• Emma H.

Zdravá štítná žláza

Pohled funkčního lékaře na to, jaké potřebujeme živiny pro její dobré fungování
Často zdůrazňuji, že jeden z důležitých prvků při hledání ozdravné cesty je seznámit se s nemocí a vědět, jak funguje náš organismus. A i když se na svém blogu zabývám především přístupem k endometrióze, případně autoimunitním onemocněním, okolnosti mě donutily začít se věnovat také zdraví mé štítné žlázy a nadledvinek.


O těchto dvou tématech si poslední dobou vyhledávám hodně informací a snažím se proniknout do tajů jejich fungování. Svá zjištění sdílím v podobě doporučených knih, podcastů či přednášek, ovšem naprostá většina těchto materiálů je v angličtině. A protože hlavním cílem mého blogu je zpřístupnit informace čtenářům v ČR a na Slovensku (byť v laické a dostupné formě), rozhodla jsem se podělit se s vámi o obsah jedné skvělé přednášky Dr. Petera Osborna zabývající se tím, co všechno potřebuje naše štítná žláza k tomu, aby mohla optimálně fungovat. Přednáška se jmenuje How diet and nutrition affect your thyroid. Podobné informace Dr. Osborne přináší ještě v tomto ilustrativním videu. Tento článek prosím berte jako naprosté minimum, ideálně si přednášku sami poslechněte. A mimochodem, kniha Dr. Osborna s názvem No Grain, No Pain vyšla nedávno v českém překladu: Bez obilovin, bez bolesti.


Problematice funkčního přístupu ke štítné žláze se také podrobně věnuje Dr. Amy Myers (autorka knihy The Thyroid Connection) anebo Dr. Izabella Wentz, která mimo jiné natočila dokument s názvem The Thyroid Secret.


A jaké procesy tedy musí proběhnout, aby naše štítná žláza mohla fungovat tak, jak má?