top of page

Recenze: Opravdové jídlo pro děti

Aktualizováno: 4. 6. 2019

aneb Správný základ pro každého z nás
Myslím, že teď, na přelomu roku, máme důvod oslavovat. Kniha Terezy Broschové Opravdové jídlo pro děti je přesně to, co jsme zde v česko-slovenském prostředí v oblasti paleo / skutečné jídlo potřebovali. Všichni, nejen rodiče.


Tereza má za sebou velmi zajímavý a silný příběh, který ukazuje, jak mocný vliv mohou mít potraviny na uzdravování. Nebudu zde zacházet do podrobností, vše potřebné se dozvíte na jejím blogu, anebo si to můžete poslechnout v tomto velmi zajímavém podcastu na stránkách Hany Štipák. Terka se, podobně jako já a mnoho dalších, rozhodla podělit o své zkušenosti s ostatními. V naději, že tyto informace pomohou. Kromě práce na blogu, kde si mimo jiné můžete stáhnout krátkou e-knížku zdarma, přidala ještě další počin – napsala knihu, ve které shrnula vše, co potřebujete vědět na začátku vaší ozdravné cesty.


Vy, co mě znáte, víte, že často doporučuji knihy zahraničních autorů. (Seznam dostupných překladů najdete například v mém článku Nejlepší dárek.) A teď přidávám nové doporučení: Ještě než se pustíte do zmíněných překladů, pořiďte si knihu Opravdové jídlo pro děti. Ano, a to i v případě, že jste dospělí a děti nemáte, ani je v dohledné době neplánujete. Knížka je podle mého soudu ideálním základem pro všechny, kteří se rozhodli vypořádat se s různými potížemi pomocí změny stravy. Bude pro vás skvělým odrazovým můstkem pro další práci a shánění informací.


A co všechno se v knížce dozvíte? Tereza kombinuje klasické paleo s nízkosacharidovým přístupem. (Paleo ani autoimunitní protokol nemusí být nutně nízkosacharidové, i když budou přirozeně vždy obsahovat menší podíl sacharidů než klasický západní jídelníček.)


Témata bych rozdělila do dvou kategorií: Informace pro každého z nás, a specifické informace pro rodiče s dětmi. Podíváme se na přehled jednotlivých témat, ale ještě, než se do toho pustím, chtěla bych zde zmínit, co jsem na knize zvlášť ocenila: Najdete zde velmi konkrétní a praktické informace o tom, jaké potraviny byste vlastně měli konzumovat, a proč. A k tomu i několik receptů!Co by měl vědět každý z nás


Následující témata, která v knize najdeme, by podle mého názoru měla být povinným čtením pro každého:


 • Makro a mikro živiny

 • Metabolismus založený na spalování cukru versus tuku, tzv. cukrová chřipka / keto chřipka

 • Geny, mikrobiom, chronický zánět a civilizační choroby, ozdravné protokoly

 • Základy a principy paleo stravování (eliminace průmyslově zpracovaných potravin, obilovin, mléčných výrobků, luštěnin)

 • Jak je to s doplňky stravy

 • Co přesně máme vařit a jak potraviny vhodně upravovat

 • Jak si při vaření ušetřit práci a kde při dodržování paleo ušetřit

 • Recepty

 • Paleo je něco více než jen pravidla stravováníDodatečné informace pro rodiče s dětmi

 • A k výše uvedeným informacím Tereza dodává tipy a rady ohledně výživy pro děti:

 • Výhody paleo stravování pro vaše děti

 • Co v dětském jídelníčku nesmí chybět

 • Jak do dětí dostat více zeleniny

 • Přechod na paleo se staršími dětmi

 • Příprava jídla s dětmi

 • Jídlo mimo domov (školka, škola, návštěvy)

 • Jak zjistit, co způsobuje dítěti problémTyto faktické pasáže jsou protkány osobními názory a zkušenostmi Terezy a její rodiny. Je na nich krásně vidět, že všichni jsme jen obyčejní smrtelníci a podléháme vlivům okolí, struktuře „systému“, i vlastním nejistotám a pochybnostem. Ale co je důležitější, ukazují, že se vším tímto se dá úspěšně(!) bojovat a vyjít z toho jako vítěz. Terka a její rodina to dokázala a ukáže vám, jak se jí to podařilo.


Na závěr knihy Tereza přidává ještě pár velmi zajímavých rozhovorů s lidmi, kterým změna stravy pomohla vyřešit různé zdravotní problémy. A samozřejmě zde také najdete seznam citací a doporučení pro další četbu.


Takže suma sumárum: Určitě doporučuju si knihu pořídit a přečíst, zvlášť pokud s paleo přístupem teprve začínáte, anebo bojujete s jeho dodržováním. Jsem opravdu ráda, že máme k dispozici další kvalitní zdroj v češtině.


Aktualizováno: Tereza nově nabízí i kurz na téma autoimunitního protokolu s názvem Opravdovým jídlem ke zdraví!

83 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments