• Emma H.

Musím potraviny eliminovat už napořád?

A pro koho je vůbec eliminační dieta vhodná?
Tuto otázku mi kladete docela často. I já sama jsem se jí poslední dobou hodně zabývala. A v mých názorech, týkajících se tohoto tématu, mě utvrdil i skvělý podcast od Chrise Kressera (který mimochodem sdílela Histaminová Kašulka). Ráda bych se s vámi podělila o svůj osobní názor, který vyplynul z mé vlastní zkušenosti se zvládáním endometriózy pomocí změn stravy a životního stylu.


O eliminaci hovořím a píšu docela často (viz např. můj článek Eliminační dieta) a je na ni zaměřený celý můj Good Vibes program. Zde v tomto článku se chci ale zaměřit na jinou věc. Domnívám se totiž, že eliminace není vhodná pro všechny skupiny lidí bez rozdílu. Ano, čtete správně. I když jsem maximálním zastáncem eliminace, myslím si, že jsou lidé, kteří by se do ní neměli pouštět. (Jak se ale dočtete níže, neznamená to, že by se neměli snažit stravovat se zdravě.)


Avšak dříve, než se budu věnovat těm případům, kde bych já osobně eliminaci nedoporučila, ráda bych uvedla i seznam případů, kdy se domnívám, že je eliminace na místě.