• Emma H.

Endometrióza a autoimunitní protokol


I když se endometrióza oficiálně nezařazuje mezi autoimunitní onemocnění, v dnešní době už víme, že se při jejím výskytu v těle objevují protilátky působící proti vlastním tkáním. A proto se o ní začíná mluvit jako o nemoci „s autoimunitním prvkem“. V tomto článku bych se ráda podrobněji věnovala přínosu autoimunitního protokolu (AIP) pro zmírnění endo. Pokud pečlivě sledujete tento blog, většinu z níže uvedených informací už znáte. Tentokrát mám ale za cíl všechna tato vysvětlení syntetizovat do jednoho článku a konkrétně je vztáhnout k endo.


Připomínám, že mně osobně nejvíce pomohlo dodržování autoimunitního protokolu (AIP) podle Sarah Ballantyne. Pokud si ovšem nechcete informace o protokolu dohledávat z anglických zdrojů, stejné principy jsou podrobně popsány i v českém překladu knihy od Amy Myers s názvem Autoimunitní řešení. Neznalost angličtiny už není překážkou!Endometrióza je multisystémová nemoc


Článek se stejným názvem jsem napsala v prosinci 2016 a informace pro něj jsem čerpala z knihy Stop Endometriosis and Pelvic Pain [1]. (Pro úplnost také dodávám, že v článku Nové poznatky o endometrióze z května 2017 jsem uvedla další podrobné informace, tentokrát čerpané z nové knihy o endo s názvem The Doctor Will See You Now [2]).


Tentokrát bych vše, co zatím o endometrióze vím, ráda spojila se svými znalostmi a zkušenostmi s uplatňováním zmíněného