• Emma H.

7 věcí, které raději neříkat

Osobní pohled na obtížná témata spjatá s endometriózou
Endometrióza je neviditelné, ale často zároveň velmi bolestivé onemocnění. Pokud znáte někoho, kdo jím trpí, je velmi pravděpodobné, že o tom ani nebudete vědět. A pokud ano, zmínka o nemoci bude pravděpodobně krátká a bez nějakých velkých podrobností. Pořád se totiž o těchto věcech ve společnosti moc nemluví.


Pravda je ale taková, že pod zdánlivě klidným povrchem probíhá spousta náročných fyzických i psychických bitev. To mimo jiné platí o řadě dalších chronických onemocnění, obzvlášť autoimunitního charakteru (protože ty často nemají žádné na první pohled viditelné příznaky).


Ráda bych se s vámi podělila o tipy, jakým tématům se raději vyhnout. Vězte, že to nemusí být proto, že by se nemocná žena nechtěla podělit (i když uznejme, jedná se o velmi osobní a citlivé téma), ale často je tomu tak proto, že daná témata jsou nesmírně složitá a při běžné konverzaci u kávy nebo v práci jednoduše není čas, ani prostor je pojmout.


A ještě dodávám, že zkušenost je samozřejmě individuální a každý ji má jinou. Každý také bude tíhnout k jiným osobním volbám. To, co říkám, se vám nemusí líbit a můžete dojít k závěru, že vy byste se vydali jinou cestou. To je v pořádku, život nikoho se neděje přes kopírák. Berte tento článek (ostatně celý blog) jako příspěvek do diskuze. Čím více se o těchto věcech bude mluvit, tím lépe!1. „Já vím, jak to může bolet.“


Je pravda, že v dnešní době plné stresu, nezdravého jídla a všudypřítomných toxinů trpí bolestivou menstruací poměrně hodně žen. A je také pravda, že bolest je subjektivní, proto je velmi těžké srovnávat míru bolesti s ostatními. Lidé můžou bolest vyjádřit na škále od 1 do 10, problém ovšem je, že u ženy s endometriózou bude jednička (zanedbatelná míra bolesti) nastavená někde tam, kde by většina žen bez chronických bolestí uvedla třeba 4 nebo 5 (a muži asi 9!).