• Emma H.

Moje chyby a ponaučení

Pohled na uzdravování v širších souvislostech
V polovině prázdnin jsem vám na Facebooku psala, že se mi podařilo uzavřít kapitolu endometrióza, a tudíž se jí na blogu i na FB (a hlavně, ve svém životě) budu věnovat méně. Ne, neznamená to, že endometriózu a adenomyózu už nemám. Adeno (a velké menstruační bolesti) u mě zůstávají, protože jsem odmítla hysterektomii (a rozhodně nelituju). Endometriózu už mám oficiálně excizí odoperovanou, ale v určitých fázích cyklu mě stále zlobí citlivé vnitřní jizvy.


Co to ale znamená, je, že se nemoci a uzdravování věnuji méně intenzivně, méně dopodrobna, méně emocionálně a v širších souvislostech. Jedním z konkrétních důsledků je například to, že jsem zcela překopala seznam autorů a bloggerů, které sleduju. Už mě nezajímají detailní podrobnosti ohledně autoimunitního / paleo / keto stravování, protože a) spoustu věcí už vím, a b) ten či onen drobný detail mě v tuto chvíli na mé cestě posune o mnohem menší kousek, než jiná témata, která se u mě dostávají do popředí. Pro zajímavost mohu zmínit mou zkušenost s týdenním workshopem Giny Chick na téma Heart of the Huntress, který byl založený na technice meditačních tanců 5 Rhythms a během kterého jsme se věnovali interním tématům jako např. co to znamená být silná a sebevědomá žena, jak nás v této věci formuje rodina a společnost, jaké jsou naše předsudky a přesvědčení o sobě samých a jak se začít chovat tak, abychom dokázaly lépe naplnit své potřeby a přání.


Změna mého pohledu na věc také souzní se „změnou směru“ některých autorek, jejichž práce mě stále zajímá (např. Steph Gaudreau se ve svých podcastech už před nějakou dobou odchýlila od detailního pohledu na stravovací protokoly; podcast Well Fed Women nahrávaný Noelle Tarr a Stefani Ruper se zaměřuje na obecnější, ovšem stále závažná témata, typu body image a předcházení poruchám příjmu potravin, anebo Stephanie Dodier formuje přístup žen ke stravování z úhlu pohledu hojnosti, na rozdíl od restrikce).


V tomto duchu bych se ve svém článku tentokrát zamyslela nad svou ozdravnou cestou s větším odstupem a z širší perspektivy. Mám pro vás vyhodnocení toho, co jsem poslední dobou udělala (podle mého názoru) za chyby, a jaké jsem si z nich vzala ponaučení. Možná se v některých z nich poznáte.