top of page

BATÁTOVÉ BRAMBORÁČKY

Kategorie: Paleo / AIP + žloutky

037_edited.jpg

Dodržování autoimunitního protokolu (AIP) člověku v mnohém zjednoduší život. Většina jídel totiž sestává z jednoduché (ale rozmanité) kombinace kvalitního masa či ryb a zeleniny. Maso můžete udělat na pánvi, v troubě či podusit v hrnci, stačí přidat jen sůl a vaše oblíbené bylinky (případně plátek citrónu nebo olivy, a samozřejmě kolik zeleniny budete chtít). Jako přílohu je vždy vhodné volit teplou zeleninu a navíc salát ze zeleniny čerstvé. Jednodušší už to být nemůže. A je to také důvod, proč zde nenajdete moc receptů na hlavní jídlo. Nejsou potřeba.

 

Tyto bramboráčky si můžete schovat na zvláštní příležitosti nebo je použít jako ideální přílohu ve chvíli, kdy máte chuť na něco nezdravého (nezdravé nejsou, jen nám pomáhají obalamutit centrum slasti v mozku!). Od klasických bramboráčků se liší ve dvou věcech: jsou vyrobeny ze sladkých brambor, a ne z klasických (níže vysvětlím, proč), a na zahuštění nepoužíváme mouku (lepek způsobuje zvýšenou propustnost střeva a podkopává tím správné fungování imunity), ale arrowroot (prášek z maranty třtinové), který žádné takové negativní účinky nemá.

 

A proč tedy brambory (společně s rajčaty, paprikou, lilkem, chilli, kajenským pepřem a goji) nepoužívám? Tyto rostliny patří do čeledi lilkovité (společně s tabákem či rulíkem zlomocným) a jsou velmi častým původcem potravinových nesnášenlivostí. Lidem s autoimunitním onemocněním navíc často způsobují ještě větší potíže než lepek.

 

Lilkovité působí tělu problémy především kvůli třem látkám, které obsahují: lektiny, saponiny a kapsaicin. Lektiny jsou bílkoviny, které na sebe vážou cukr a které najdeme ve všech rostlinách. Problém je, že ne všechny lektiny jsou neškodné. Některé (např. v lilkovitých) mají výraznou vlastnost odolávat rozkladu (trávení) a narušovat správné fungování buněk ve střevě. Saponiny také podkopávají správné fungování střeva. Mají totiž tzv. adjuvantní vlastnosti, díky kterým působí v membránách buněk pórovitost (opět nechvalnou propustnost). Kapsaicin je látka, která má řadu pozitivních účinků. Bohužel má ale zároveň silný dráždivý efekt, a proto může citlivým jedincům způsobovat další problémy.

 

Zajímavost: Adjuvanty z rajčat se přidávají do očkovacích látek. Cílem je, aby se v těle spustila imunitní reakce a tělo si na danou látku vytvořilo protilátky.

 

Navíc existují důkazy, že strava bohatá na brambory vede k vyšší míře zánětu v těle. A pokud vám tyto informace nestačí, dodám ještě jednu: Věděli jste, že v jedné bramboře je stejné množství cukru jako ve čtyřech hrncích mrkve? [1]

 

Více si o lilkovitých a jejich negativních účincích (nejen) při autoimunitních onemocněních můžete přečíst v článku Sarah Ballantyne PhD. [2]

 

Sladké brambory ale naštěstí nemají se škodlivými lilkovitými co do činění, patří do čeledi svlačcovitých, a proto si je můžeme v klidu dopřávat. Je ale potřeba zdůraznit, že obsahují především škrob (což je komplexní forma sacharidů). Pokud si tedy hlídáte linii a vyhýbáte se cukrům (protože už se dávno ví, že přibývání na váze, stejně jako kardiovaskulární choroby způsobují cukry a ne tuky!), se sladkými bramborami nakládejte opatrně. Pokud jste ale naopak jako já a neustále hledáte příležitosti, jak přibrat, neváhejte a dělejte si bramboráčky klidně několikrát týdně.

 

Upozornění ke žloutkům: Vajíčka jsou z první, eliminační, fáze AIP vypuštěna. Jsou totiž také častým alergenem (a bílky jsou navíc problematické kvůli enzymu lysozym, který narušuje buněčnou membránu). [3] V další fázi opětovného zařazování potravin a zjišťování vlastních potravinových nesnášenlivostí se nejdříve zařadí právě žloutky, u kterých je menší pravděpodobnost reakce. Tento recept je tedy vhodný pro ty, kteří vědí, že jim žloutky nezpůsobují žádné problémy. A ještě jedno upozornění. Pokud nekupujete bio vejce, můžou vám způsobovat problémy ne vejce jako taková, ale zbytky sóji, kterou jsou kuřata krmena. Proto se při potížích vyplatí experimentovat s různými typy vajec. Najděte si taková, jejichž zdroj je kvalitní!

[1] JJ Virgin. The Sugar Impact Diet: Drop 7 Hidden Sugars, Lose Up to 10 Pounds in Just 2 Weeks. Headline Publishing Book. 2014

[2] http://www.thepaleomom.com/2012/08/the-whys-behind-autoimmune-protocol.html

[3] http://www.thepaleomom.com/2012/06/whys-behind-autoimmune-protocol-eggs.html

PŘÍSADY

POSTUP

  • 1 velká sladká brambora

  • 4 žloutky

  • 1 1/2 lžičky arrowroot

  • sůl, bylinky

  • olivový olej na smažení

  • (další zelenina)

1. Smícháme žloutky, arrowroot a sůl.

 

2. Nastrouháme bramboru (např. v mixéru za pomocí příslušné čepele). Pokud používáme i další zeleninu, nakrájíme ji či nastrouháme.

 

3. Nakrájíme bylinky.

 

4. Smícháme vše dohromady a deset minut necháme uležet.

 

5. Smažíme na pánvi na olivovém oleji.

DALŠÍ TIPY

I bramboráčky jsou dobrá příležitost, jak do stravy zařadit ještě více zeleniny nebo zeleninu, kterou běžně nepoužíváte. Můžete přidat pastinák, mrkev, cuketu, řapíkatý celer atd.

 

Bylinky můžete jako vždy použít čerstvé nebo sušené.

 

Tuk zvolte takový, který je v rámci AIP / paleo povolený: kvalitní sádlo, olivový, kokosový, avokádový, z makadamií atd.

 

Pokud chcete recept přece jen zkusit bez žloutků, můžete brambory nejdříve trochu povařit. Další možností je smíchat arrowroot v troše vody s želatinou. Tipy, jak místo vajec používat želatinu, nadete v tomto článku He Won't Know It's Paleo.

Dobrou chuť!

037_edited.jpg

AUTOIMUNITNÍ KUCHAŘKY

Autoimmune Paleo Cookbook

The Nutrient-Dense Kitchen: 125 Autoimmune Paleo Recipes for Deep Healing and Vibrant Health

Autoimmune Protocol Made Simple Cookbook: Start Healing Your Body and Reversing Chronic Illness Today with 100 Delicious Recipes

The Autoimmune Solution Cookbook: Over 150 Delicious Recipes to Prevent and Reverse the Full Spectrum of Inflammatory Symptoms and Diseases

PROGRAM AMAZON ASSOCIATES

Online Shopping

Své stránky provozuji čistě ve volném čase jako svůj koníček, nejsou komerční, ani výdělečné. Program Amazon Associates mi umožňuje nejen uvést zde konkrétní odkazy, ale zároveň mi při koupi produktů přes daný link je na účet připsáno drobné procento z prodeje (cena produktu pro vás zůstává stejná). Díky programu mě můžete touto formou podpořit. Mohu vás ujistit, že uvádím pouze produkty a knihy, které považuji za kvalitní. Filozofii o tom, proč jsem produkty a knížky zařadila na blog najdete zde. Děkuji za pochopení!

 

OBLÍBENÉ PRODUKTY

Jelikož se mě často ptáte na doporučení konkrétních značek a produktů, rozhodla jsem se je také zařadit jako obsah na blog. Vytvořila jsem mimo jiné stránku s mými oblíbenými produkty, kde najdete mé oblíbené produkty z kategorií potravinové doplňky (probiotika, vitamíny a minerály, enzymy a výtažky z rostlin), kuchyňské spotřebiče a potraviny, vychytávky do kuchyně, dámské produkty, kosmetika, hygiena a relax, volný čas a osobní rozvoj. Stránku pravidelně aktualizuji a vždy na ni hledám výrobky, u kterých vychází co nejlepší poměr cena-dostupnost-kvalita.

 

Glass Water Bottle
bottom of page