• Emma H.

Jak přísné má být paleo?

„Čím méně jste spokojeni se svým zdravím, tím přísnější protokol dodržujte.“
Posledních pár dní jsem měla čas a prostor poslechnout si větší množství podcastů The Paleo View, které přináší Sarah Ballantyne spolu se Stacy Toth. Jejich názory jsou pro mě balzámem na duši a zároveň skvělou motivací. V jejich podání se úžasným způsobem mísí upřímnost (otevřeně hovoří o poruchách příjmu potravy, se kterými obě bojovaly, nebo o tom, že i ony zažívají těžké chvíle a občas „pravidla“ poruší) a obrovské množství vědecky podložených informací (Sarah má PhD. v oblasti lékařské biofyziky a prakticky nevypustí z úst informaci, která se nezakládá na důvěryhodných vědeckých poznatcích).


Mám nutkání vám tady doporučit alespoň 20 různých dílů podcastu (z celkových téměř 300), ale neudělám to. Budu věřit, že pokud vás informace upřímně zajímají, podcasty si sami vyhledáte a pustíte.


V podcastu se obě dámy nejednou věnují diskuzi o tom, co přesně je vlastně paleo, jak je definovat a jak k němu přistupovat. Což mě inspirovalo k tomu, abych se i já zamyslela nad tím, jak paleo a autoimunitní protokol vlastně vnímám. Ráda bych se s vámi podělila o svůj názor.Co je pro mě paleo a autoimunitní protokol


Paleo přístup vychází z poznatků z oblasti tzv. ancestrální výživy. Autoimunitní protokol (AIP) ze zásad paleo vychází, ovšem na základě moderních vědeckých poznatků je nastavený tak, aby měl co největší přínos pro osoby s autoimunitním onemocněním, případně chronickými onemocněními obecně (a kromě stravy se zaměřuje i na změny životního stylu). Ale co to znamená pro mě osobně?


Pro mě je paleo / AIP „vysokonutriční protizánětlivá strava vhodná pro onemocnění autoimunitní povahy“. J