉ PRODUKTY

Jelikož se mě často ptáte na doporučení konkrétních značek a produktů, rozhodla jsem se je také zařadit jako obsah na blog. Vytvořila jsem mimo jiné stránku s mými oblíbenými produkty, kde najdete mé oblíbené produkty z kategorií potravinové doplňky (probiotika, vitamíny a minerály, enzymy a výtažky z rostlin), kuchyňské spotřebiče a potraviny, vychytávky do kuchyně, dámské produkty, kosmetika, hygiena a relax, volný čas a osobní rozvoj. Stránku pravidelně aktualizuji a vždy na ni hledám výrobky, u kterých vychází co nejlepší poměr cena-dostupnost-kvalita.

 

Glass Water Bottle
bottom of page